Helena Vondráčková: Už nemusím odvádět provize Pragokoncertu
Autor: Alena Bláhová | Publikováno: 09.02.2006 | Rubrika: Ostatní
Ilustrace
Podnikání Heleny Vondráčkové před revolucí a nyní se liší především v tom, že dříve musela odvádět provize Pragokoncertu, zatímco dnes může oficiálně fungovat soukromá agentura, zajišťující jí servis.

Zpěvačka Helena Vondráčková loni oslavila čtyřicet let profesionální kariéry, o čemž e-portal již informoval. Zaměstnána byla jen na jejím samém začátku – v roce 1965, a to v pražském Divadlo Rokoko. V tomtéž roce také získala svého jediného Zlatého slavíka. Dále však téměř každý rok stříbrného či bronzového. „Doma mi jich poletuje již šestadvacet,“ směje se. Zatím naposledy byla v soutěži Český slavík (za třetí místo v kategorii zpěvaček) oceněna loni. K tomu má na svém kontě plno dalších tuzemských i domácích ocenění. A to přesto, že si až do konce roku 1989 byla nucena prakticky všechno zajišťovat sama. A tak se vedle umělecké činnosti věnovala též provozním záležitostem. „V naší branži jsme se museli o sebe starat vždy sami. Tržní hospodářství se nás týkalo již tehdy,“ říká.

Manžel spolehlivým manažerem

Zpívání však u ní bylo i tehdy na prvním místě. Přiznává, že dnes by pro ni bylo už nemyslitelné, aby veškerá agenda ležela opět jen na jejích bedrech.

Hlavní rozdíl vidí Helena Vondráčková v tom, že před listopadem 1989 neměla možnost mít soukromou agenturu. „Agentura MM Praha pro mě dnes zajišťuje veškerý servis, uzavírá smlouvy, hlídá platby a podobně. Zajišťuje tedy veškeré organizační i právní záležitosti. Navíc nemusíme již žádné provize odvádět státní umělecké agentuře, která se v minulém režimu jmenovala Pragokoncert,“ vysvětluje.

Na zpěvačce tak visí „pouze“ umělecká stránka. V roli manažera působí její manžel Martin Michal, na kterého se podle svých slov může ve všem spolehnout.

Koncerty, muzikály, televize i večírky

Záležitostí, která nyní více než v dobách socialismu odpovídá tržním pravidlům, jsou nejen pro Helenu Vondráčkovou koncerty. Dříve totiž byly odměny za ně „tabulkové“ – pevně stanovené. A tak za jeden koncert, kdy se často jednalo až o dvouhodinové živé zpívání s kapelou, umělci s titulem zasloužilý umělec (případ Heleny Vondráčkové) nedostali více než tisíc korun. Dnes záleží na poptávce a podepsané smlouvě, jejíž pravidla nikdo nediktuje.

Vedle koncertů vystupuje Helena Vondráčková i v zábavných televizních pořadech – ty byly relativně lukrativní záležitostí i v dobách minulých, samozřejmě s ohledem na tehdejší a dnešní hodnotu peněz. K tomu dnes přibyly muzikály a večírky firemních společností – ty jsou záležitostí nejlukrativnější.

Helena Vondráčková, zpěvačka

Narodila se 24. června 1947 v Praze. Vyrůstala ve Slatiňanech. Absolventka dvanáctiletého gymnázia v Chrudimi. Držitelka mnoha domácích i zahraničních ocenění. Letos slaví čtyřicet let umělecké dráhy. Na kontě má plno dlouhohrajících alb a na nich mnoho hitů. Od Červené řeky až po Dlouhou noc…

Kromě koncertování a vystupování v televizních estrádách v Česku i zahraničí účinkovala či hostovala i v muzikálech Bídnici či Kočky.

Její kariéra je zmapována v knihách „Helena o sobě a jiní o Heleně“ a „Vzpomínám a ničeho nelituji“. Loni oslavila čtyřicet let profesionální dráhy – mimo jiné velkým galakoncertem v pražském Top Hotelu, který odvysílala televize Nova, vydáním vzpomínkové kolekce čtyř CD a DVD s videoklipy, včetně novějších.

Je podruhé vdaná, bezdětná.