Analýza: Lidstvo se zbavilo závislosti na soli, zbaví se i závislosti na ropě
Autor: Dominika Krejčí | Publikováno: 21.09.2005 | Rubrika: Ostatní
Ilustrace
Hybridní řešení začínají ovládat trh s automobily. Toyota prodala od roku 1997 na 425 000 hybridů, vozidel s „benzínovo-elektrickým“ pohonem. Stejné množství těchto aut přitom plánuje prodat jen do konce příštího roku. Již dříve její představitelé uvedli, že zamýšlejí takto hybridně napájet všechny vozy se známým „T“ v logu

Nemáme! Uzamykatelná víka na otvory pro vstřik benzínu došla. Tak přesně takhle nyní odpovídají prodejci autodoplňků v Pittsburghu, alespoň dle listu Pittsburgh Tribune-Review. V Omaze ve státu Nebraska zase nedávno úřadovali benzínoví zloději, když celkem sedmnácti „truckům“ firmy U-Haul International ulehčili přibližně o 152 litrů benzínu. Důvod těchto nevšedních momentů? Drahá ropa!

Ceny „černého zlata“ rostou a rostou, obchodníkům stékají krůpěje potu po lících, naštvaní řidiči proklínají drahé ceny benzínu, naftoví zloději ožívají. Svět přitom už ve své dlouhé historii pamatuje nejméně jeden podobný případ, kdy se lidstvo mohlo doslova utlouci po jediné surovině, jíž však nyní máme díky moderním technologiím dostatek. A sice po soli!

Sůl nad zlato

„Od počátku civilizací až do doby přibližně před sto lety byla právě sůl tou surovinou, po níž se lidé nejvíce soužili,“ tvrdí Mark Kurlansky ve své knize „Salt: A World History“. „Britští vládci, kteří v sedmnáctém století upozorňovali na nebezpečí závislosti na Francii, co se týče dovozu soli, se s odstupem zdají přece jenom poněkud komičtější než vládci dnešní, jež zdůrazňují pro změnu nebezpečí závislosti, co se týče importu ropy.“

Sůl je skutečně nad zlato, jak praví česká pohádka. Lidstvo zná na 14 000 možných využití bílého prášku: od prostředku užívaného k výrobě mýdel, přes změkčovadlo vody po zemědělské hnojivo a látku k rozmrazování zledovatělých vozovek. V uplynulých staletích však sůl hrála hlavní roli zejména coby prostředek, který jako jediný mohl uchovat maso, od hovězího po rybí, čerstvé, svěží a chutně stravitelné.

USA vděčí za infrastrukturu právě soli

Bílé slané krystalky dokonce pomáhaly vytvořit infrastrukturu v mnoha zemích včetně Británie, Německa či USA. Jelikož byly ve velkém množství poměrně těžké a neskladné, musely být kvůli jejich dopravě do míst výlovu ryb a lovu zvěře budovány na svou dobu kvalitní cesty a silnice. Dle Kurlanského vděčí Spojené státy soli za svoji silniční síť ještě z jiného důvodu: „Původní schémata stezek, z nichž se později vyvinuly dnešní silnice, magistrály a dálnice, načrtla vlastně zvířata, pídící se za solí.“

Vládní zásahy do dění na trhu se solí na sebe nenechaly dlouho čekat. Mají svůj původ již v roce 506 před Kristem, kdy římští vládci shledali ceny suroviny příliš vysokými a převzali kontrolu nad dodávkami určenými městu, kam vedou všechny cesty… V další historii nesčetně panovníků toužilo manipulovat s cenami soli, zlevňovat ji, když potřebovali koupit lid, zdanit, když potřebovali naplnit státní kasu. Stejné jako dnes v případě ropy? Minimálně velmi podobné.

Sůl byla nezbytná až do roku 1925

Čáru přes rozpočty jim prvně udělal roku 1803 jeden pařížský šéfkuchař jménem Nicolas Appert, který přesvědčil francouzské námořnictvo, aby vyzkoušelo jeho novou metodu skladování jídla, a sice zavaření pokrmů ve speciálních sklenicích. O několik let později dokonce tenhle kuchař vydal knihu „Umění několikaletého skladování všech druhů zvěřiny a zeleniny“. V ten samý rok postavil britský průmyslník Bryan Donkin v Londýně historicky první konzervárnu a od třicátých let devatenáctého století dodával anglickému námořnictvu zakonzervované pokrmy. Maso, ryby i zelenina tak mohly konečně putovat stovky kilometrů za minimálního užití soli.

Té nepohodlné závislosti na soli však svět dočista zbavil až Clarence Birdseye. Jako první použil v roce 1925 princip hlubokého zmrazení, jež tvoří krystalky ledu a zabraňuje rozšíření zkázonosných bakterií. Jeho massachusettská firma, jež dodávala hlubokozmražené „dary moře“ se jako první obešla zcela bez soli coby prostředku k uchovávání potravin v poživatelném stavu. „Nesolené mořské ryby si tak nyní mohl dopřát kdokoliv i v hlubokém vnitrozemí,“ píše Kurlansky. „Ze slaných pokrmů se staly pochoutky, nikoliv nutnost.“ Nyní se v civilizovaném světě suroviny užívá nejvíce k posypu vozovek…

Bushova dovolenková četba? O soli!

Prezident USA Georgie W. Bush letos zařadil Kurlanského knihu na seznam své dovolenkové četby. Autor k tomu v britském tisku poznamenal: „Doufám, že Bush, při svém zájmu o historii, časem zjistí, jak pomíjivé je lpění na ropě. Je důležité, aby vláda zacílila na další výzkum a umožnila rozvinout technologie, jež svět zbaví závislosti na ropě. Šlo to u soli, proč by to nešlo u ropy.“

Zatím to vypadá tak, že svět se vrhá alespoň k jádru. Čína plánuje do roku 2020 zečtyřnásobit svoji produkci jaderné energie, nové elektrárny plánuje Finsko i Francie. Po třech desetiletích se objevují plány na nová nukleární zařízení i v USA. V Česku si zase vrabci na střeše švitoří o novém „Temelínu“.

Hybridy začínají ovládat silnice

Hybridní řešení začínají ovládat trh s automobily. Toyota prodala od roku 1997 na 425 000 hybridů, vozidel s „benzínovo-elektrickým“ pohonem. Stejné množství těchto aut přitom plánuje prodat jen do konce příštího roku. Již dříve její představitelé uvedli, že zamýšlejí takto hybridně napájet všechny vozy se známým „T“ v logu.

Firmy GM, DaimlerChrysler a BMW zase vyvíjejí vozy, které při vyšších rychlostech využijí benzín, ale při rozjezdu a popojíždění se již budou spoléhat na elektrickou energii.

Technologický rozvoj lidstva už jednou „vyřadil z provozu“ sůl. Nyní není daleko k tomu, aby podobným způsobem „vyřadil z provozu“ ropu. To by mohlo přinést uklidnění nejen v peněženkách spotřebitelů, v hlavách naftových zlodějů, ale zejména v myslích ekologů i politiků.