Lejla Abbasová: Můžu kokain, GO-GO dance i extošku, obřezávání holčiček mě děsí
Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 05.09.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
Sotvaže z obrazovek zmizel rozesmátý obličej Sámmera Issy, tajemná tvář Gáby Al-Dhábby či daleké kraje připomínající Ali Amiri, již tady máme další hvězdičku blízkovýchodního, respektive afrického původu (Lejla je dcerou Češky a Súdánce, Súdán je islámská republika).

Ač jsem se dopředu dušoval, že se na podobné pokleslé pořady v žádném případě dívat nebudu, jsem přece jenom pouze člověk, tvor nedokonalý a zvědavý, i zapnul jsem si tedy v neděli večer televizor a sledoval úvodní díl reality show Big Brother na TV Nova.

Ponechme nyní stranou samotnou podstatu pořadu, který jen dokresluje úpadek západního světa, ponechme stranou i sám název, který odkazuje na Orwellův román „1984“ (celé to ostatně až příliš připomíná povrchní zábavu řinoucí se z všudypřítomných nevypnutelných obrazovek absurdního a beznadějného světa Winstona Smithe, zábavu, která měla přehlušit bídu obyvatel Oceánie podléhající ideologii Angsocu).

Co jsem ale nečekal, byla exotická děva, Lejla Abbasová (25), která diváky večerním sestřihem pořadu provází. Ta sice za sebou žádné zkušenosti s natáčením porna, jako ostatní, nemá, pochlubila se však alespoň tím, že dříve, když pracovala jako gogo tanečnice v jednom pražském klubu, šňupala kokain a brala extázi. Aspoň něco. Na její obranu ale musíme uvést, že prý „chce bojovat proti obřezávání afrických dívek“.

Sotvaže z obrazovek zmizel rozesmátý obličej Sámmera Issy, tajemná tvář Gáby Al-Dhábby či daleké kraje připomínající Ali Amiri, již tady máme další hvězdičku blízkovýchodního, respektive afrického původu (Lejla je dcerou Češky a Súdánce, Súdán je islámská republika). Nevím, zda přítomnost takové multikulturní tváře je předem vyžadována v pravidlech tohoto televizního formátu a zda tedy bylo nutno pouze vyhovět zahraničnímu vzoru, nebo zda se jedná o dobrovolnou snahu TV Nova vyjít vstříc módním požadavkům české verze multikulturalismu.

Ať je to tak či onak, je to ale nespravedlivé vůči minoritám ostatním, které stejný prostor na televizních obrazovkách nedostávají. Proč by se měla z televizorů do šera českých domácností usmívat jen dívka čokoládové barvy pleti? Mnohem více u nás žije Vietnamců, neměl by podobný pořad moderovat spíše nějaký asiat? Nebo dělník z Ukrajiny? A co teprve Róm, vždyť ti mezi námi žijí nejdéle!

O slovo by se vlastně mohli přihlásit i členové dalších (nejen národnostně vymezených) menšin - feministky, členové sudetoněmeckého landsmanšaftu, Paroubkovi němečtí antifašisté, drogově závislí, gayové a lesbičky, transvestité a další sexuálně uchýlení jedinci, lidé zdravotně či mentálně postižení, aktivističtí ekologové, muslimové a frustrovaní teroristé, Svědkové Jehovovi či příslušníci hnutí Haré Krišna, svobodní zednáři, uprchlíci z východu, ctitelé mimozemských civilizací, technaři, levicoví intelektuálové a další členové svébytných komunit či „spontánních, autentických pospolitostí lidí.“

Je ale jasné, že všichni najednou by pořad moderovat nemohli. V tom případě by se jako nejlepší řešení nabízelo učinit z nich samotné obyvatele oné - kamerami prošpikované - vily. O zábavu by pak bylo postaráno, protože soužití tak různých lidí, to by byl vskutku multikulturalismus „bez cenzury“. Takový pořad by jistě ráda zaštítila Evropská unie (to je ta, co je „jednotná v rozličnosti“), nějaký ten milión by mohl jako sponzorský dar poslat „Rudý Ken“ z Londýna, který má s kamerovým systémem nezanedbatelné zkušenosti. Pořad by se navíc mohl vysílat i jako program vzdělávací a výchovný (třeba na ČT2) a moderovat by ho mohl například Jan Kraus nebo přímo sám Václav Havel.

Jen by se asi musela změnit pravidla a diváci by nesměli hlasovat, kdo je jim nejméně sympatický. To by totiž byla rasová či jiná diskriminace a postupné vyřazování obyvatel vily by tedy bylo značně politicky nekorektní...