K dokonalosti dovedl nespolehlivost a nevyzpytatelnost u lidovců zesnulý expředseda Josef Lux. Vzpomínáte ještě na období v letech 1996-97? Tehdy dohoda z jednání platila pouze po cestě k tiskovce. V přímém přenosu před kamerami pak Josef Lux právě uzavřenou dohodu flagrantně porušil a zničil.

Od dob Josefa Luxe neměla KDU-ČSL ve svém předsedovi takovou figuru. Nakonec se po různých peripetiích dostal k veslu národu neznámý vsetínský starosta, který se proslavil "odsunem" nepřizpůsobivých spoluobčanů a sice pravdivými, avšak společensky neúnosnými slovy na adresu Romů.

Jako předseda koaliční strany měl být podle uzavřené koaliční smlouvy členem kabinetu. Jeho, možná zcela vymyšlená, finanční aféra nakonec vedla ke stíhání pana ministra. Premiér dlouho váhal s odvoláním stíhaného ministra z vlády, ačkoli to vrhalo na celou vládu špatné světlo.

Je jasné, že se Mirek Topolánek snaží za každou cenu křehkou koalici udržet. Přesto si myslím, že i po očištění, které navíc bylo prapodivné, by neměl být Jiří Čunek ve vládě, protože to bude terč útoku opozice na vládu.

Lidovci svůj tlak na návrat Jiřího Čunka do vlády stupňují, a tak nakonec Mirek Topolánek s návratem předsedy lidovců do kabinetu souhlasí, avšak za dodržení určitých podmínek. Chce, aby se Jiří Čunek domluvil se Zelenými, protože jejich ministr Karel Schwarzenberg hrozí v případě návratu Čunka do vlády svým odchodem.

Zde si dovolím malou odbočku. Zpočátku jsem neměl k panu Schwarzenbergovi důvěru a obával jsem se, zda bude hájit zájmy ČR nebo své vlastní. Z pana Schwarzenberga se stal jeden z nejlepších ministrů jaké jsme kdy měli a s radostí musím konstatovat, že mé obavy byly naprosto liché.

Dalším požadavkem je, aby Jiří Čunek zveřejnil usnesení, kterým se zastavilo jeho stíhání. Poslední podmínkou bylo, aby lidovečtí poslanci plnili dohodnutou koaliční smlouvu, zejména pak vládní prohlášení.

Jiří Čunek prohlásil Topolánkův požadavek loajality vůči koaliční smlouvě za vydírání a handl. Lidovci se jedním dechem dovolávají rovněž koaliční dohody s tím, aby premiér bezodkladně jmenoval Jiřího Čunka ministrem.

Jak signifikantní pro lidovce! Koaliční smlouva se v případě jejich práv hodí a v případě povinností už to je vydírání. Koaliční smlouva buď platí se vším všady anebo neplatí. Nemůže zároveň platit i neplatit. Josef Lux by měl radost z toho, jak lidovci opět Luxují.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz