Bývalý bolševik útočí na Hrad
Autor: Odjinud | Publikováno: 06.08.2007 | Rubrika: Politika
Ilustrace
Nelíbí se mi na něm, že by byl s největší pravděpodobností loutkou havlovské pravdoláskové kliky, ovšem za vedlejší nitky by úspěšně tahali Jiří Paroubek s Vojtěchem Filipem. Vadí mi na něm i to, že v padesátých letech patřil k předvoji dělnické třídy. A je mi zcela jedno, že byl později "disidentem" a topičem v kotelně. To ho pro prezidentskou funkci nekvalifikuje, právě naopak, i kdyby ho tam stokrát strčili jeho bývalí soudruzi.

Jiří Dienstbier by rád byl českým prezidentem. Ačkoliv mu zatím nikdo kandidátství oficiálně nenabídl, už ve velkém stylu a za značné pomoci tradičně klausofobních médií rozjíždí svou prezidentskou kampaň. Ta je podle některých ruce si mnoucích politologů (jako je například estébák Zdeněk Zbořil a směšně nekritický obdivovatel všech klausobijců Jiří Pehe) "v plném proudu".

Nehodlám komentovat Dienstbierovy ubohé výpadky na současného prezidenta. Naprosto trefně to za mě udělal Klausův mluvčí Petr Hájek. Osobně mi ten člověk není sympatický, ale jeho výrok, cituji "Prezident se nebude vyjadřovat k urážlivým výrokům bývalých politiků, kteří doufají, že se na jeho účet v okurkové sezóně zviditelní" byl příslovečným hřebíčkem zatlučeným do hlaviček pana Dienstbiera a jemu podobným.

Nechci se ani vyjadřovat k osobě Jiřího Dienstbiera jako takového. Já ho za prezidenta nechci. Nelíbí se mi jeho více či méně skrytá sociálně demokratická, antiamerická a proruská orientace. Nelíbí se mi na něm, že by byl s největší pravděpodobností loutkou havlovské pravdoláskové kliky, ovšem za vedlejší nitky by úspěšně tahali Jiří Paroubek s Vojtěchem Filipem. Vadí mi na něm i to, že v padesátých letech patřil k předvoji dělnické třídy. A je mi zcela jedno, že byl později "disidentem" a topičem v kotelně. To ho pro prezidentskou funkci nekvalifikuje, právě naopak, i kdyby ho tam stokrát strčili jeho bývalí soudruzi. Zvěsti o jeho notorickém alkoholismu nemůžu potvrdit, neznám ho osobně, byť věřím pořekadlu že na každém šprochu...

Co bych ale chtěl hlavně rozebrat? Nedávno jsme toto téma diskutovali s kolegou Thorsteinem Bjornssonem. Ten je, co se týče Dienstbierovy prezidentské kandidatury, optimistický - podle jeho názoru nemá takový kandidát proti Klausovi šanci.

Bohužel úplně nesdílím jeho optimismus, a to zejména z jednoho důvodu. Všichni si dobře pamatujeme, že prezidentská volba v roce 2003 byla (zaplaťpámbůh pro nás) fatální prohrou tehdejší křehké vládní koalice. Tato situace se může opakovat i v příštím roce. O tom, že Topolánkova koalice je snad ještě křehčí, než ta Špidlova, nemůžeme pochybovat. Pravda, Klaus má jednu nespornou výhodu. Může snad doufat, že vládní strana s ním neprovede žádnou "operaci Důchodce" - v roce 2003 ČSSD schválně a bůhvíproč potopila všechny své kandidáty, včetně toho nejhlavnějšího, Miloše Zemana. Díky tomu byl zvolen opoziční kandidát, o kterém média do té doby vytrvale psala, že nemá šanci a je neprůchodný a nepřijatelný.

Tehdy se zpackaná situace hodila na komunisty. Ano, samozřejmě, Klause zvolili komunisté a nikdo jiní. Socani (například Špidla a Gross) ani náhodou, že...

Může ODS v roce 2008 udělat to samé? Takřka určitě ne. Ale i "postupová matematika" nám říká, že Klaus nemá vyhráno. Ostatní strany vládní koalice, na křehkém vítězství ODS parazitující a vyděračskou politiku praktikující, dávají už teď jasně najevo, na jakou stranu barikády se postaví. Bursíkovci, kteří pionýrské šátky schovali za zelené vesty těsně před volbami, mu jasně ukazují vztyčený prostředník. Lidovci už zahajují jednání s nimi a - světe div se - s Paroubkem. Stačí několik pomýlených nezávislých kandidátů a médii zmasírovaných lidovců a budeme se ještě všichni divit.

Co se komunistů týče, ano, určitě někteří z nich dali tehdy Klausovi své hlasy. Bylo to způsobené faktickou válkou mezi ČSSD a KSČM. Špidla s Grebeníčkem se nesnášeli a pokud Grebeníček volil Klause, tak určitě Špidlovi natruc. Dnes je však úplně jiná situace. Levice je soudržná a Paroubek s Filipem jsou téměř před slučovacím sjezdem. Z toho důvodu budou příští rok komunisté s největší pravděpodobností volit kandidáta ČSSD. Bude-li to Dienstbier, určitě jim, už jako bývalý komunista a zaměřením spíše východně než západně, bude vadit méně než Klaus.

Stane-li se katastrofický scénář a Dienstbier (který bude nakonec s největší pravděpodobností Paroubkem jmenovaný, i když se teď Roko kroutí) porazí Klause v prezidentské volbě, bude na Hradě kandidát ČSSD, zelených a komunistů. Jsem zvědavý na mediální stereotypy, se kterými naši novináři přijdou. Bude se psát "komunistickými hlasy zvolený Dienstbier"?

Vsadil bych se, že ne.

http://nekorektne.blogspot.com/