Oč vlastně běží? Ministr zahraničí Schwarzenberg ve svém prohlášení řekl, že by uvítal, pokud by se Rusko zapojilo do projektu amerického protiraketového deštníku v Evropě. Lubomír Zaorálek a Jiří Paroubek hned spustili pokřik a ostře ministra zahraničí zkritizovali.

Oba mají stejný názor, že výzva našeho ministra zahraničí je "groteskní a nelze ji brát vážně". Kde Zaorálek s Paroubkem berou takovou jistotu, že hovoří jménem Ruska? Získali snad tuto svou jistotu, co Rusko udělá při návštěvě ruského generála v Lidovém domě, který zcela nezakrytě vyhrožoval našemu státu?

Už v minulosti došlo vcelku mnohokrát k dohodám mezi USA a Ruskem, potažmo SSSR, a to i na vojenské bázi. Samo Rusko nabízelo Američanům místo, kde by mohli svůj protiraketový radar postavit, i když podle mého názoru jen z toho důvodu, aby si Rusko uchovalo "svou sféru vlivu" v bývalých satelitech, která by vybudováním radaru padla.

Fakt, že se Rusko snaží silou dostat znovu na pozici jedné ze světových velmocí ještě neznamená, že by nemohlo spolupracovat na obraně. I Rusko je ohroženo militantními radikály. Samo k tomu přispělo svou válkou v Čečensku.

Je jasné, že zájmy USA a Ruska se zcela určitě liší. Přesto, ať to svět či jednotlivé zainteresováné státy chtějí či nechtějí, Rusko může být zrovna tak ohroženo jako Evropa nebo USA. Právě z toho důvodu už Rusko vybudovalo protiraketový deštník okolo Moskvy a chystá se ho vybudovat kolem všech významnějších měst.

Pokud zrovna Lubomír Zaorálek prohlašuje výroky Karla Schwarzenberga za groteskní, měl by si v prvé řadě vzpomenout na své excesy, kterých zrovna není málo. Paroubek a Zaorálek asi mají vždy čerstvé informace z Moskvy, když si troufnou dělat mluvčí Ruska a tlumočit do světa, co si Rusko myslí.

Nebo je to jinak, nevědí zhola nic a jen se snaží za každou cenu kritizovat? Pokud se budou chtít USA a Rusko dohodnout, pak se určitě Obama a Medveděv nepůjdou zeptat politika obecního formátu, byť by měl ten úplně nejvíc sexy mozek na světě.

Lze-li v této situaci něčí prohlášení označit za groteskní, pak je to společné prohlášení dvou představitelů vedení ČSSD. Bez jakéhokoli vlivu dělat široká ramena ale zcela plně zapadá do vlastností českých socialistů. Široká ramena, plno řečí, chvástání, nesplnitelné sliby...

Jak by to bylo pro českou politiku osvěžující, pokud by v čele ČSSD konečně stanul rozumný člověk a ne megalomanský a populistický narcista s napoleonským komplexem. Bohužel, co si lidé zvolili, to mají. Jenže představa, že nás takovýto člověk reprezentuje po světě, to už snad by bylo lepší ocenit Černého podvodnickou skládačku jako odkaz kulturnosti lidstva.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz