Oficiální morálka i ideologie potírá rasismus. Většina bílých se oficiálně vyjadřuje, že nejsou rasisti a že černoši pro ně nejsou problém. Ve skutečnosti to však není pravda. Většina bílých má s barevnými problém, jen se to kvůli morálce bojí přiznat. Černoši také vědí, že je většina bílých nemá příliš v lásce. Také se však bojí otevřeně o tom mluvit. Většina všech se tváří, že rasové napětí neexistuje. Jinak to ani nejde, přikazuje to morálka mnohdy i zákony.

Pro nás není společenské pokrytectví neznámý jev. Za komunistů se také většina snažila vypadat uvědoměle. Většina oficiálně podporovala politiku KSČ, i když si většina myslela úplně něco jiného. I komunisté věděli, že jsou lidé pokrytci a nevyjadřují nahlas své skutečné názory. I když se všichni tvářili, že je vše v pořádku a režim podporují, komunisté všechny podezřívali z toho, že jsou proti nim. A měli pravdu, jak se ukázalo.

V USA je v rasové otázce podobné pokrytectví jako u nás. Jistě je tam mnoho bílých, kteří svůj multikulturalismus myslí vážně. Vzhledem k morálním a politickým doktrínám však lze těžko poznat kdo je pokrytec a kdo to myslí vážně. Ostatně i u nás to bylo za komunistů těžké poznat.

Vraťme se však k americkým volbám. Afroameričané jsou kandidaturou Obamy nadšeni. Je to JEJICH první prezident. Nadšení je dnes již takové, že si vůbec nedokáží představit, že by se prezidentem nestal. Když nebude Obama zvolen prezidentem bude to pro ně obrovské zklamání. Zcela logicky to budou vnímat jako projev skrytého rasismu bílých nebo v lepším případě volební podvod. Projev skrytého rasismu nutně vyvolá pocit křivdy u afroameričanů. Projevy otevřené nenávisti vůči bílým budou zcela logicky následovat. Lze předpokládat, že se zvrhnou v nekontrolovatelné pouliční násilí.

Když však bude podle očekávání Obama zvolen, bude nadšení nadále pokračovat. Vlastenectví afroameričanů vzroste na maximum. Problém však je, že v USA jsou stovky, možná i tisíce lidí, kteří zcela fanaticky nenávidí černochy. Existence černého prezidenta je pro takové lidi nestravitelnou potupou. Tito lidé nebudou váhat obětovat vše, včetně vlastních životů k tomu, aby černého prezidenta zabili. Obama se tak stane nejvíce ohroženým člověkem na světě. V takovém případě lze pouze doufat, že se podaří prezidentské ochrance život prezidenta ochránit po celou dobu jeho funkce. Úkol je to nadlidský. Zabití Obamy by zřejmě vyvolalo mnohem drsnější rasové nepokoje, než byly ty, které nastaly po zavraždění Martina Luthera Kinga.

V roce 1968 hořela americká města a klid nastolila až teprve armáda za použití střelných zbraní. Zasahovalo více než šedesát tisíc vojáků, zasahovali způsobem, který by byl v dnešní době zcela nepřijatelný. Způsob, kterým by zřejmě zasahovaly ozbrojené složky nyní, by však byl zřejmě neúčinný.

Doufám, že se mýlím a všechno je úplně jinak.