Vraždy mladých dívek v Německu: Nechtěly být otrokyněmi…
Autor: Olga Ryantová | Publikováno: 25.07.2005 | Rubrika: Ostatní
Ilustrace
Kolik tureckých žen a dívek bude ale muset v Evropě ještě zemřít, než se sami přistěhovalci otevřeně postaví proti vraždám ze cti, nuceným manželstvím, domácímu násilí – silně zakořeněným tradicím v islámských zemích? Kolik generací může trvat, než muslimové začnou chápat pojem svoboda, kterému často nerozumí ani Evropané

Příběhy Turkyň - Gönül Karabey, 13. června 2005, Hatun Sürücü 7. února 2005 a Semra 25. listopadu 2004 mají společného jmenovatele. Všechny spojuje tragická událost. Všechny patří mezi 70 – 100 dívek a žen zavražděných ze cti v Německu během jediného roku. Zřekly se tradičního životního stylu tureckých přistěhovalců. Odmítly roli otrokyň svých mužů a rozhodly se jít vlastní cestou. Touhu po svobodě a emancipaci zaplatily životem.

Hatun Sürücü, o které se psalo zatím nejvíce, byla dcerou turecko-kurdských rodičů a vyrůstala v Berlíně.

Její dětství provázel křik a bití. Od puberty se musela zahalovat a nosit šátek. Vše se odehrávalo v době, kdy německá veřejnost volala po svobodě náboženství a odmítala zákaz nošení šátků.

V patnácti letech ji rodiče prodali do Turecka. Měli panický strach, že ztratí dobré jméno, když se jejich dospívající dcera bude vodit za ruku s německým chlapcem. Poslali ji na prázdniny k příbuzným do Istanbulu a tam ji provdali za jejího bratrance Ismaila.

Stovky mladých dívek narozených v Německu zmizí nenávratně každé léto v zemi svých krajanů. Žádný učitel, úřad pro mládež ani policie po nich nepátrají, nikdo neví, kde jsou.

V 16 letech se Hatun a jejímu bratranci narodil v Turecku syn Can. Manželství Hatun provázelo osamění, násilí a zatracení. Rozhodla se, že uteče zpátky do společnosti, ve které vyrostla a kam patří. Po útěku do Berlína dokončila základní školu a přihlásila se na odborné učiliště. Přestala nosit šátek a našla si německého přítele.

Večer 7. února 2005, krátce před závěrečnými zkouškami v oboru elektroinstalace, byla úkladně zavražděna svými třemi bratry (18 – 25) u autobusové zastávky v ulici Oberlandgarten v Berlíně-Tempelhofu.

Konsternovaný ředitel střední školy Thomas-Morus-Oberschule v Berlínské čtvrti Neukölln napsal otevřený dopis, v němž uvedl: „…někteří žáci naší školy souhlasí s vraždou mladé paní a také se podílejí na ostrých propagandách a akcích proti ženám, které nejsou takové, jaké by měly být.“ Podle německých denníků turecká a arabská mládež byla všeobecně toho názoru, že žena, která se chová jako Němka je sama vinna. Hatun Sürücü byla Němka a chtěla žít jako Němka - emancipovaně, svobodně, západním stylem.

21letou Semru U. donutili její rodiče, stejně jako Hatun Sürücü, provdat se za svého bratrance. Po rozvodu ji její muž Cengiz U. zavraždil na ulici v Berlíně - Spandau před očima jejich tříleté dcery. Manželství v islámu znamená kontrakt, je to smlouva mezi rodinami. Podle tradice žena zůstává i po rozvodu majetkem manžela.

20 letou Gönül Karabey popravil její bratr v domě rodičů šesti výstřely do hlavy. Důvod? Postavila se proti nucenému manželství s muslimem a rozhodla se jít za hlasem svého srdce. Milovala Michaela – pro její rodiče to byl německý cizinec - a plánovali společnou budoucnost. Nechtěla žít ve vleku tradic, být majetkem své rodiny.

O vraždě ze cti mladé Turkyně Gönül Karabey z Wiesbadenu (Dotzheim) informoval 15. 6. 2005 turecký tisk Hürriyet - online. Pod internetovým článkem byly dva komentáře čtenářů. V prvním píše Ali Secilmis / 15.06.2005 - 13:32/: „V Německu se, bohužel, stále častěji stávají z Turků Němci, stejně jako v případě této dívky (Gönül Karabey). V zásadě je to vina rodiny. Děti nejsou vychovávané podle našich tradic. Největší chybou bylo, že jsme přišli do země s odlišnou kulturou a mentalitou, jakou je Německo. Kdyby se naše země rozvíjela, v ničem bychom se v Německu nemuseli omezovat. Je to chyba společnosti. Naše mladá generace musí držet spolu. Ti, kdo se chtějí podobat Němcům, jsou tak jako tak ztraceni. Doufám, že našeho bratra (Aliho Karabeye) čeká v budoucnosti dobrý život.“

Druhý komentář čtenáře Cema Yilmaze / 15.06.2005 - 11:56/ byl stručnější, zato však výstižnější: „Budiž mu přáno! Rodiny takových mladý lidí (Ali Karabey) by vlastně měly být podporování finančně i morálně. Pro ostatní to má být ponaučení.“

Jde-li o zákazy nošení šátků, otázku Arménů, vstup Turecka do EU nebo o národní hrdost, všechny islámské organizace a spolky, turecké firmy, podniky, turecká velvyslanectví, média se sídlem v Německu, ale i jednotlivý politici, studenti a akademici tureckého původu – se zmobilizují během 24 hodin a zaplaví ulice Berlína vlajkami s půlměsícem.

Kolik tureckých žen a dívek bude ale muset v Evropě ještě zemřít, než se sami přistěhovalci otevřeně postaví proti vraždám ze cti, nuceným manželstvím, domácímu násilí – silně zakořeněným tradicím v islámských zemích? Kolik generací může trvat, než muslimové začnou chápat pojem svoboda, kterému často nerozumí ani Evropané?

www.hurriyetim.com.tr

www.frauenrechte.de/shop/tdf-materialien.html