Myslel to tento přední český politik skutečně vážně? Doufejme, že ne
Autor: Jaroslav Janouch | Publikováno: 29.03.2014 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
Vyplývá z toho, že svou výhrůžku myslel naprosto vážně, ale teď si uvědomil, že takové věci se nesmějí říkat nahlas. Bude to tedy příště dělat mimo oficiální tiskové konference vlády?

Památný výrok Bohuslava Sobotky, dnes předsedy vlády, tehdy ministra financí, kterým přiznával, že předvolební sliby ČSSD před volbami do Sněmovny v roce 2002 byly nereálné. Tento výrok nezestárl, naopak je zcela aktuální. Když nová vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL představila své programové prohlášení, každý, kdo ovládá jednoduchou středoškolskou matematiku, si musel být schopen spočítat, že není možné vládní priority prosadit, protože na ně jednoduše nebudou peníze.

Nová vláda se setkává s realitou a pohled to opravdu hezký není. Ministr financí a faktický premiér Andrej Babiš zjišťuje, že Česká národní banka opravdu nesedí na stovkách miliard korun, které by si bylo možné vzít, zjišťuje, že ani s penězi na účtech státních firem to není tak slavné, jak si představoval, zjišťuje, že jeho představa o skvělém výběru daní, který zachrání státní rozpočet, byla mylná, zjišťuje, že jeho „řízení státu jako firmy,“ jak si představoval, fungovat nebude. Dalo by se říci, že zjišťuje, že se mýlil prakticky ve všem, co před volbami říkal.

A proto se dnes dozvídáme, že chce omezovat výdajové paušály živnostníkům, že ministerstvo financí společně s ministerstvem průmyslu uvažují o zavedení poplatku „za udržování rezerv ropy a benzínu,“ čímž bude již tak vysokou cenu pohonných hmot uměle šroubovat směrem vzhůru. Místo slibovaného snižování administrativy má být zavedeno třetí daňové pásmo u DPH, podnikatelé si budou muset – samozřejmě na své náklady – pořídit drahá sledovací zařízení a od roku 2016 skenovat všechny účtenky.

Faktický premiér Andrej Babiš podle svého tvrzení není politik. Maká. Na nepříjemné otázky reaguje vyhrožováním, že by si také mohl prověřit daňová přiznání tazatele. Když je nucen se za to pak omluvit, uvede: „Stále mám problém se ztotožnit s rolí politika a člena vlády. Před volbami jsem byl svobodný člověk a říkal jsem, co jsem si myslel. Teď už to údajně nemohu dělat, protože politik má prý říkat něco jiného, než si myslí.“

Vyplývá z toho, že svou výhrůžku myslel naprosto vážně, ale teď si uvědomil, že takové věci se nesmějí říkat nahlas. Bude to tedy příště dělat mimo oficiální tiskové konference vlády?

A tak zatímco jsme nuceni sledovat zcela neuvěřitelné výroky například od ministryně spravedlnosti (sic!) o tom, že Čechům se „toho za protektorátu zase tolik nedělo,“ což by nás mělo všechny vyděsit, zatímco jsme nuceni sledovat, jak se nová vláda chová jako slon v porcelánu, zatímco jsme nuceni sledovat pád mýtu o odbornících a můžeme jen konstatovat, že jsme na to upozorňovali, můžeme udělat již dnes dva vážné a smutné závěry. První – NE, s touto vládou bohužel nebude líp. A druhý: „Ty sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí.“

Čtěte také:

Hádejte, díky kterému vrcholnému politikovi z ČSSD zřejmě zprivatizoval Zdeněk Bakala 44 tisíc bytů na Ostravsku za 35 miliard?

Kterak si Bohouš Sobotků na vidle naběhl

Anální horolezec Bohuslav Sobotka aneb s Bruselem na věčné časy