Peheho CESTA nikam
Autor: Josef Provazník | Publikováno: 10.02.2011 | Rubrika: Politika
Ilustrace
Přiznám se, že rád čtu úderné levičácké agitky politologa Peheho. Nejsou sice tak přesvědčivé jako buřičská pojednání jeho kolegy ve zbrani Kellera, ale přesto drží prapor socialistické internacionály pěkně vysoko. Jen mě občas zlobí, že se Peheho kritické texty týkají pouze dvou témat – kritiky kapitalismu a Klause. Současný kapitalismus je podle něj krystalickým zlem, které zotročuje milióny lidí po celém světě. Prezident Klaus je zase satanášem a hlavní ikonou představující právě onen zlotřilý kapitalismus v českých luzích a hájích.

Přiznám se, že rád čtu úderné levičácké agitky politologa Peheho. Nejsou sice tak přesvědčivé jako buřičská pojednání jeho kolegy ve zbrani Kellera, ale přesto drží prapor socialistické internacionály pěkně vysoko. Jen mě občas zlobí, že se Peheho kritické texty týkají pouze dvou témat – kritiky kapitalismu a Klause. Současný kapitalismus je podle něj krystalickým zlem, které zotročuje milióny lidí po celém světě. Prezident Klaus je zase satanášem a hlavní  ikonou představující právě onen zlotřilý kapitalismus v českých luzích a hájích.

Při kvantitě Peheho textů na první zmiňované téma mám strach, aby se nám ten náš malý český kapitalismus pod tíhou jeho přesvědčivých argumentů nezhroutil jako domeček z karet. Občas i o prezidentství Václava Klause mám obavy. Peheho úderné texty se nezastaví před ničím a před nikým. Politolog Pehe neustále tepe, nastavuje zrcadla a vytahuje kostlivce ze skříně. Škoda jen, že svá témata loví pouze „napravo“.

Roztomilé blábolení na stále stejné téma, žádné nabízené řešení, pouze recyklování stále stejných myšlenek, které socialisté po celém světě jako kafemlejnek opakují více než 100 let.

Ve svém posledním výkřiku do tmy Pehe označuje český kapitalismus v odborné terminologii zkušeného politologa za mafiánský. Ano, zvykli jsme český kapitalismus nazývat mafiánským. Všichni tuzemští politici jsou mafiáni. Přesně tak mluví i chlapi v hospodě u nás na vsi. Dají si pět piv a začnou včíl mudrovat. Klaus je zloděj. Nečas je zloděj. Bárta je zloděj. John je hlupák atd. A samozřejmě nechybí kouzelné slůvko „mafián“. Jen ten obyčejný český člověk je pracovitý a čestný. Škoda, že mu vládnou takoví lumpové. Kde bychom mohli být, kdybychom si tak vládli sami?

Proč ne. Je to takový národní kolorit neustále svádět svoji neschopnost a pasivitu na politiky. Od politologa Peheho bych však očekával přeci jen trochu víc.

Letos v lednu ostatně založil s kolegou Klepárnikem a Bohuslavem Sobotkou (člen nemafiánské ČSSD) středo-levicový institut CESTA. Jen mě trochu udivuje, že (ne)mafiánské praktiky socialistických politiků nechávají pana Peheho naprosto klidným. Alespoň spojení se Sobotkou tomu napovídá.  Je snad levicový mafián lepší než ten pravicový?

Pevně věřím, že s pomocí pánů Bělohradského či Kellera (kteří jsou samozřejmě členy poradního výboru) ve výzkumném institutu CESTA (Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii) vybádají a řádně svůj pohled na levicové a pravicové mafiánství zdůvodní.

Možná páni výzkumníci přijdou s novým světovým řádem, který zachrání lidstvo od krutého kapitalismu, jenž vykořisťuje pracující lid. Možná se z malé České republiky rozšíří poznatky CESTY do celého světa. konečně tak budeme mít vedle piva a zlatých českých ručiček důvod být na sebe pyšní. Socialismo o Muerte!