Tak co nám to europoslanci z ČSSD vyvedli tentokrát? Dnes se hlasovalo o tom, zda se budou krátit dotace zemědělcům v roce 2013. Důvodem krácení je údajně nedostatek peněz. Komise navrhla, že se má šetřit, což zní celkem rozumně a pokud by se všem vzalo stejně, tak by v tom nebyl žádný problém. Komise ale navrhla, že se má celkově ušetřit skoro 5% z kapitoly přímé platby a krátit se mají dotace pouze těm zemědělcům, kteří dostávají ročně dotace vyšší než 5000 euro. Ti, kteří dostávají méně nemají být kráceni vůbec. Taková politika má samozřejmě různý dopad na členské státy a to v závislosti na tom, jakou mají velikostní strukturu farem. U nás je průměrná velikost farmy největší z celé EU a logicky bychom na takto nastaveném krácení nejvíce prodělali. Naopak státy s malou výměrou farem se krácení prakticky úplně nebo velmi významně vyhnou viz například Řecko nebo Itálie a další státy.

V této situaci navrhla naše poslanecká skupina EKR, aby byl limit 5000euro úplně odstraněn a aby krácení dopadlo na všechny zemědělce stejně. Pro tento návrh se ale nenašlo dost hlasů a nebyl schválen. Limit tedy byl zachován a má být uplatněn, což bude znamenat, že by české zemědělství přišlo v roce 2013 řádově o 700-800 milionů Kč. V hlasování o tom, zda se toto krácení má uskutečnit (přestože není nesporné) hlasovala většina europoslanců ČSSD stejně jako většina Evropského parlamentu PRO nespravedlivé krácení. Konkrétně tak hlasovali europoslanci Mynář, Rouček, Falbr a Poc, což je většina poslaneckého klubu této strany v Evropském parlamentu.

I díky těmto europoslancům hrozí českému zemědělskému sektoru krácení letošních dotací o řádově 700-800 milionů kč a to v situaci, kdy je sektor vážně poškozen následky povodní. Hlasování europoslanců ČSSD je zcela nepochopitelné a doufejme, že si jej lidé na venkově a zvláště v zemědělských podnicích budou pamatovat. Doufejme, že se toto stanovisko Evropského parlamentu podaří ještě zmírnit nebo úplně zvrátit na jednání Rady ve formátu ministrů zemědělství. Každopádně by si ale česká veřejnost měla tuto "botu" v hlasování ČSSD dobře zapamatovat.

Více na www.fajmon.eu

Čtěte také: 

Je Libor Rouček český, francouzský nebo německý europoslanec?

Europoslancům připadá měření HDP nemoderní. Chtějí měřit štěstí a enviromentální spokojenost

 

Slepičí boom aneb lidi si nakonec poradí, pane Roučku.