Jak jsem přispěl Václavu Havlovi
Autor: Petr Paulczynski  | Publikováno: 07.04.2011 | Rubrika: Ostatní
Ilustrace
Je o mně notoricky známo, že jsem příznivcem Václava Klause. A tak se může zdát divné, že bych učinil něco takového jako píši v nadpisu. Ale přesto je to tak. Dostal jsem se totiž mezi sponzory jeho díla Odcházení, které sám skromně doprovodil v tištěné podobě odkazy ke Králi Learovi a k Višňovému sadu. (Jak skromné!) Velmi bohatému exprezidentovi přispěli totiž na jeho soukromý rozmar i poslední chudáci, platící televizní poplatky, neboť Česká televize na jeho film přispěla 10 mil. Kč (8 mil. Kč a dvěma pracemi).

 

Je o mně notoricky známo, že jsem příznivcem Václava Klause. A tak se může zdát divné, že bych učinil něco takového jako píši v nadpisu. Ale přesto je to tak. Dostal jsem se totiž mezi sponzory jeho díla Odcházení, které sám skromně doprovodil v tištěné podobě odkazy ke Králi Learovi a k Višňovému sadu. (Jak skromné!) Velmi bohatému exprezidentovi přispěli totiž na jeho soukromý rozmar  i poslední chudáci, platící televizní poplatky, neboť Česká televize na jeho film přispěla 10 mil. Kč (8 mil. Kč a dvěma pracemi).

Souhlasím proto s Mirkem Mackem, který napsal: "Že to Václavu Havlovi nebylo a není blbé, mě jen utvrzuje v tom, co si o něm myslím už dávno: je to starý pokrytec."

Nejhorší na tom je, že ač jsem jako koncesionář přispěl, na film rozhodně nepůjdu. Úplně mi stačilo, že jsem si koupil ze zvědavosti knižní vydání za nějakých bratru 87 kaček (a nevyplatilo se) a  knihu jsem ani nedočetl. Knihu vydala Respekt Publishing o čemž se ještě zmíním. Přísahám, že je to první kniha mého života, kterou jsem nedočetl a to mám už za sebou Mein Kampf, Kapitál i Bibli.

Proto se  zájmem sleduji obvyklé mediální pinožení kolem tohoto díla. Nejvíc asi píchl do vosího hnízda poslanec Jandák, který dílo označil za brak. "Pravdoláskařské Lidovky aneb Völkischer Beobachter české žurnalistiky zaplakaly dojetím nad filmem, o jehož umělecké kvalitě se dá skutečně dlouho dlouze hovořit... ale natočil ho V. Havel a to se zdá Gruppenführerovi pravdy lásky Machalické zvané Kyselice stačí. Pěkný den, přátelé. :-)," napsal na svém facebookovém profilu a narážel tak i na pochvalnou recenzi Havlova opusu od Jany Machalické, která vyšla v Lidových novinách. 
"Závist ze mne nekape... spíše údiv nad tím co vše je schopen člověk o jehož dramatičnosti mám velké pochybnosti natočit a vyplodit a o čemž by každý soudný člověk řekl je to brak a to, že každý ví, že král je nahý a přesto o něm hovoří ...jako o oblečeném do zlata je jen smutným svědectvím doby," dodal na svém profilu Jandák.

Myslím, že po té části, uvedeného díla, které jsem přečetl, bych tomu věřil.

Ale zpět k mé zmínce o vydavateli knihy. Je veřejným tajemstvím, že za Respektem stojí Zdeněk Bakala. A  exprezident Václav Havel a miliardář Zdeněk Bakala jsou více než na společné notě. Podle komentátora Reflexu Viliama Bucherta by si na tuto "převelikou lásku" měla společnost dávat velký pozor. Bakala také rekonstruuje za 200 milionů na pražských Hradčanech dům, ve kterém bude knihovna Václava Havla. A "láska" zachází i dál. Bakala a jeho manželka Michaela Maláčová jsou rovněž koproducenti filmu Odcházení.

Nu a jak tedy s mým příspěvkem bylo naloženo? Filmoví diváci, zdá se, se na Odcházení příliš nehrnou. Podle údajů Unie filmových distributorů se za úvodní dvě srovnatelná období propadl počet diváků o dvě třetiny a tedy i tržby z milionu a půl ze vstupného na půl milionu korun.


Zdroj: Unie filmových distributorů

Za úvodní čtyři dny ho shlédlo 11 852 diváků. Za druhý promítací týden se na snímek přišlo podívat 3 828 diváků. Zatím se tedy nepodařilo probudit o dílo takový zájem, jaký jeho tvůrci očekávali. Podle odborníků jsou klíčovým obdobím pro komerční úspěch filmu úvodní týdny. „Pokud přijde i u velice úspěšného filmu za první měsíc 500 až 600 tisíc diváků, za dva měsíce už se návštěvnost pohybuje zhruba kolem 800 tisíc a čím dál víc to klesá.

A tak se zdá, že můj příspěvek na film, který vykazuje znaky propadáku byl marnou investicí. Upozorňuji všechny majitele televizorů, že jejich ovšem taky.
A tak se zdá, že klasikovo "A to se vyplatí" můžeme společně modifikovat na "To se nám nevyplatilo". Zdá se, že naše-vaše-Bakalova veřejnoprávní ČT hodila naše peníze do....porcelánu.

http://www.paulczynski.cz/index.php?cid=7134&p=clanek.te2