Šok! Zřejmě mladí čeští komunisté zmrzačili redaktora ePortálu!
Autor: Zuzana Štefánková | Publikováno: 20.07.2005 | Rubrika: Ostatní
Ilustrace
Na prostranství před restaurací se v mučivých bolestech svíjí mladík. Kolem něj srocený dav vrstevníků do něj kope hlava nehlava, občas jen tak plivne či uštědří ránu baseballovou pálkou. Krev nebohého stéká žlábkem z prostranství do místního potoka. Dívky a ženy vzlykají hrůzou, psi štěkají…

Vesnička Záboří v severovýchodních Čechách, vlahá letně-sobotní noc. Její ticho protíná hurónský smích, pláč i zoufalé hlesy lynčovaného. Na prostranství před zdejší restaurací se v mučivých bolestech svíjí mladík. Kolem něj srocený dav vrstevníků do něj kope hlava nehlava, občas jen tak plivne či uštědří ránu baseballovou pálkou. Krev nebohého stéká žlábkem z prostranství do místního potoka. Dívky a ženy vzlykají hrůzou, psi štěkají

Vladislav Nejedlý, spolupracovník redakce ePortálu a místopředseda občanského sdružení Mladá pravice, se tuto sobotu pokojně bavil s přáteli při své dovolené. Nemohl tušit, že právě zde, ve vísce u Dvora Králové, si jej vyhledá zřejmě rudé komando mladých komunistů.

„Oni v hospodě vůbec nebyli, počkali si na něj před budovou,“ svěřuje se ePortálu šokovaný Nejedlého kamarád, jenž jej osudné noci hostil na své chalupě nedaleko Záboří. „Hned, jak jsme vyšli, napadlo ho asi pět nebo šest mužů ve věku tak od dvaceti do třiceti let,“ uvádí kamarád a pokračuje: „Měli rudá či černá trika, těžké boty a baseballky. Vykřikovali hesla jako smrt pravičákům, kapitalistický zmetci a tak podobně. Mě drželi stranou, abych nemohl volat policii. Kupodivu mi nezkřivili ani vlas.“

Někteří experti, jež jsme oslovili, se domnívají, že akce musela být řízena členy subjektů s extrémně vyhraněným postojem vůči pravicové politice, že se tedy jednalo nejspíše o odnož mladých komunistů či bojovné anarchisty. Jako vodítko jim pravděpodobně též posloužila fotografie Nejedlého, umístěná na webových stránkách Mladé pravice.

K obdobnému střetu patrně mohlo dojít loni 17. listopadu v Praze před sídlem KSČM. Na poklidně demonstrující antikomunisty tehdy vyrukovaly osoby spřízněné s Komunistickým svazem mládeže rovněž s baseballovými pálkami v rukou. Rozvášněný dav nakonec musela uklidnit policie a incident se tak naštěstí obešel bez zranění.

„Mladá pravice skutečně s úspěchem prosazuje mnohé cíle, které se levici, mírně řečeno, nehodí do karet. Umíme navíc oslovovat studenty vysokých škol a máme tedy ohromný potenciál,“ uvedl v reakci na Nejedlého případ předseda Mladé pravice Lukáš Petřík. „Zvažuji, že celou věc předám policii jako politicky motivovaný trestný čin,“ doplnil.

Napadení Nejedlého není prvním podobným případem, i když je zdaleka nejzávažnějším. Například v lednu letošního roku bylo redaktorovi ePortálu, Pavlu Křepelkovi, vyhrožováno fyzickou likvidací a jako přitěžující okolnost mu byl rasisticky vyčítán i jeho česko-čínský původ. Dotčený se domnívá, že se pravděpodobně jednalo buď o komunisty či anarchisty, jimž mohly některé jeho články výrazně vadit. „Beru to celé jako nejapný žert, ani mě to nevylekalo. Nevěřím, že by někdo kvůli článkům na netu vraždil. To, co se stalo kolegovi Nejedlému, mě ale vážně zarazilo,“ říká Křepelka.

Sám Nejedlý, jenž si nyní léčí četná zranění, se nenachází v takovém stavu, aby byl schopen podat vlastní vysvětlení. Vydavatelství Eportal i sdružení Mladá pravice mu proto touto cestou přejí brzké uzdravení pokud možno bez trvalých následků.