Pane premiére, jak je to s odchodem ministrů spojených s ABL?
Autor: Lubomír Stejskal | Publikováno: 20.04.2011 | Rubrika: Politika
Ilustrace
Slyšeli jsme z úst premiéra Petra Nečase: Všichni, kdo byli spojeni s firmou ABL, musejí odejít. Na Hrad odvezl návrh na odvolání ministra Dobeše. Výsledek? Josef Dobeš šéfem resortu zůstane. S ohledem na státní maturity je zřejmě nepostradatelný. Bez ohledu na principy, bez ohledu na slovo premiéra.

 

MYLNY PŘEDPOKLAD

Předpokládal jsem, že z nabídky všech možných televizí je zpravodajský kanál ČT 24 tím nejvhodnějším. Tak to alespoň vyplývá z logiky věci i upoutávek. Na obrazovce běžela repríza Hyde Parku, kterou jsem sice ve 20:10 jednou viděl, ale proč si relativně nového a zatím neokoukaného šéfa lidovců neposlechnout znovu, že?

 

Dále jsem předpokládal, že když má Česká TV u Kramářovy vily přenosový vůz, zpravodajský štáb i s reportérkou, nadějeme se přímého vstupu. Byť za cenu přerušení Hyde Parku, neb šlo o záležitost přelomovou, ba přímo historickou (jak jsme byli Českou TV v průběhu večera přesvědčování). Pakliže by ale nebylo možné Hyde Park přerušit, očekával jsem, že vzhledem k vážnosti situace připraví směna na Kavčích horách na čas 01:00 aktuální zpravodajský vstup.

 

UDĚLALI ZE MĚ BLBCE

Místo zpráv v jednu nebo aktuálního live vstupu přišel šok. ČT 24 zařadila v 1 hodinu, hned po Hyde Parku, reprízu Událostí, komentářů z 22. hodiny. Výsledky jednání špiček koalice odbyla tím, že je zařadila do dolní „běžící“ lišty. Na to ale nebylo nutné posílat k místu setkání přenosový vůz. Stačila redaktorka s mobilem, která by po oznámení výsledků poslala na Kavčí hory SMS s novinkami. Přitom večer bylo z obrazovky jasně řečeno, že štáb u Kramářovy vily počká na výsledek. Proč tedy nebyl živě zařazen do vysílání, ptám se? Takto si televize představuje svoji roli? Kdybych tušil, že mě „česká CNN“ takto podvede, mohl jsem zůstat u computeru. Tam bych si výsledky v psané podobě také přečetl.

 

Co může být v těchto dnech důležitějšího než výsledek pondělní večerně-noční schůzky K12? Než jednání, na němž se rozhodovalo o budoucím osudu této republiky. Ve hře byl rozpas koalice, předčasné volby, možnost, že v nich zvítězí levice, stop stávajícím reformám … a tak dále. Přesto tako klíčová záležitost nestála kanálu ČT 24 za živý vstup, resp. za zařazení standarních zpráv bezprostředně po skončení politického rokování. Vnímám to jako pohrdání koncesionářem, který ČT 24 důvěřuje a za své peníze očekává patřičný servis. I v jednu hodinu v noci.

 

Teď, kdy píšu tento příspěvek, mezi osmou a devátou ráno, mám jako kulisu puštěný kanál ČT 24, který na mě co patnáct minut, se dvěma moderátory před kamerou, chrlí výsledky nočního jednání. Sorry, ale trochu pozdě. Já jsem je chtěl mít naservírované v patřičném zpravodajském formátu o osm hodin dříve.

 

?

 

Nyní slovo k výsledkům jednání K12

 

O návrhu nahradit exnovináře Johna expolicistou Kubicem zatím pomlčím. Intuice mi ale napovídá, že nic dobrého nepřinese. Rád se budu mýlit.

 

SKUTEK UTEK

A tak raději začnu u nedávného protivondrovského výlevu ministra Kalouska. Ve stylu: Ministr obrany musí odstoupit, nejlépe hned, včera bylo pozdě. Apeloval na čest bývalého disidenta, spoléhal na čest ministerského předsedy. Výsledek? Jako když jeden plácne prknem do vody.

 

Slyšeli jsme novou předsedkyni poslanecké frakce VV v dolní sněmovně Karolínu Peake a mnohé další: Trafika pro Johna je pro VV nepřijatelná, stejně tak jako to, aby jejich „maskot“ opustil ministerstvo vnitra. Výsledek: John nebude ministerem vnitra; stane se vicepremiérem pro boj s korupcí. Potřebujeme pro jednoho z koaličních šéfů post? Tak ho účelově vytvoříme. Jako v Kocourkově. Vykopou díru – ale kam s navršenou zeminou? Tak vykopou druhou díru … Šéf komunistické frakce ve sněmovně dokonce říká, že v tom spatřuje rysy korupčního jednání (koryto s aparátem za záchranu koalice). Nemám pocit, že nemá pravdu.

 

Slyšeli jsme z úst premiéra Petra Nečase: Všichni, kdo byli spojeni s firmou ABL, musejí odejít. Na Hrad odvezl návrh na odvolání ministra Dobeše. Výsledek? Josef Dobeš šéfem resortu zůstane. S ohledem na státní maturity je zřejmě nepostradatelný. Bez ohledu na principy, bez ohledu na slovo premiéra. Ale což – slovo premiéra není totéž, co se traduje o slovu krále. Jednou vyřčeno, musí býti dodrženo, řečeno slovníkem knížete – šéfa TOP 09. Ne tak v české politické kotlině.

 

NOVÝ ÉTOS – NOVÝ SLOGAN

Sliby chyby, silná slova a docela jiný výsledek, pravda a lež. Právě splývání pravdy a lži bylo průvodním jevem nynější krize. Tím, co nám v uplynulých dnech politici předvedli, se totálně znevěrohodnili. Mají ještě tito lidé morální právo určovat nám, jejich „poddaným“, jak máme žít? (Rozumějme: prostřednictvím jimi navržených a přijatých zákonů, nařízení, vyhlášek, předpisů – tedy „pravidel hry“).

 

Co zbývá: Už neplatí, že pravda (a láska) zvítězí nad lží (a nenávistí). Na obzoru je nový slogan: Pravda a lež, jedno jsou a totéž.