21. února, se na mojí fakultě- Fakultě humanitních studií UK, konala debata o školské reformě. Byla jsem šokovaná a zklamaná, jaké zastoupení socialistů z řad pedagogů i studentů se sešlo. Doufám, že cca stovka lidí, co tam seděla, byla z tohoto názorového spektra konečná.

Pedagogové se oháněli zachováním autonomie vysokých škol, která bude ohrožena novou reformou. Nechápu, o jaké autonomii mluví, když stejně chtějí po státu plné financování. Vysoké školy by dosáhly největší autonomie, pokud by na penězích z daní nebyly vůbec závislé a spadaly by do privátního sektoru, kde by samozřejmě školné bylo nutností. Studenti se rozčilovali nad úpadkem dnešního univerzitního vzdělání a rádi by jej vyvedli z krize. Rádi by chtěli světové kapacity určitých oborů na fakultě, rádi by také viděli více zahraničních studentů a mezinárodních týmů. Rádi by měli to nejlepší možné vzdělání protože „na to mají právo“. Jak toho ale dosáhnout? Určitě ne školstvím „zdarma“.

Největší námitkou z obou stran bylo, že vzdělání není zboží a že by na školné neměli doplácet ti, kteří touží po vědění. Omyl. Jak jsem již řekla, nic není zadarmo a vysoká škola není pro všechny. Měla by být pro ty nejlepší a pro ty, kteří studiu hodlají něco obětovat. Dnešní školství v ČR vypadá asi tak, že je pro všechny, kteří nemusí obětovat téměř nic. Na vysokou se hlásí každý, kdo neví „co dál“ a pracovat se mu nechce a je to přece „zadarmo“. Pokud by školství bylo soukromé a za vzdělání by se platilo, studenti by si zcela jistě rozmysleli, zda obětovat „nadstandartní“ studentský život a spořit si na studium, nebo zda po vzdělání tolik neprahnou a radši budou pracovat. „My na to nemáme“ není argument, je to výzva k tomu být lepší než ostatní a dostat stipendium, které se uděluje na každé škole- i těch nejdražších.

Úpadek školství také spočívá v tom, že školy ví, že dostanou peníze od státu, tím se snižuje motivace pro to, být lepší. To nefunguje samozřejmě jenom ve školství, ale ve všech sférách každodenního života.

Chtěla bych bojovat proti této reformě a proti zasahování státu do všech sfér našeho života, do vzdělání obzvlášť. Ale nechci a nebudu proti ní bojovat v řadách studentů, kterým jde jenom o to, mít studium „zdarma“. Chci protestovat se studenty, kterým jde o princip a svobodu jednotlivce, ne se studenty, kteří naši společnost nebudou měnit k lepšímu, ale budou naopak vracet se do let minulých.

Čtěte také:

Socialisticky studovat, kapitalisticky vydělávat. To by se našim mladým "vyčůránkům" líbilo!

Navrhuji okamžité zavedení školného na právech a medicíně

Miloš Zeman: Já budu volit ODS! Jsem teď pro placené školství