Pane prezidente, máte u mne bod
Autor: Petr Paulczynski  | Publikováno: 31.03.2011 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
Čerstvá zpráva. Klaus omilostnil muže, který při obraně majetku vystřelil dívce oko. Prezident Václav Klaus udělil ve středu devět dalších milostí. Mezi omilostněnými je i Karel Bašta, jenž byl odsouzen za pokus o vraždu, když střílel na zloděje, kteří se vloupali do jeho firmy.Byl odsouzen na šest let vězení za pokus o vraždu. Prezident mu trest prominul s podmínkou, že se po dobu pěti let nedopustí trestného činu.

 

Čerstvá zpráva. Klaus omilostnil muže, který při obraně majetku vystřelil dívce oko. Prezident Václav Klaus udělil ve středu devět dalších milostí. Mezi omilostněnými je i Karel Bašta, jenž byl odsouzen za pokus o vraždu, když střílel na zloděje, kteří se vloupali do jeho firmy. Byl odsouzen na šest let vězení za pokus o vraždu. Prezident mu trest prominul s podmínkou, že se po dobu pěti let nedopustí trestného činu.

"Pan Bašta se skutku dopustil v afektu při ochraně svého majetku a dobrovolně se výrazně finančně podílel na zmírnění jeho následků," uvedl mluvčí Hradu Radim Ochvat v odůvodnění milosti. Baštovi pomohlo i to, že nebyl v minulosti trestán a část trestu si již odpykal.

Díkybohu, prezident republiky opět použil zdravý rozum, navzdory našemu zkostnatělému právu, které neumožňuje na rozdíl třeba od USA bránit svůj majetek. Proto si gauneři a ksindlové klidně dovolují, protože jsou si vědomi právního paskvilu zvaného nutná obrana, který předpokládá existenci hrozícího nebo trvajícího protiprávního útoku na chráněné občanskoprávní vztahy (majetkové, osobní). Proto není  přípustná nutná obrana v případě, kdy útok již pominul. 

Myslím, že každý kdo se pokusí zaútočit, nebo vzít majetek někoho jiného by měl nést plnou zodpovědnost.  Naproti tomu naše soudnictví vychází z premisy, že lidský život má vyšší hodnotu než majetek. Bránit své osobní věci prý máte tak, že máte zavolat policii, případně jenom pohrozit zbraní, výstřelem do vzduchu. Setrvačnost v myšlení represivních orgánů je děsivá. Opravdu si někdo myslí, že volat policii je to pravé ořechové? A pokud vezmete ochranu majetku do vlastních rukou (byť ozbrojenou) vězte, že stát to posoudí tak, že  právo vetřelce na jeho nedotknutelnost je silnější než  vaše ústavně chráněné právo na posvátnost soukromí. Vězte, že smíte hájit své právo jen tak, že vetřelci nesmíte zkřivit ani vlásek na hlavě.

A proto jsem rád, že prezident republiky projevil svoji obvyklou odvahu rozhodnout proti mainstreamovému pohledu na problematiku. Případným diskutérům sděluji, že hlouposti o zloději a tuneláři mohou psát na zdi veřejných záchodků. Pana prezidenta si vážím pro jeho názorové postoje, projevované navzdory všem možným politologům či akademikům.

A proto pane prezidente u mne máte opět bod.

Psáno pro blog.iDnes.cz