"Smrt USA! Smrt Izraeli!"
Autor: Lubomír Stejskal | Publikováno: 04.04.2011 | Rubrika: Kulturní válka
Ilustrace
Věty citované v nadpise skandovali lidé útočící na pracovníky OSN v Afghánistánu. Důvodem bylo zapálení Koránu.Stalo se v Americe, na Floridě. Stovky mil od místa incidentu. Jako „pachatelem“l byl médii označen Wayne Sapp (evangelikální kazatel, nikoli „kněz“, což může evokovat falešnou představu, že šlo katolického duchovního – se všemi z toho vyplývajícími souvislostmi). Tedy Američan. Asistovat mu měl kolega z malé charismatické denominace The Dove World Outreach Center Terry Jones. Rovněž Američan, který chtěl udělat totéž letos 11. září.

 

Věty citované v nadpise skandovali lidé útočící na pracovníky OSN v Afghánistánu. Důvodem bylo zapálení Koránu.Stalo se v Americe, na Floridě. Stovky mil od místa incidentu. Jako „pachatelem“l byl médii označen  Wayne Sapp (evangelikální kazatel, nikoli „kněz“, což může evokovat falešnou představu, že šlo katolického duchovního – se všemi z toho vyplývajícími souvislostmi). Tedy Američan. Asistovat mu měl kolega z malé charismatické denominace The Dove World Outreach Center Terry Jones. Rovněž Američan, který chtěl udělat totéž letos 11. září.

 

Proč evanglikální kazatelé pálí Korán? Dávají tím najevo, co si myslí o islámu. Řečeno terminologií používanou v jejich modlitebnách, jsou přesvědčeni, že „Korán a islám pocházejí od ďábla“. (Něco podobného si myslí, ale pouze jinak – sekulárně – to prezentuje známý nizozemský politik Geert Wilders – a s ním možná miliony obyvatel Západu; ti to ale většinou říkají pouze „u piva“.)

 

Pálit Korán? Nepálit?

 

Existuje jeden užitečný křesťanský návod pocházející z úst samotného Ježíše. Co nechcete, aby jiní čnili vám, nečiňte vy jim.

 

Uráží-li mě jako křesťana, když je pálena Bible, neměl bych sám pálit knihu, která je stejně tak posvátná pro vyznavače jiné víry. Třeba Korán pro muslimy.

 

Bratři v Kristu Sapp a Jones na to nahlížejí jinak. Ve svobodné společnosti mají na svůj postoj právo, samotný čin jistě dokáží obhájit.

 

Muslimové mají také právo – protestovat. Nikoli ale vraždit.

 

Že se sešli na demonstraci před US ambasádou v Kábulu, je pochopitelné. V jejich očích novodobí „protestantští Koniášové“ jsou Američané, tak kde jinde vyjádřit svůj hněv než před jejich diplomatickou misí? Kdyby tam zapálili Bibli, nebylo by se čemu divit.

 

Tady někde ale naše porozumění pro jejich odpor končí.

 

Těch, kdo napadli sídlo OSN (po pátečních modlitbách – úžasné, není-liž pravda?), se musíme ptát: Co měla OSN společného se Sappovým pálením Koránu? Jedině snad to, že ústředí Spojených národů sídlí ve Spojených státech. Prapodivné uvažování.

 

Dav ubil Nepálce, Nora, Rumuna a Švéda. Co měly Nepál, Norsko, Rumunsko a Švédsko společného s vyjádřením názoru dvou amerických evangelikálních kazatelů?

 

A konečně: Co s tím vším má společného Izrael?

 

Vzpomeňme na První válku v Zálivu. Izrael na ní nikterak vojensky neparticipoval. Přesto Saddám Husajn napadl jeho území raketami.

 

Každá příležitost je pro muslimy (jistěže ne všechny) dobrá k tomu, aby si do Izraele minimálně kopli. Téhož jevu jsme byli svědky nyní v Afghánistánu. Projevit patologickou nenávist vůči židovskému státu, bez ohledu na pravdu, fakta a souvislosti, je něco jako „svatá povinnost“ vyznavačů islámu.

 

Otázka poslední: Nedokazuje snad fanatické provolávání „Smrt Izraeli“ z úst Afghánců vraždících nevinné cizince, že Sapp, Jones, Wilders a spol. mají ve své podstatě pravdu?

http://stejskal.bigbloger.lidovky.cz/c/184998/Smrt-USA-Smrt-Izraeli.html