Heger se dohodl s odbory na memorandu. Lékaři zuří.
Autor: Odjinud | Publikováno: 15.02.2011 | Rubrika: Ostatní
Ilustrace
Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 se rýsuje dohoda mezi státem a protestujícími lékaři. Domluvili se na memorandu. První reakce lékařů na internetu jsou ale silně odmítavé.„My jsme udělali pokrok v tom, že jsme se shodli na návrhu memoranda," řekl na pondělní tiskové konferenci Heger. „To jednání bylo dlouhé, ale musím říct, že jsme dopěli k pokroku a jsme na cestě k závěru, budu-li, trošku optimistický," zhodnotil ministr po téměř pětihodinovém jednání.

 

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 se rýsuje dohoda mezi státem a protestujícími lékaři. Domluvili se na memorandu. První reakce lékařů na internetu jsou ale silně odmítavé. „My jsme udělali pokrok v tom, že jsme se shodli na návrhu memoranda," řekl na pondělní tiskové konferenci Heger. „To jednání bylo dlouhé, ale musím říct, že jsme dopěli k pokroku a jsme na cestě k závěru, budu-li, trošku optimistický," zhodnotil ministr po téměř pětihodinovém jednání.


Sestry mají smůlu

Dvě miliardy korun uvolněné na posílení mezd ve zdravotnictví nakonec poputují do peněženek lékařů, na zdravotní sestry pravděpodobně finance nezbydou. „V příštím roce už budeme brát sestry v úvahu," slíbil dodatečně Heger.

V letošním roce tak dojde k navýšení lékařských platů o 5 až 8 tisíc korun, v roce 2012 dojde k dalšímu nárůstu o 10 procent a o rok pozděni bude naplněn odborářský požadavek na platy doktorů ve výši 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v ČR.

Speciální tabulka

Finance se budou do jednotlivých zdravotnických zařízení rozdělovat podle počtu lékařů a konkrétní výši mezd stanoví speciální platová tabulka. Ta se bude vztahovat i na lékaře záchranné služby a jejich kolegy v léčebnách dlouhodobě nemocných.


„Návrh dohody pochopitelně neuspokojuje představy ani jedné z jednajících stran, ale tak už to u dohod bývá," řekl na pondělní tiskové konferenci šéf České lékařské komory ČLK Milan Kubek. Ten se také podle vlastních slov bude snažit lékaře přesvědčit, aby dohodu akceptovali.

K tomu ministr Leoš Heger doplnil, že lékaři nyní budou mít „nebývalé podmínky," díky čemuž by nyní měli svou nátlakovou akci Děkujeme, odcházíme ukončit.

Návrh dohody nyní budou muset odhlasovat jak zákonodárci, tak i lékaři ve své odborové organizaci. 

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/189023.aspx