Pětice oznámených osob je podobna panoptiku. Bývalí komunistům a politickým zkrachovancům tvoří společnost akademik a ombudsman. Ale popořadě.

Pětice jmen, z nichž by mohl vzejít prezident je následující: ombudsman Otakar Motejl, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, exministr a exkandidát Jiří Dienstbier, šéf akademie věd Václav Pačes a europoslankyně Jana Bobošíková.

Pavel Rychetský (64) již dopředu svou kandidaturu vyloučil, exministr Jiří Dienstbier (71) zase momentálně podporuje Jana Švejnara. Je otázka, zda by kandidaturu přijal Otakar Motejl. Přeci jen je v pokročilém věku, je mu 75 let a má být ve funkci obmbudsmana ještě další čtyři roky.

Václav Pačes (65), akademik, je, při veškeré úctě k jeho práci, veřejnosti vcelku neznámý. Prakticky nikdo nezná jeho názory, nemá žádné politické zkušenosti. Byl by to velký krok do neznáma stejně jako je tomu v případě Jana Švejnara.

Jana Bobošíková (43) je politická turistka. Ve svých názorech je nevyzpytatelná a pohonem jí je pouze nebetyčná ambicioznost. Její nově založená strana Politika 21 ve volbách totálně propadla. Jako jediná se netají tím, že by kandidaturu od komunistů přijala.

Ani jedno jméno mne nepřesvědčilo, že by se jednalo o člověka vhodného na post prezidenta. Snad jedině Pavel Rychetský, ale ten je na svém místě evidentně spokojený a nemá ambici být prezidentem. Jiří Dienstbier se zesměšnil sám během jednoho týdne, kdy se o něm začalo uvažovat jako o kandidátu ČSSD.

Otakar Motejl se celý život pohyboval v právnickém prostředí a jediná politická zkušenost byly dva roky na postu ministra spravedlnosti. I funkce ombudsmana má daleko blíže k právničině než k politice. Václav Pačes je plně oddán své akademické činnosti. Do politiky nikdy nezasáhl. Je především vědec. Ve světě politiky by zákonitě byl ztracen.

Jana Bobošíková má politické ambice již několik let, ale každý její pokus krachuje. Nejprve vystupovala v dresu ODS, po několika letech se dala dohromady s bývalým ředitelem TV Nova Železným a dostala se za hnutí Nezávislí do Europarlamentu. Následně se s Vladimírem Železným nepohodla a založila si svou vlastní stranu, Politika 21. Tato strana, která kandidovala v senátních volbách v roce 2006 zcela propadla.

Pokud skutečně komunisté někoho z této pětice delegují na kandidáta prezidenta republiky, pak to bude znamenat zvolení Václava Klause. Ani jeden z této pětice není schopen konkurovat a pokud bude ČSSD i nadále podporovat Jana Švejnara, pak by kandidát komunistů získal hlasy jen strany, která ho nominovala.

V duchu si jen tak říkám, že se Jana Bobošíková ve své touze po zviditelnění a mocenské ambici opravdu asi nezastaví před ničím.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz