Evropský parlament proti trestu smrti
Autor: Redakce | Publikováno: 10.02.2007 | Rubrika: HotNews
Ilustrace
Evropský parlament schválil výraznou většinou výzvu k celosvětovému moratoriu na trest smrti. Pro hlasovalo 591, proti 45 a zdrželo se 31 poslanců. Moratorium na trest smrti by se podle EP mělo prosadit formou rezoluce Generálního shromáždění OSN. Evropský parlament vyzval Německo - předsedávající zemi EU - aby tento návrh v OSN prezentovala.

Trest smrti je momentálně legální v 68 zemích, ale 30 z nich ho nevykonává. V rezoluci EP se tvrdí, že trest smrti je "krutý a nehumánní trest a porušení práva na život." Jednání EP inicioval italský poslanec Marco Panella, který zahájil hladovku poté, co se dozvěděl o oběšení Saddáma Husajna.

Ne všechny země EU jsou ale plánem Evropského parlamentu nadšeny. Podle Velké Británie je tu OSN k prosazování stability a bezpečnosti a plán by navíc mohl poškodit vztahy s USA, kde v řadě států trest smrti platí. Plán ale možná skončí v bludišti evropské byrokracie. Celý problém má nejprve probrat pracovní skupina EU, složená z expertů na lidská práva. Německý ministr pro Evropu Günther Gloser řekl agentuře AP: "shodli jsem se, že je nejprve nutné vytvořit pečlivě vyvážený postoj, který postupně přidá tomuto tématu větší váhu v OSN. Potom připravíme podklady, které budeme prerezentovat našim partnerům v EU."

www.obcinst.cz