Z toho mrazí: Loupil Velíškův vrah Lubina v policejní režii? Proč Bublan lže?
Autor: Dušan Šrámek | Publikováno: 04.11.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
Při projednávání zákona o elektronických komunikacích prohlásil ministr vnitra František Bublan, že Lubina vlastnil celkem osmnáct SIM karet, které používal během čtrnácti dní, tedy oněch čtrnácti dnů, kdy údajně ležel v úkrytu na jednom místě...

Česká policie patří k nejhůře vnímaným skupinám českou veřejností. Mnohdy lze jenom těžko odhalit, co je ještě pouhý šlendrián, kde začíná korupce, a co je dokonce spolupráce s podsvětím. Mnohdy je bohužel téměř nemožné rozplést, do jakých policejních pater tato rakovina zasahuje. Naprosto neomluvitelná selhání jsou vedením policie omlouvána, ba dokonce vydávána za taktický tah či dokonce úspěch. Otázkám se tak nevyhne ani případ Lubina.

Tak například policie sdělila, že o místě úkrytu Lubiny se dozvěděla až dva dny před jeho zadržením, a to díky TV Nova, kterou na to upozornili jeho komplicové. Ti jej podle mediálních informací schovávali několik dní, možná celé dva týdny. Policie ovšem vzápětí po zadržení Lubiny oznámila v denním tisku, že jeho komplice nezadržela, protože sleduje jejich další trestnou činnost.

Člověk nemusí přelousknout či shlédnout jednu jedinou detektivku, aby jej napadlo, že je jaksi divné, pokud policie oznamuje přes sdělovací prostředky, že sleduje trestnou činnost pachatelů. A nebo se snad policisté domnívají, že grázlové nečtou noviny? I kdyby ovšem byl v postupu policie nějaký dobře utajený záměr, nabízí se otázka další. Proč nebylo těm, co Lubinu schovávali, vzneseno obvinění z trestného činu nadržování, příp. neoznámení trestného činu, i když by na ně nebyla kvůli vyšetřovacímu záměru zároveň uvalena vazba? A raději se vůbec neptejme, kdy policie oznámí, že konečně sklapla klec. Zřejmě ve chvíli, kdy se nám chrabří junáci ozvou ze Seychel či jiné podobně zajímavé destinace.

Tím ovšem otazníky kolem vraha z Karlova náměstí a jeho kumpánů nekončí. Při projednávání zákona o elektronických komunikacích prohlásil ministr vnitra František Bublan, že Lubina vlastnil celkem osmnáct SIM karet, které používal během čtrnácti dní, tedy oněch čtrnácti dnů, kdy údajně ležel v úkrytu na jednom místě...

Následně ovšem v odpovědi na interpelaci poslance Bílého Bublan odpověděl, že neměl na mysli Lubinu samotného, ale jeho komplice. Moc si tím ovšem nepomohl – buď totiž lhal v případě svého vystoupení před sněmovnou, a nebo v odpovědi na interpelaci. Obojí vysvětlení je zvláště v případě ministra vnitra skandální. Stejně tak jako dopady jeho odpovědí. Pokud měl pravdu v případě, že SIM karty používal sám Lubina, otázka zní – pokud věděla policie o Lubinově úkrytu, proč jej nezajistila již ve chvíli, kdy monitorovala jeho SIM karty?

Zjistit z telefonního čísla, o němž ví, že patří konkrétní osobě, místo, odkud volá, není žádný problém. Zvláště, pokud měl neustále volat z jednoho místa. Nezapomeňme, že se jednalo o psychopatického a zvláště nebezpečného pachatele, který mohl své jednání kdykoli zopakovat. Pokud platí Bublanova verze číslo dvě, je třeba se ptát, proč policie vlastně policie odposlouchávala Lubinovy komplice, od kdy věděla, že jde o jeho komplice, a proč se jimi nenechala dovést k jeho úkrytu? Platí-li Bublanova druhá verze, je na místě ještě další otázka – nevyzradil náhodou ministr vnitra neoprávněně tajnou informaci, a tím překazil usvědčení pachatelů?

Celá plejáda těchto otázek pochopitelně nabízí tu kardinální. Neměl nakonec například Lubina and his boys loupit v policejní režii stejně tak jako Berdych se svými kumpány, jenže se prostě něco zvrtlo?