Sobotko, Sobotko, cos dělal, když se ve škole braly počty?
Autor: Zuzana Štefánková | Publikováno: 13.06.2005 | Rubrika: HotNews
Ilustrace
Pravda bývá vždy nejprozaičtější. Prostě se zdá, že státnímu aparátu vadí jeden nepohodlný – a úspěšně a nekorupčně hospodařící Pávek –, který si svůj nevymáchaný zobáček otevírá ne nedotknutelné politiky. Pokusil se totiž, mezi jiným, vydat tři vyhlášky, které zakazovaly vstup státních úředníků na území Jindřichovic.

Tak to je gól! Český ministr financí neumí počítat! Nebo se alespoň snaží, aby to tak vypadalo.

„Jindřichovice jsme zařadili mezi rizikové obce. Ukazatel přesáhl povolený limit zadlužení 30 procent. Čísla jsme převzali z kontroly finančního a účetního výkazu vaší obce,“ hlásá ministr na adresu jedné z nejproslulejších obcí v Česku.

Starosta vesničky, Petr Pávek, to vidí jinak: „Státní úředníci se mě často ptali, co nám na nich nejvíc vadí. Právě teď zastínil ministerský dopis všechno ostatní zbytečné papírování.“ A pokračuje: „Loni jsme vykázali příjmy téměř dvanáct miliónů korun a výdaje necelé čtyři milióny. Vznikl přebytek osmi miliónů korun. Podle zastupitelů, obecního traktoristy, prodavačky, několika důchodců a dětí základní školy to byl kladný hospodářský výsledek.“

Aha, takže podle ministra financí přebytek osm miliónů znamená, že je obec v deficitu… Jako v Kocourkově. Možná má Sobotka v hlavě takový guláš, že současné rekordní zadlužení České republiky vlastně bere jako přebytek. Ach, jak milosrdná lež!

Pravda bývá vždy nejprozaičtější. Prostě se zdá, že státnímu aparátu vadí jeden nepohodlný – a úspěšně a nekorupčně hospodařící Pávek –, který si svůj nevymáchaný zobáček otevírá ne nedotknutelné politiky. Pokusil se totiž, mezi jiným, vydat tři vyhlášky, které zakazovaly vstup státních úředníků na území Jindřichovic. Vyhlášky nevstoupily v platnost jen kvůli zásahu Ústavního soudu.

Smutné je jen to, že ministr Sobotka skrývá touhu po pomstě za počtářské nedostatky hodné žáka prvního stupně zvláštní školy. Ach jo...