Dana Kuchtová lže (nebo neumí počítat)
Autor: Odjinud | Publikováno: 22.07.2008 | Rubrika: Politika
Ilustrace
Dana Kuchtová tak buď neumí počítat, nebo lže. To, že lidi lžou, či se snaží přikrášlit si skutečnost je poměrně časté, pochopitelné a vcelku normální, ale činit to způsobem, který v tomto případě zvolila Dana Kuchtová, zavání hloupostí.

Minulý týden v on-line rozhovoru na Lidovkách (viz. http://www.lidovky.cz/odpovedi.asp?t=KUCHTOVA5 ) Dana Kuchtová pravila, cituji: „Kandidovala jsem jako lídr v Jihočeském kraji v parlamentních volbách a ke vstupu do Poslanecké sněmovny mi chybělo několik desítek hlasů.“ Jak na něco takového Kuchtová přišla?

Ve volbách do PSP ČR v roce 2006 bylo v Jihočeském kraji odevzdáno celkem 337 387 hlasů a rozdělováno 13 mandátů. Stana Zelených v tomto volebním obvodu získala 19 924 hlasů, což představuje 5,90% platných hlasů. V České republice se pro přidělování mandátů používá metoda největšího průměru, konkrétně d‘Hondtova metoda. Při tomto přepočtu se hlasy stran, které postoupily do skrutinia, tj. v České republice zjednodušeně těch, které získaly ve volbách minimálně 5% platných hlasů, dělí postupně celými čísly, jedničkou počínaje a počtem rozdělovaných mandátů v daném volebním obvodu konče (více o d’Hondtově metodě například zde – http://en.wikipedia.org/wiki/D%27Hondt_method ). Takto vzniklé podíly jsou pak seřazeny sestupně a postupně jsou na jejich základě přiděleny mandáty kandidujícím stranám a hnutím (více o českém volebním systému například zde – http://glosy.info/priloha/volebni-zakon/ ). Posledním přiděleným mandátem byl v jihočeském kraji mandát pro Občanskou demokratickou stranu, který získal Jaroslav Klein s podílem 20 634 (viz. http://volby.cz/pls/ps2006/ps532?xjazyk=CZ&xkraj=3). Oněch „pár desítek hlasů,“ o kterých mluvila Dana Kuchtová, tak ve skutečnosti je 711 hlasů. (20 634 – 19 924 + 1 = 711.) Dana Kuchtová tak buď neumí počítat, nebo lže. To, že lidi lžou, či se snaží přikrášlit si skutečnost je poměrně časté, pochopitelné a vcelku normální, ale činit to způsobem, který v tomto případě zvolila Dana Kuchtová, zavání hloupostí.

Napsal Matěj Trávníček pro http://www.blog.idnes.cz