Nejsilnější dvě frakce se nyní začínají přetahovat o hlavní slovo. Bursíkovo pragmatické křídlo a křídlo jihočeské matky Kuchtové. Právě Kuchtové, neúspěšné ministryni není předseda strany příliš po chuti.

Všemi možnými i nemožnými prostředky se snaží jeho vliv oslabit, aby sama mohla zaujmout jeho místo. Kuchtová ostře napadla předsedu kvůli odvolání náměstka Tichého. Tichý přitom patří do okruhu lidí stojících za Kuchtovou.

Nehodlám zde rozebírat, zda předseda Bursík podle slov Kuchtové skutečně obchází demokratické postupy uvnitř strany, ani zda je podle Tichého slov brzdou. To si musí vyřešit Zelení sami.

Spíše se chci zaměřit na trochu jiný úhel pohledu. Současný předseda Zelených Martin Bursík je pragmatický. Je mu jasné, že nemůže prosadit vše, co by Zelení chtěli a snaží se spíše postupovat malými krůčky. Koneckonců v politice to většinou jinak nejde, pokud zrovna daná strana nemá většinu a nemůže rázně bouchnout do stolu.

Oproti tomu Dana Kuchtová je radikálnější a tudíž nevyzpytatelná. Je schopna kidně tlačit na pilu tak silně, že může rozbít vládu kvůli nesmyslnému nápadu. Pokud by se energetická strategie státu řídila podle jejích představ, tak se vrátíme k petroleji nebo ještě spíše ke svíčkám.

Nejde ani zapomenout, že činnost Jihočeských matek byla z valné části hrazena Rakušany a tím pádem by mohla prosazovat strategii, která by vyhovovala našim jižním sousedům bez ohledu na možný dopad v České republice.

Energetická strategie patří k základním pilířům všech států. Energie je zapotřebí stále víc i při používání energeticky šetrných výrobků a spotřebičů. Nelze vše hodit za hlavu, protože na energii je závislá téměř každá lidská činnost.

Proto bude pro naši republiku lepší, pokud předsedou zůstane Martin Bursík. Přišla-li by ta varianta, že by Zelení byli pod vedením Kuchtové, mnoho lidí by se od Zelených odvrátilo a Zelení by se snadno mohli ocitnout mimo parlament. Při stále vzrůstající oblibě našich komunistů a polokomunistů by odchod Zelených z parlamentních lavic mohl mít nedozírné následky.

Napsáno pro blog.idnes.cz