K zářným zítřkům se probijeme pendrekem
Autor: Martin Daneš | Publikováno: 30.01.2005 | Rubrika: HotNews
Ilustrace
Velitel roty předlistopadových estébáckých mlátiček a premiérův oblíbenec Pavel Přibyl se vrací do služeb ministerstva vnitra. „Bude mít na starosti zlepšení služební přípravy policistů,“ vysvětlila ministerská mluvčí.

Glosy Martina Daneše jsou publikovány ve spolupráci s Danešovým (ob)deníčkem. Více na www.danes.cz.

Peníze na dobrou věc Parlamentní komise pod vedením sociálnědemokratického poslance Křečka konstatovala, že se stát v prohrané stockholmské arbitráži s americkou firmou CME dopustil celé řady chyb. Znamená to, že jsme tu arbitráž nemuseli prohrát? Asi ne, jenže to by se pak vládě hůř pacifikovala nezávislá Železného Nova; náročněji by se odvolávala mediální rada a nahrazovala jinou, poslušnější; a kdyby Lauder od českého státu nedostal těch deset miliard, za co by odkoupil Novu zpátky? Vidíte, tu arbitráž jsme prohrát museli: pro dobrou věc je třeba umět pustit chlup, zvlášť když nedáváme ze svého, že.

Nezbytná dovednost Velitel roty předlistopadových estébáckých mlátiček a premiérův oblíbenec Pavel Přibyl se vrací do služeb ministerstva vnitra. „Bude mít na starosti zlepšení služební přípravy policistů,“ vysvětlila ministerská mluvčí. A má pravdu: policisté se mají co zlepšovat. Například se už zdaleka tak neumějí ohánět pendrekem.

Než vyfasujem mávátka Čeští vládní politici i novináři se snaží přesvědčit veřejnost, že se ODS svým odmítáním evropské ústavy vyčleňuje z „hlavního evropského proudu“, zatímco její voliči a čeští voliči vůbec fandí myšlence hlubší evropské integrace. Jak na to přišli? Domácí ústavy pro výzkum veřejného mínění se předhánějí v žebříčcích hodnotících politiky dle míry vzbuzování kladných emocí, stále ale marně čekám, až některý z nich položí lidem otázku: Jste pro hlubší integraci Evropské unie a přenesení dalších pravomocí na nadnárodní úroveň? To, že si je vládnoucí elita i tak nezvratně jista odpovědí „ano“, mi velmi připomíná naši masovou podporu myšlenkám míru a socialismu před rokem 1989.

Uhlovy rudé brýle Petr Uhl zvolna přichází o iluze. V pátečním (Rudém) Právu se svěřil se ztrátou iluze o nestrannosti antimonopolního úřadu s lidovcem Bednářem v čele. O upřednostňování veřejných zájmů nad stranické u lidovců si soudní lidé nedělali iluze nikdy; Uhl se jich zbavil dnes. Až přijde o svou iluzi poslední - víru v samosprávný socialismus -, nastane konec světa.