Paroubek utrhl lavinu 

Psal jsem o tom už před třemi týdny v článku „ČSSD v rozvalu". Předvídal jsem také, že nám pod tlakem ukáže Paroubek opět ještě před volbami svou pravou tvář. Také se ukáže, že na oslabeného vůdce smečky budou sílit ataky těch v závětří, kteří dosud drželi ústa a krok. Vlastně jejich aktivizace je nejlepším indikátorem ústupu Paroubka ze slávy.

Po Foldynovi, Kopeckém, Urbanovi a částečně i Škromachovi a Sobotkovi se do Paroubka pustili Onderka, Šplíchal a Kohák.

První vlna kritiky souvisela s pochybným výběrem kandidátů (Borůvková, Brožová, Šlégr, Zubová na jedné straně a Foldyna, Kopecký a Šplíchal na straně druhé) a také s pokusem o sesazení dvojobročného Ratha.

Druhou vlnu kritiky odstartoval Onderka a Foldyna vyjádřením, že Jiří Paroubek jako předseda ČSSD nese osobní odpovědnost za volby do Poslanecké sněmovny. Paroubek to označil za nadbytečné a hloupé a nazval jejich vyjádření ztrátou nervů a defétismem. Já za tím vidím ambice kritiků, byť jejich prohlášení má racionální jádro.

Třetí vlna kritiky má podobu manifestu s názvem Vyšehradská výzva a podtitulem „Jsme politická strana - ne obchodní společnost". Mezi prvními signatáři jsou poslanec ČSSD Karel Šplíchal nebo profesor Erazim Kohák. Výzva kritizuje nedostatek idejí, zaměření na matketing a nedodržování demokratických pravidel řízení strany. Volebnímu marketingu ČSSD prý velí reklamní agentury a střílejí prý na terč, který již neexistuje - tedy vládu Mirka Topolánka. Já souhlasím s tím, že nepromyšlené odstranění této vlády zřejmě ČSSD prohraje volby, a to nejen kvůli předsednictví EU.

A tak se může Paroubek už opřít jen o svou druhou manželku, kterou pochválil za chvalozpěv, ostatně také na hony zapáchající pokleslým marketinkem, slovy: „Myslím, že se shodneme, že moje žena je chytrá dáma a má také smysl pro humor...Blog mojí ženy by mohl ve čtenosti porazit internetový deníček Jana Švejnara". Myslíte, že porazí i Jakešův projev v Červeném Hrádku? Nebo gottwaldovský skeč samotného Paroubka na YouTube, který má ještě mnohem větší návštěvnost než melodram manželky Petry?

Dovršení ztráty kreditu

Paroubek začíná ztrácet nervy a píše jako o život, jak je ostatně jeho zvykem. Dnes v HN vyplodil k obhajobě progresivní daně mj. takovou zhovadilost, že uklízečka přece nemůže platit stejné daně jako manažer, protože i více využívá společných statků třeba tím, že bude více jezdit po pražském dopravním okruhu. Uff! Ten člověk neví, že stejné procento z mnohem vyššího základu znamená mnohem vyšší daně? On neví, že na společné statky spoléhají hlavně ti chudí, zatímco bohatí si raději kupují nadstandard?

Úplně směšný pak byl, když po Sobotkově bytové aféře začal zásadově „bojovat" za zdanění poslaneckých náhrad a za snížení příjmů ústavních činitelů o 20%. Dobře ví, že nic takového nemá šanci projít, jen si tím ohřívá předvolební polívčičku.

Ale udělal si to sám: Ani největší naiva, pokud to má v hlavě v pořádku, už jeho populistické agitce nenaletí. A supi se slétají...