EOK: Sociální Evropu si vzít nenecháme!
Autor: Redakce | Publikováno: 16.12.2010 | Rubrika: Politika
Ilustrace
Evropská odborová konfederace (EOK) vyzvala odbory ve členských zemích EU, aby se ve středu připojily k symbolické stávce. V několika evropských metropolích se tak včera protestovalo proti úsporným opatřením jednotlivých vlád. V Řecku se konala již sedmá generální stávka, protestovalo se také před lucemburským parlamentem a sídlem Evropské komise. V Praze se kolem Poslanecké sněmovny shromáždili nespokojení hasiči a policisté.

Vše odstartovalo v úterý, kdy EOK nabádala ve svém tiskovém prohlášení ústy svého generálního tajemníka Johna Monkse evropské vlády, „aby přestaly s demontáží sociální Evropy“ a zároveň vyzvala evropské odbory k účasti na středeční symbolické stávce.

Nejbouřlivější byly demonstrace tradičně v Řecku, kde proběhla v Aténách již sedmá generální stávka. Demonstrující levicoví radikálové zapalovali auta, rozbíjeli výlohy a střetli se s policií, která proti nim byla nucena použít slzný plyn.

Klidněji proběhla odborářská shromáždění před lucemburským parlamentem, sídlem Evropské komise v Bruselu a také např. v Praze, kde se sešlo k protestu asi 200 hasičů a policistů. Ti se nechtějí smířit se snížením platu o 10, respektive 6%.

Předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Oberreiter nevyloučil další podobné akce, zejména po 15. únoru 2011, kdy hasiči poprvé obdrží nižší služební příjem.