Vladimír Železný je obětí nekalé žurnalistické propagandy
Autor: Petr Žantovský | Publikováno: 18.09.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
Nad tím vším visí palcový titulek celého textu Železný asi přijde o imunitu“. Co si pomyslí čtenář titulků, tedy značná část lidí, listujících denně denním tiskem a nemajících čas na podrobnou četbu všech kompletních textů? Inu toto: Železnému hrozí ztráta imunity, proto nepřišel, nezúčastnil se jednání.

Ve čtvrteční Mladé frontě Dnes vyšel relativně obsažný článek o tom, že Evropský parlament jedná o odejmutí imunity poslanci Vladimíru Železnému, neboť je doma stíhán kvůli podezření z majetkové trestné činnosti. To by bylo v pořádku, kdyby…

Kdyby Mladá fronta Dnes nevsunula do článku jednu záludnost, která mění zpravodajský, neutrální, nestranný charakter článku v komentář, ba propagandu. Článku vévodí zachmuřená fotografie Železného a pod ní tučným písmem titulek: „Nepřišel“. A též vysvětlení: „Vladimír Železný se jednání v Bruselu nezúčastnil“. Nad tím vším visí palcový titulek celého textu „Železný asi přijde o imunitu“. Co si pomyslí čtenář titulků, tedy značná část lidí, listujících denně denním tiskem a nemajících čas na podrobnou četbu všech kompletních textů? Inu toto: Železnému hrozí ztráta imunity, proto nepřišel, nezúčastnil se jednání. Co to může znamenat? Železný dopředu počítá se ztrátou imunity, kapituloval, nechce být přítomen svému pokoření. Nepřímo tedy přiznává své viny, kvůli nimž je stíhán. Tečka, jde se dál.

Kdo však dočte článek, popřípadě ví něco o zákulisí bruselského jednání a tamních řádech a zvyklostech, doví se, mj. i z úst Železného, že „jednání je s vyloučením veřejnosti, na které nemá přístup ani on – poslanec nesmí být přítomen jednání o své imunitě.“ Pointa prostá jak facka. Proč by Železný chodil někam, kam nesmí vstoupit, to dá rozum. Jenomže než se k tomu čtenář MFD pročte, trvá to tři tiskové sloupce. Propagandista v autorovi nepochybně spoléhá, že čtenář k pointě na pátém řádku od konce nedojde, a tedy odnese si dojem svrchu naznačený.- A o to přece šlo.

Dokud budou podobné „omyly“ dláždit naše média, potud se bude pochybovat o serióznosti novinářů.

(redakčně upraveno)