Poprvé: Paroubek a Kováčová vcházejí do učebnic
Autor: Hana Potocká | Publikováno: 12.07.2007 | Rubrika: Politika
Ilustrace
Paroubek je mistr rozvodů na vrcholné úrovni, to mu nikdo nevezeme. Otázkou zůstává, zda za tímto mistrovstvím stojí umění konsensu snoubené s citlivostí a empatií k něžnému pohlaví, či naopak nehorázná obhroublost, znásobená vábením pudů, která se nezastaví ani před hodně špinavou hrou vůči vlastní rodině.

 

… do učebnic anatomie profesionálně provedených rozchodů a rozvodů na vrcholné politické úrovni.

 

Čistě politicky zatím Paroubek příliš šancí na zápis do učebnic nemá. Možná leda krátkodechým revivalem atmosféry února roku 1948 při svém těsně povolebním temně štěkavém projevu.

Zato, a nyní jde všechna ironie stranou, v rovině přepřahání mezi partnerkami, manželkami či milenkami je jednoduše eso. Kam se na něho hrabou Clinton, Schröder nebo Mitterrand!

Zrekapitulujme si scénář dokonalého rozchodu a vypíchněme body, z nichž se mohou učit další pokolení.

 

1)     Paroubkův mimomanželský vztah začíná. Neví o něm manželka, ani novináři. Pokud vědí, Paroubek dbá na to, aby zvěst neposlali mezi lid.

2)     Po otestování milenky a ujištění, že to nemusí být krátkodechá záležitost, zvažuje Paroubek náklady a výnosy přepřáhnutí. Na vše má klid, veřejnost stále nic netuší.

3)     Výnosy z přepřáhnutí vítězí. Jde se do toho. Plavovlasá polyglotka, magistra v nejlepších letech, nebude věčně čekat ani na mocného socialistu!

4)     O přepřáhnutí je zpraven úzký kruh rodinný. Finanční vyrovnání odklepnuto učebnicově hladce. Zde nutno vyzdvihnout i Paroubkovo umění vybrat si již v mládí dostatečně loajální manželku, s níž se lze v takto citlivé situaci rozumně dohodnout.

5)     Všechny klasické kameny úrazu rozvodů mocných už jsou překonány. Veřejnost přitom stále nic neví.

6)     Je třeba vyjít se skutečností na světlo světa. Na večírky nelze donekonečna chodit sólo nebo s „ex“, s níž je již domluven rozvod.

7)     Hledá se záminka. Oslovují se věrní novináři z nejčtenějšího bulváru v zemi. Nafoťte nás tam a tam a rozsejte mezi lid šeptandu. Připravte půdu.

8)     Bulvár pracuje na jedničku, fáma se šíří. Teď je třeba ve společném prohlášení ještě stále manželů sdělit národu, jak se věci mají.

9)     Je to venku. Společné prohlášení, rozhovory v nichž se Paroubek obouvá do politického soka, jenž prý v podobné situaci ztroskotal. Manželka neventiluje hysterii jako v případě onoho soka: Život jde dál, jen si vezmu na týden dovolenou, na všem jsme již dohodnutí.

10)    Pár dní na to se v průzkumech preferencí Paroubkova partaj poprvé po dlouhé době objevuje na špici. Lid je k „chlapákům“ více něž chápavý. Dosluhující manželka stále „v klidu“: nevysílá jedovaté signály, neprotikandiduje, nepomýšlí na politickou činnost. Zachovává dekorum.

 

Paroubek je mistr rozvodů na vrcholné úrovni, to mu nikdo nevezeme. Otázkou zůstává, zda za tímto mistrovstvím stojí umění konsensu snoubené s citlivostí a empatií k něžnému pohlaví, či naopak nehorázná obhroublost, znásobená vábením pudů, která se nezastaví ani před hodně špinavou hrou vůči vlastní rodině.  

Ať tak či onak, magistra Kováčová je pro něj živou vodou nejen v osobním životě, ale i v politickém ringu, kde si Paroubek už hodně dlouho potřeboval napravit nevábnou image.