A já, asi že nemám vysokou školu, pořád nechápu, proč bych to měl dělat?! O co budu ochuzen, když například sousedův syn nepůjde studovat práva? Vždyť je to drzý fracek který nezdraví a nebýt protekce, tak by možná neudělal ani maturitu. Jeho povedený tatínek je bývalý spolupracovník stb a maminka donášela na emenvé, že nemáme výzdobu a já mu mám platit školné?!

A poté co (možná) dostuduje, tak mi napočítá čtyři tisíce za hodinu až si k němu přijdu pro radu, jak postupovat proti sousedovu synovi odnaproti, kterému jsem pro změnu zaplatil medicínu a který zkazil manželce naprosto banální operaci a ještě chtěl poděkovat a odejít do Německa za lepším platem.

Přijde někomu normální platit takovýmto lidem studium? Mně určitě ne! Vždyť je to od nich nemravnost a od nás hloupost!

Samozřejmě mnozí správně namítnou, že školné budou muset platit i slušní studenti slušných rodičů, dále také studenti v oborech, které nenabízejí uplatnění v tak lukrativním zaměstnání, případně studenti sociálně slabí. Nebudou!

I když si osobně myslím, že když někdo jde studovat např. přírodovědu, aby se potom živil bádáním nad tím, jak velkou kuličku uválí hovnivál, tak se jedná spíše o koníčka (a pěstování koníčků bývá drahý špás, takže školné do toho naprosto správně zapadá, protože mně známky také nikdo neplatí), stejně jako je pro mě nepochopitelné, když nám chce genius ze sociálně slabé rodiny namluvit, jakou nevyčíslitelnou škodu utrpí naše hospodářství tím, že mu neumožníme vystudovat, a přitom není při své genialitě schopen vydělat si jeden nebo dva tisíce měsíčně na školné, přesto jsem přesvědčený, že školné platit muset nebudou.

Bývaly totiž doby, kdy komunisté z různých nesmyslných důvodů zakazovali lidem studovat. Ty doby jsou naštěstí pryč. Dnes nikdo nikomu studium nezakazuje, ale ani (snad kromě rodičů) nikdo nikoho studovat nenutí. Tím pádem ovšem také nikdo nikoho nenutí platit školné!

A abych nezapomněl na ty slušné studenty slušných rodičů. Ti studovat budou a budou si platit školné. Jim by totiž slušnost nedovolila nechat za sebe platit jiné.

Čtěte také:

Navrhuji okamžité zavedení školného na právech a medicíně