Člověk s alespoň průměrnou pamětí a zájmem o politiku musí s podivem sledovat veletoče hlavního socialisty. Před týdnem se ohradil proti o den staršímu vyjádření expremiéra a expředsedy, zázračně zbohatnuvšího Stanislava Grosse.

Křišťálový Standa veřejně přiznal, že vláda ČSSD začala vyjednávat s Američany o umístění protiraketové obrany na území České republiky již na přelomu let 2000 a 2001. Poslanec Paroubek, jak je jeho zvykem, udělal úhybný manévr a začal mluvit o něčem jiném. Prý není podstatné, že vláda ČSSD začala jednat s USA, protože "souhlas s ´konzultacemi´ přece neznamenal ze strany sociální demokracie totéž co souhlas s umístěním radaru USA na našem území."

Tak proč tedy v tom případě vůbec vláda ČSSD s USA jednala? Pokud něco nechci, tak o tom ani nejednám a už vůbec ne celých šest let. Před parlamentními volbami Jiří Paroubek prohlásil, že si umí představit na našem území americkou základnu a pokud by zde nebyly protirakety, tak alespoň radar. Později řekl, že on sám je pro radar, ale většina ČSSD je proti a protože chce být předsedou ČSSD, tak i on musí být proti. Současný postoj Jiřího Paroubka je všeobecně znám.

Když nynější vláda začala vybírat lokality pro umístění radaru, pak po výběru vojenského újezdu v Brdech zazněl z ČSSD názor, že vláda vybrala to samé místo, které ČSSD navrhovala a tudíž je vidět, že ČSSD vybrala kvalitně. Dost možná to prohlásil přímo Jiří Paroubek, ale přiznávám, že jméno přesného autora a místo, kde tento výrok zazněl už z mé paměti vyprchalo.

Předseda Lidového domu řekl, že: "Když jsem se stal českým premiérem, Stanislav Gross na mne tuto obecnou informaci nepřenesl. Dost dobře nechápu, proč vedoucí činitelé ODS i prezident Klaus plýtvají takovým úsilím, aby ukázali, že sociálnědemokratické vládní špičky někdy v letech 2000 a 2001 věděly o technických konzultacích ve věci protiraketového systému a souhlasily s nimi."

ČSSD trvá na tom, že by "radar musel být součástí struktur NATO a jeho přítomnost v Brdech by museli schválit lidé v referendu. ČSSD navíc nemůže změnit svůj názor na umístění americké základny, protože drtivá část členů strany si radar nepřeje."

Zajímavé. Připoměňme si slova Jiřího Paroubka z 20.1.2007: "Pokud se bude jednat o malé zařízení, které nenaruší život občanů, které nenaruší například letový provoz, tak si umím představit, že bychom o tom mohli jednat s kladným výsledkem. Pokud to bude nějaké menší zařízení, tak si myslím, že hlasovat o tom formou referenda by bylo jako jít s kanonem na vrabce."

Že Jiří Paroubek lže o tom, že nic nevěděl lze vcelku snadno dokázat. Informační bulletin Ministerstva obrany České republiky o protiraketové obraně dodává potřebná fakta:

 • Červenec 2002 - Na MO proběhly konzultace mezi 1. náměstkem MO Füllem, 1. náměstkem MZV Kohoutem a 1. zástupcem NMO USA Trachtenbergem.
 • Září 2002 - Ministr obrany Tvrdík při návštěvě USA jedná o případném poskytnutí území k vybudování protiraketové obrany a zapojení ČR do tohoto projektu.
 • Září 2003 - Ministr obrany Kostelka je při návštěvě USA informován, že USA zašlou do ČR technické požadavky ohledně možnosti vybudování protiraketové obrany na území ČR.
 • Leden 2004 - MO připravilo materiál pro jednání vlády "Informace o technických požadavcích na výstavbu základny protiraketové obrany USA na území ČR". Vláda usnesením číslo 119/D ze dne 4. 2. 2004 vláda pověřila L. Kostelku pokračovat ve výměně informací o předběžných technicko-organizačních otázkách.
 • Únor 2004 - MO připravilo návrh odpovědí týkajících se možnosti výstavby základny. Na základě požadavků USA byly vytipovány vojenské újezdy Libavá, Brdy a Boletice. Materiál byl koncem února 2004 zaslán americké straně.
 • Listopad 2004 - Proběhlo bilaterální jednání delegace MO ČR na MO USA. Cílem bylo získat relevantní informace ve věci dalšího postupu protiraketové obrany v duchu usnesení vlády.
 • Únor - Červenec 2006 - V Praze proběhly technické konzultace mezi MO a USA o možnostech umístění prvků protiraketové obrany na území ČR. Tématem jednání byla příprava prohlídky vytipovaných lokalit, která proběhla v červenci 2006.
 • 12.7.2006 - Vláda zrušila stupeň utajení DŮVĚRNÉ pro usnesení č. 119/D ze dne 4.2.2006.
 • 18. - 25.7.2006 - Proběhla prohlídka vytipovaných vojenských újezdů za účasti 22-ti členného expertního týmu USA. Pozitivně byly hodnoceny Brdy a Libavá.
 • 26.7.2006 - Vláda ČR usnesením č. 929 z 26.7. vzala na vědomí informaci MO ČR o technicko- organizačních konzultacích případného zřízení prvků protiraketové obrany USA v ČR. MZV ČR uložila, aby ve spolupráci s MO ČR předložil v případě oslovení ČR americkou stranou návrh dalšího postupu.
 • 15. - 18.8.2006 - Proběhly konzultace delegací MO a MZV ve Washingtonu. Byly oznámeny předběžné závěry prohlídky lokalit a prezentovány plány USA na realizaci evropské části protiraketové obrany USA. Současně se konzultovaly technické, politické a právní aspekty možného umístění systému v ČR.

ČSSD jednoduše lže. O umístění radaru vyjednávala s USA několik let a nyní, když se řídí průzkumem mínění svých voličů, se snaží z této své zodpovědnosti vyvléct a vylhat. Nevěřím tomu, že by premiér nebyl seznámen s tajnými informacemi týkajícími se bezpečnostních otázek státu. Jinak by se těžko před volbami k radaru vyjadřoval.

Rovněž nevěřím tomu, že by špičky ČSSD byly proti umístění radaru, pokud by počet přívrženců přesáhl 50%. Jiří Paroubek se zásadně řídí průzkumy mínění a podle jejich výsledků upravuje své postoje. Říká se tomu populismus.

Snaha Jiřího Paroubka hodit veškerou "vinu" za americký radar na ODS a současnou vládu je jen snahou udělat se před svými voliči hezkým. Možná by bylo zajímavé zkonfrontovat odpůrce radaru a příznivce ČSSD v jedněch osobách s výše uvedenými a nezpochybnitelnými fakty.

Vedení ČSSD v čele s Paroubkem lze tedy zcela po právu označit jako lháře. Popírat své kroky a tvářit se, že jsem proti nečemu o čem aktivně jednám, je pokrytectví. Jak to kdysi prohlásil Miloš Zeman? Strana, která podporuje lháře a pokrytce se stává stranou lhářů a pokrytců?

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz