V něm Willy Fog, coby cestovatel uzavírá sázku, že za 80 dní urazí cestu kolem světa. Vyměníme-li jméno cestovatele, mohla by píseň znít: „Jsem Jiří Paroubek, všem známý, mám dobrodružné plány, dlouhou cestu chystám“  

Jiří Paroubek je opravdu všem známý, že má dobrodružné plány, o tom není pochyb. Jediná neznámá tohoto popěvku je dlouhá cesta, kterou chystá.  Po „úspěšných misích“ v Sýrii a Rusku, kde representoval Českou republiku a její zájmy, zájmy jejich občanů a podnikatelů můžeme jen těžko tipovat, na jakou štaci, na čí pozvání a za čí peníze se tentokráte vydá.

Pokud však chce na svých cestách kolem světa, jako politicky činná osoba, representovat zájmy ČR, musí mít k tomuto mandát. A to je slovo, které jsme v minulosti z úst pana Paroubka slyšeli velmi často. Možná až příliš často, protože jak se zdá, s odstupem času zřejmě pan Paroubek přestává rozumět pravému významu slovního spojení „mít mandát“.    

Zkusme tedy slovní spojení „mít mandát“ osvětlit na příkladu sportovce. Aby tento měl  mandát representovat ČR na mezinárodním sportovním poli, musí se nejdříve svým sportovním výkonem takzvaně kvalifikovat.  

A při vší úctě pane Paroubku, Vy jste kvalifikací v roce 2006 neprošel.

Napsal Michal Štastný pro http://www.blog.idnes.cz