Na celém komentáři mě zaujaly tři věci:

  1. bývalá ministryně se ohání čísly a fakty, které nelze nikterak ověřit;
  2. současná místopředsedkyně SZ se domnívá, že hrozby jsou pouze hypotetické a za smlouvou jsou zcela jiné motivy – např. Rusko;
  3. současná místopředsedkyně SZ by si měla nejprve uklidit na vlastním písečku před kritikou vládní politiky v zahraničí, její strana je ještě stále součástí této vládní koalice.

Téma radaru je velmi žhavé. To víme všichni. Od samého počátku vláda podcenila a nezvládla základní komunikaci s občany. Instalace pana „Radara“ Klvani byl gól do vlastní branky. Stejně tak přísliby finančních dotací do „radarového“ regionu, které až příliš zaváněly snahou o uplacení křiklounů.

Radar představuje problém i ve Straně zelených, která je od voleb 2006 součástí vládní koalice. Exministryně Kuchtová ještě jako členka vlády s vládním návrhem souhlasila nebo minimálně neprotestovala. Její současné komentáře do zahraničního tisku o tom, jak vláda, ve které je zastoupena i její vlastní strana, nedostatečně komunikuje s občany, je tedy s prominutím „dělání do vlastního hnízda“. V případě, že je to tak závažný a nepřekonatelný problém, není nic snazšího, než z koalice vystoupit.

 S blížícími se volbami očividně leckdo ztrácí soudnost. Kuchtová ve Washington Post operuje s výsledky nejmenovaného výzkumu veřejného mínění. Řekl bych čísla vycucaná z prstu nebo možná z křišťálové koule. Seriózní komentář by měl obsahovat minimálně údaje kdy a na jak velkém reprezentativním vzorku výzkum proběhl. Konstatování, že 70% občanů ČR je proti radaru mi přijde nevěrohodné stejně jako většina výzkumů veřejného mínění. Ptáte se proč? Neznám ze svého okolí nikoho, kdo by byl dotazován na radar a na jeho názor. Můžete namítnout, že neznám metodologii výzkumu, přesto se však domnívám, že úroveň placených výzkumů nebude valná a v akademické sféře by jen těžko obstála.

Pro mě osobně velmi znepokojujícím faktem na celém komentáři, když opominu domněnky o hypotetických hrozbách, je věta o českém prostředí: „With charges of corruption abounding, the democratic process has been undermined, erroding America’s already weak credibility as a champion of liberty.“ Na tohle existuje jediná odpověď, máte-li vážená paní místopředsedkyně Kuchtová důkazy jakékoli korupce v ČR nebo dokonce v Parlamentu ČR, obraťte se na policii. Je to vaše občanská povinnost. Mluvíte-li o nespolehlivosti nebo nedůvěryhodnosti Spojených států, pak doporučuji psychiatra.

Neupírám nikomu právo psát komentáře o čemkoli. Každý by si však měl nejprve zamést před vlastním prahem. Má-li někdo ve Straně zelených problém, nechť si ho vyřeší na stranické půdě a nebere si občany tohoto státu jako rukojmí svých fantaskních teorií o věčném míru a větrné energii. Zkrátka paní místopředsedkyně pro příště: Nedělejte nám v cizině ostudu!!!

Komentář D. Kuchtové zde.

Napsal Richard Sequenc pro http://www.blog.idnes.cz