Šok! Romové táhnou na Čechy
Autor: Pavel Křepelka | Publikováno: 16.12.2004 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
I na tomto příkladě je vidět, jak jednostranně informovala česká vláda ve své předvstupní kampani o našem členství v EU. Nebo myslíte, že hesla o „exodu Romů ze Slovenska do Čech“, či o „zneužívání sociálního systému kriminálními živly v ještě větší míře“ by před prvním květnem letošního roku slavila úspěch?

A můžou za to škromachovské sociální dávky! Nejdříve Kanada, pak Velká Británie, nyní Česká republika - cílové destinace tažení slovenských Romů, obtížně přizpůsobivých občanů z polorozbořených vesniček nejen z okolí města Košice.

Často negramotní lidé směřují do Čech z prostého důvodu. Dostanou zde více zaplaceno za to, že nebudou pracovat. Slovenská vláda, která prosadila velmi nadějně vypadající reformy liberálního střihu, si jako prioritu nedala jednoduché uplácení nižších příjmových skupin a lá ČSSD, ale zaměřila se na podporu ekonomicky aktivní střední třídy a podnikatelů. U našich východních sousedů se tak bytostně nedaří těm, kteří mají „k práci daleko“.

Horší společenská adaptabilita romských občanů je známým a nepopíratelným jevem, projevuje se též nižšími pracovními schopnostmi, vyšší kriminalitou a jinými neblahými faktory. Jejich příliv do Čech tedy bude další zátěží pro náš, již tak značně pochřadlý rozpočet.

Jak to, že mohou Slováci tak snadno přijít k sociálním dávkám z české pokladny? Jako za jinými negativy, stojí i za tímto členství obou států v Evropské unii, jež uvedený proces výrazně ulehčuje.

I na tomto příkladě je vidět, jak jednostranně informovala česká vláda ve své předvstupní kampani o našem členství v EU. Nebo myslíte, že hesla o „exodu Romů ze Slovenska do Čech“, či o „zneužívání sociálního systému kriminálními živly v ještě větší míře“ by před prvním květnem letošního roku slavila úspěch? Možná mezi euroskeptiky…