Nemůžeme sice konkurovat Jižní Africe, ale takový malý a tmavý důleček s výnosem pár set milionů není nikdy k zahození. Mostecká uhelná se dokázala proměnit právě v takový malý soukromý diamantový důl pro pár vyvolených. Zemanova vláda prodala MUS pod cenou a černé peníze v podobě provize připutovaly řádně točitou cestou na účty několika málo lidí, kteří o prodeji rozhodovali.

Provize by měla být za zprostředkování obchodu třetí osobou. Jedná-li se ale o osobu, která má takový obchod přímo v popisu své práce a je na tomto obchodě zaujatá, pak už nejde o provizi, ale doslova a do písmene o úplatek. V tomto případě šlo "jen" o nějakých 170 milionů korun.

Česká policie nedokázala vyšetřit nic a můžeme se jen dohadovat z jakých důvodů. Zda šlo o nemožnost něco vypátrat nebo o nechtění něco vypátrat. Buď jak buď, v Česku nebylo důkazů o ničem nezákonném. Musela přijít švýcarská policie, aby se začalo něco dít. A ono se dělo.

Při privatizaci MUS v roce 1999 putovala provize od švýcarské společnosti Investenergy přes Gibraltar a další exotická místa na účty lidí okolo tehdejšího šéfa poslaneckého klubu socialistů Stanislava Grosse. V dubnu 2000 se Gross stal ministrem vnitra a v roce 2004 zimním premiérem. Po aféře s nevyjasněnými financemi byl donucen k rezignaci. Krátce na to udělal "obchod století", když na vypůjčené peníze zakoupil akcie společnosti Moravia Energo, které prakticky obratem prodal za pětinásobek ceny. Nedlouho na to Moravia Energy zkrachovala.

Provize za MUS se prostřednictvím Grossova přítele Musely rozdělovala dál a například 30 milionů putovalo do firmy Nomainvest, kde působil šéf ekonomické sekce ČSSD Uhlíř, mimo jiné pokladník ČSSD. Odsud putovalo 10 milionů nadaci "Zdraví pro studenty". V této nadaci seděli místopředseda ČSSD Kobes, Zdeněk Škromach, Petra Buzková a zakladatel nadace, jakýsi Stanislav Gross.

Je zajímavé, jak všichni trpí ztrátou paměti. Uhlíř říká, že působil v Nomainvestu a vůbec neví, kde se vzaly peníze na financování společnosti. Majitelem Nomainvestu byl Grossův poradce Martínek, na jehož soukromý účet přišlo přes 10 milionů... Gross říká, že s provizí nemá nic společného a o finance nadace se staral Kobes. "Naše odpovědnost byla za to, že peníze z fondu budou využity v souladu se zákonem. Jsem si jistý, že této povinnosti jsme dostáli," tvrdí Gross.

Určitě by bylo zajímavé a žádoucí, kdyby na základě švýcarského vyšetřování začala konečně konat i policie česká. Neměl by být přeci problém v součinosti s finančáky přezkoumat působení nadace, zda nedošlo k porušení zákona. Rovněž by bylo zajímavé vědět, kam vlastně peníze z nadace putovaly dál. Buzková se od záležitosti distancovala s tím, že její role byla od samého počátku bezplatná.

Britská policie vyšetřovala úplatky v případě Gripenů a zjistila, že došlo k uplácení českých a maďarských politiků částkou rovnající se 570 milionům korun, ale není možné to nějak dokázat. Kdo že tehdy prosazoval pro Česko nevýhodné Gripeny? Tvrdík. Úplatky nechtěně prozradil Kavan. Myslíte, že by to šlo bez tehdejších silových ministrů, tedy obrany, vnitra a zahraničí (Tvrdík, Gross, Kavan)?

Možná si tehdy kapsu namastilo daleko víc socialistů u moci. Pokud dospěla švýcarská policie tak daleko a po téměř dvanácti letech od privatizace MUS, mělo by pro naši policii už být vcelku jednoduché odhalit finanční toky u našich tehdejších vládních představitelů. Tedy, bude-li k tomu vůle. Obávám se, že Gross má ještě dnes dlouhé prsty a leckoho v hrsti. Možná, že se tím trochu dešifruje i činnost jeho dvou "soukromých" policejních týmů, které pracovaly jen pro něj a nikomu jinému se nezodpovídaly a nikdo jiný neměl o jejich existenci ani potuchy.

Jeden z mých přátel, skutečný sociální demokrat, se kterým jsme vedli vášnivé diskuse každý z jiného břehu své politické orientace viděl v Grossovi nadějného a slušného politika se zářivou budoucností, dost možná i budoucího prezidenta. Grossova premiérství se už, bohužel anebo spíše bohudík, nedožil. Věřím tomu, že se musí v případě Grosse obracet v hrobě jako ventilátor.

Smutné je, že příznivci oranžových nikdy neodsoudí toho svého, byť by kradl jsko straka (čest výjimkám). Když se provalil Grossův "zázračný" obchod, ještě se v diskusích doslova chechtali s tím, "jak jim to ten Standa nandal". Přitom ale dokázali šmahem odsoudit expremiéra Topolánka za to, že si koupil ojeté auto... Opravdu smutné.

Pro korupčníky je jen jedna možná cesta spojená se slušivým oblekem se širokým proužkem. Slušel by i těm, kteří se nechali uplácet v případě MUS, Gripenů, Pandurů...

http://polanecky.blog.idnes.cz/c/174219/Diamantovy-dul-ceskych-socialistu.html