Téměř polovina Čechů by chtěla za premiéra Radka Johna
Autor: Odjinud | Publikováno: 23.04.2010 | Rubrika: Politika
Ilustrace
Nejlepším premiérem z výběru osmi lídrů politických stran by po květnových volbách do Poslanecké sněmovny byl podle názoru v souhrnu 43,3% dotázaných šéf Věcí veřejných Radek John, který tak překvapivě více jak měsíc před konáním voleb do Poslanecké sněmovny předstihl všechny své politické soupeře. Radek John získává na svoji stranu zejména mladé lidi, nerozhodnuté voliče a nevoliče.

Téměř polovina Čechů by si za premiéra vybrala lídra Věcí veřejných Radka Johna. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg by byl nejlepším premiérem pro více jak třetinu dotázaných a třetím nejlépe hodnoceným politikem pro roli premiéra je předseda SPO Zemanovci Miloš Zeman. Ten tak dosáhl lepšího výsledku než jeho bývalý stranický kolega a stávající politický rival, šéf ČSSD Jiří Paroubek. Nejméně respondentů exkluzivního průzkumu společnosti SANEP by v pozici premiéra ČR nejraději vidělo předsedu Strany zelených Ondřeje Lišku. Respondenti exkluzivního průzkumu společnosti SANEP si vybírali premiéra z osmi lídrů politických stran, které podle volebních průzkumů společnosti SANEP překročily hranici tří procentních bodů.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 9. - 12.dubna 2010 proveden na reprezentativním vzorku 5,131 dotázaných ve věkové kategorii  18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 145 tisíc registrovaných uživatelů 12,110 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu.

Nejlepším premiérem z výběru osmi lídrů politických stran by po květnových volbách do Poslanecké sněmovny byl podle názoru v souhrnu 43,3% dotázaných šéf Věcí veřejných Radek John, který tak překvapivě více jak měsíc před konáním voleb do Poslanecké sněmovny předstihl všechny své politické soupeře. Radek John získává na svoji stranu zejména mladé lidi, nerozhodnuté voliče a nevoliče.

V těsném závěsu za prvním Radkem Johnem je lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg, který by byl nejlepším premiérem ČR po nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny pro 39,2% dotázaných. Karel Schwarzenberg se přitom rovněž již několik měsíců drží na nejvyšších příčkách obliby a důvěryhodnosti. Vedle nerozhodnutých voličů získává na svoji stranu i voliče ODS a není bez zajímavosti, že se jedná zejména o ženy.  

Poměrně zajímavé je i třetí místo, kde se ocitl lídr SPO Zemanovci Miloš Zeman, kterého by na postu premiéra v nově sestavené vládě rádo vidělo 29,4% dotázaných. Miloš Zeman tak předstihl o 3,1 procentního bodu svého bývalého stranického kolegu, šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, který by byl nejlepším premiérem podle názoru 26,3% dotázaných.   

Miloš Zeman má své příznivce zejména mezi voliči ČSSD, kteří mu dávají přednost před Jiřím Paroubkem, nicméně se lze domnívat, že jejich voličské rozhodnutí tyto projevy osobních sympatií a antipatií vůči Miloši Zemanovi a Jiřímu Paroubkovi patrně neovlivní.  
Jiří Paroubek má své příznivce zejména na venkově a u lidí ve věkové skupině nad 50 let. Až za Jiřím Paroubkem skončil v celkovém hodnocení lídr ODS Petr Nečas, který by byl nejlepším ministerským předsedou české vlády podle názoru 24,7% dotázaných. Petr Nečas má své příznivce u podnikatelů, drobných živnostníků a pravicově orientovaných vysokoškolských studentů.

Lidovecký předseda Cyril Svoboda skončil v celkovém hodnocení až na šestém místě  a jako premiér by byl přijatelný pro 19,7% dotázaných.

Na předposledním místě se ziskem 15,5% hlasů skončil šéf KSČM Vojtěch Filip.
Nejméně si respondenti exkluzivního průzkumu společnosti SANEP umí představit v pozici premiéra předsedu Strany zelených Ondřeje Lišku, který získal pouze 11,3% hlasů, a to zejména od mladých lidí ve věku 18 - 22 let. Ondřej Liška je nejmladším politikem z osmice hodnocených šéfů politických stran, což může být jeho hlavní nevýhodou v konkurenci zkušených politiků.

Volba premiéra

Radek John     
ANO        12,3%      
SPÍŠE ANO    31%
NE        37.6%
SPÍŠE NE    12.8%
NEVÍM          6.3%


Karel Schwarzenberg
ANO        14.9%   
SPÍŠE ANO    24.3%
NE        34.2%
SPÍŠE NE    18%
NEVÍM          8.6%


Miloš Zeman
ANO        11.5%  
SPÍŠE ANO    17.9%
NE        41%
SPÍŠE NE    24%
NEVÍM          5.6%


Jiří Paroubek
ANO          8.6%  
SPÍŠE ANO    17.7%
NE        62%
SPÍŠE NE      7.5%
NEVÍM          4.2%


Petr Nečas
ANO        12.4%  
SPÍŠE ANO    12.3%
NE        52.1%
SPÍŠE NE    14.8%
NEVÍM          8.4%


Cyril Svoboda
ANO          7.8%  
SPÍŠE ANO    11.9%
NE        60.5%
SPÍŠE NE    14.6%
NEVÍM          5.2%


Vojtěch Filip
ANO          4.8%  
SPÍŠE ANO    10.7%
NE        65.6%
SPÍŠE NE    12.8%
NEVÍM          6.1%


Ondřej Liška
ANO          3.1%  
SPÍŠE ANO      8.2%
NE        64.5%
SPÍŠE NE    14.8%
NEVÍM          9.4%