ČSSD dala deset miliard za odstranění Železného?
Autor: Dominika Krejčí | Publikováno: 28.01.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
Křeček je členem strany, jež byla u moci i před lety, v době, kdy kauza začala zlověstně bujet. Jako předseda parlamentní vyšetřovací komise pro arbitráž s CME se přesto neostýchá vystupovat v roli “správňáka”. Není divu, Křeček je zkušeným matadorem dvojrolí, vždyť stíhá vyšetřovat mezinárodní arbitráže i lobbovat za skupiny vybraných nájemníků oddalováním deregulace.

Tak jakpak že to bylo z tou zpackanou arbitráží ČR versus CME, v níž stát, vlastně daňoví poplatníci, nakonec americké privátní firmě uhradil 10,5 miliardy korun?

Běh času odfoukává nánosy prachu intrik, záště a ubohé zkorumpovanosti. Není sám. S potřebným odstupem jej vzadu jistí socialista Stanislav Křeček. Prach tak paradoxně stírá také jeden z těch, co má sám máslo na hlavě. Tak už to v reálpolitice chodí. Křeček je členem strany, jež byla u moci i před lety, v době, kdy kauza začala zlověstně bujet. Jako předseda parlamentní vyšetřovací komise pro arbitráž s CME se přesto neostýchá vystupovat v roli “správňáka”. Není divu, Křeček je zkušeným matadorem dvojrolí, vždyť stíhá vyšetřovat mezinárodní arbitráže i lobbovat za skupiny vybraných nájemníků oddalováním deregulace.

Zde jsou výnosy tohoto bídného správňáka v cause CME:

„Česká republika se dopustila některých chyb, které vyplývaly z nezkušenosti s arbitrážním řízením a nepřipravenosti státu na taková projednávání."

„Šťastnou ruku neměl stát ani při výběru arbitra Jaroslava Hándla."

„Komise také doporučí přezkoumat podmínky, za jakých ministerstvo financí vybralo českého právního zástupce - kancelář Clifford Chance. Podle našich informací nebyla vybrána ta nejkvalitnější, ale ta trochu lacinější kancelář."

Přes oblaka politické korektnosti je z Křečkových slov stejně cítit jedno: „Akce CME“ byla to buď výsledkem tragické neschopnosti, anebo pořádného spiknutí.

Úředníci jsou neschopní, to není žádné tajemství. Ale tolik přehmatů, to přímo bije do očí? Že by spiknutí? Neváhali socialisté tratit deset miliard, aby odstranili Železného? Nakonec se jim to přece podařilo. Za peníze, jež jim nepatřili, vyštípali potenciální hrozbu – mocného podnikatele, který nezpíval přesně podle jejich not… Při domýšlení širších důsledků a následků z toho běhá mráz po zádech. Zůstaneme proto raději u těch neschopných úředníků, co říkáte?