Dobouřeno jest: Padne vláda? Rozštěpí se ODS?
Autor: Bohumil Pečinka | Publikováno: 27.07.2007 | Rubrika: Politika
Ilustrace
Kdyby současný předseda ze dne na den odešel z vrcholové politiky, byl by to nejspíš Langer, který by zaujal jeho místo. Ale boj o nástupnictví v ODS dosud nezačal. Jakékoli nečekané turbulence na vládní úrovni z něj však mohou udělat aktuální téma - i když podle informací z tábora poslaneckých vzbouřenců se zdá, že jejich daňová revolta nebude tím spouštěcím mechanismem.

Padne vláda?
Rozštěpí se ODS?

Takové otázky padaly ještě nedávno, před důležitým hlasováním o balíčku vládních stabilizačních opatření. Zdálo se, že poslanec Tlustý strhne svou kritikou lavinu, která Topolánkovo vedení i celou vládu zasype. Po třech měsících je jasné, že šlo o izolovanou akci několika poslanců, která nenašla mezi členskou základnou větší odezvu.

Omyl Mirka Topolánka

Současná pnutí v Občanské demokratické straně vycházejí z neobratnosti, s níž premiér Mirek Topolánek zkonstruoval svou vládní sestavu. Přestože výrazně největšího volebního úspěchu dosáhla Praha a střední Čechy (přes třicet procent všech hlasů), nebyl nikdo z těchto krajů nominován do vlády, což dodnes pociťují jako velkou nespravedlnost. Topolánek navíc při koaličních jednáních nezískal žádné z důležitých ministerstev, kde se rozhoduje o přerozdělování peněz (místní rozvoj, finance), a regionální politici mu to čas od času připomínají.

Konkrétní protitopolánkovský odpor se začal formovat ve chvíli, kdy se do jeho druhého kabinetu nedostal dlouholetý konstruktér ekonomických reforem Tlustý. Jestli si premiér skutečně myslel, že může politika formátu Tlustého nešetrně odsunout na okraj, velmi se mýlil.

Marvanová v kalhotách

Z vlivného šéfa poslaneckého klubu se záhy stal hlavní kritik připravovaných vládních stabilizačních opatření. Tlustý správně postřehl, že největší podíl na vypracování vládního „batohu“ má dvojice úředníků z ministerstva financí (Janota, Trezziová), jejichž klíčovým zájmem je vyrovnat veřejné finance a zjednodušit si výběr daní. Nikoli daně snižovat a riskovat výpadek příjmů státního rozpočtu.

Ještě 3. května během konference na Žofíně, kde vládní politici prezentovali své pojetí reforem, měl Tlustý bezkonkurenčně největší potlesk. Jako by vyjádřil nesouhlas všech stranických vrstev s připravovanými změnami. Pak se odehrál zvláštní obrat.S Tlustým se v ODS sice tiše souhlasí, ale stejnými lidmi je považován za personu non grata. Jak k tomu došlo? Podle mínění stranických elit zašel Tlustý ve své kritice příliš daleko a porušil posarajevské pravidlo omerty - neřešit vnitřní spory veřejně.

Chladný analytik Tlustý v určité chvíli neudr el emoce na uzdě a začal se stylizovat do role stranického disidenta, který chce prosadit svou pravdu, i kdyby měla vláda odstoupit. V té době ho jeden z poslanců přirovnal k Marvanové v kalhotách.

Jeho vystoupení proti vládě skutečně připomínala chování opozice, navíc nenabízela žádné východisko v případě pádu kabinetu. Svým chováním spoustu lidí vystrašil, protože přízrak menšinové vlády Jiřího Paroubka s podporou komunistů je v pořadí stranických hrozeb ODS stále na prvním místě. Naopak tři expertní týmy, které měly vládní reformu korigovat, osvědčují větší pragmatismus, takže spor se dnes vede o to, jak kompenzovat výpadky ze snížení daní v řádu deseti až patnácti miliard. S výjimkou Vlastimila Tlustého to zřejmě bude dostatečný kompromis pro všechny stranické rebely, kteří v červnu založili platformu za zachování programu ODS.

Společenství uhlí a oceli

Není bez zajímavosti, že hlavními kritiky vládního „batohu“ byli poslanci ze středních Čech a Prahy, kteří se nacházejí mimo vládnoucí topolánkovskou skupinu v ODS. Kdo ji tvoří?

Ve stranické hantýrce je tato většina, která ovládla kongresová hlasování v posledních čtyřech letech, označována za „společenství uhlí a oceli“. Tvoří ji pás bývalých sudetských krajů (od Plzně, přes Karlovy Vary, Ústí a Liberec) společně se severní a střední Moravou, k nimž se kongres od kongresu pragmaticky přidávají další kraje. Jejím nepsaným šéfem je předseda horní komory parlamentu Přemysl Sobotka, který ji obratně zkonstruoval na podzim 2002 a shodou náhod vsadil na tehdy neznámého senátora Topolánka. Toto volné uskupení příhraničních krajů má vliv na většinu strategických rozhodnutí. V operativně politických rozhodnutích hraje největší roli užší senátorskohejtmanská skupina, která má silné pozice v krajích a obsadila také vlivné pozice ve vládě.

Občanští demokraté jsou tak možná jedinou českou politickou stranou, kde je sněmovní poslanecký klub na vedlejší koleji.

Slabším článkem vládnoucího senátorskohejtmanského tandemu jsou regionální politici, kteří - podle jejich názoru - dosud nedostali za podporu Topolánka náležitou protihodnotu. Centrální vláda jim zatím jen slíbila výrazně zvýšit podíl na regionálních operačních programech, jimiž proudí evropské peníze. Hejtmanská lobby však především požaduje rozšíření možnosti rozhodovat o centrálních daních na školství a sdílet větší procento spotřebních daní. Spor uvnitř ODS o rozložení daní bude v příštích měsících možná větším konfliktem než tolik medializovaná Tlustého akce.

Korunní princové

Způsob, jímž Mirek Topolánek ODS řídí, patří mezi zvláštní úkazy na českém politickém nebi. Je v něm nenapodobitelný způsob ležérnosti, hašení požárů pět minut po dvanácté, a to vše v kombinaci s neuvěřitelným štěstím. Souvisí to s faktem, že ODS si v uplynulých letech pouze vybírala opoziční bonus. Jinak řečeno, k tomu, aby byla lepší než skandály otřásaná sociální demokracie, jen stačilo nebýt sociální demokracií. Dnes je bonus téměř vypotřebován, takže bude zajímavé sledovat, zda ODS bude schopna nabídnout i něco pozitivního. Pak se teprve ukáže, jestli si premiér dokáže udržet voličskou přízeň. V opačném případě bude opět otevřena otázka nástupnictví.

Dlouhá léta byla role korunního prince v ODS přisuzována pražskému primátoru Pavlu Bémovi, který během povolebních jednání vytvářel předsedovi politickou protiváhu. V posledních měsících jako by potichu vystoupil na neviditelnou druhou příčku jiný politik, který má perspektivně větší šance. Na rozdíl od Béma jde zatím loajálně vedle Topolánka a opírá se o hlasovací koalici „společenství uhlí a oceli“.

Tím mužem je ministr vnitra Ivan Langer. Koncem devadesátých let velký politický talent, který svou kariéru přepálil. Svým osobním životem ve stylu všechno hned a teď byl chvílemi k nerozeznání od Stanislava Grosse, i když na rozdíl od něj neměl takovou veřejnou oblibu. V nové funkci se však mimořádně uklidnil a jeho hvězda začíná v ODS stále více zářit. Na rozdíl od Topolánka si vybírá „ministerský bonus“ a jako jeden z mála ministrů nezapomíná, odkud vzešel.

Kdyby současný předseda ze dne na den odešel z vrcholové politiky, byl by to nejspíš Langer, který by zaujal jeho místo. Ale boj o nástupnictví v ODS dosud nezačal. Jakékoli nečekané turbulence na vládní úrovni z něj však mohou udělat aktuální téma - i když podle informací z tábora poslaneckých vzbouřenců se zdá, že jejich daňová revolta nebude tím spouštěcím mechanismem.

***

CO SE TEĎ DĚJE VE VLÁDNÍ ODS

Rebelie Vlastimila Tlustého proti Topolánkovu „batohu“ si uvnitř ODS větší podporu nezískala. Přesto idylka v nejsilnější vládní straně nepanuje. Jaké skupiny se v ní přetahují o vliv? A zůstává Pavel Bém korunním princem?

Vládnou, kde se dá

ODS vznikla v dubnu 1991. Na celostátní úrovni vládla v letech 1992-1997 a pak opět po roce 2006. Ve Sněmovně obsadila 81 z 200 poslaneckých míst, v Senátu pak 41 z 81 křesel. V historicky prvních eurovolbách v létě 2004 získala z 24 poslanců devět. Po krajských volbách na podzim 2004 obsadila 13 ze 14 hejtmanství. V komunálních volbách na podzim 2006 obdržela 36 procent hlasů a svými primátory obsadila většinu statutárních měst.

Pohled dovnitř

V listopadu 2006 bylo zvoleno nové vedení: předseda Mirek Topolánek (potřetí za sebou), první místopředseda Pavel Bém, místopředsedové Petr Bendl, Petr Gandalovič, Ivan Langer a Petr Nečas.

K 31. 3. 2007 měla ODS 27 814 členů v 1430 místních sdruženích. Jde o mírný pokles, protože během minulého roku 3160 členů vystoupilo, naopak vstoupilo 1678 nových členů. Poměr mužů a žen je zhruba 2:1.

Bohumil Pečinka, Autor je komentátorem Reflexu, Zveřejněno v deníku MfD.