Chávez se zastává Íránu ohledně jeho jaderného programu
Autor: Odjinud | Publikováno: 30.06.2007 | Rubrika: Ostatní
Ilustrace
Chávez si proti sobě poštval západní vlády, když ve Venezuele posílil státní kontrolu nad ropným průmyslem a sblížil svou zemi s komunistickou Kubou. Venezuelský prezident před časem označil Blaira kvůli jeho spojenectví s americkým prezidentem Georgem Bushem za “figurku imperialismu”.

Venezuelský prezident Hugo Chávez při soukromé návštěvě Londýna vyjádřil přesvědčení, že se Írán svým jaderným programem nesnaží tajně získat atomovou bombu, jak tvrdí západní státy v čele s USA.

“Nevěřím, že Spojené státy nebo kdokoli jiný má právo zakazovat nějaké zemi mít jadernou energii. Jsem si jistý, že Íránci nevyvíjejí jadernou zbraň,” řekl nejvyšší venezuelský představitel na tiskové konferenci na londýnské radnici.

Poukázal na to, že jadernou energii má mnoho zemí. Varoval, že jakýkoli vojenský zásah proti Íránu zvýší cenu za barel ropy ze současných asi 70 nad 100 dolarů. Zdůraznil, že mezinárodní společenství se musí snažit zabránit podobnému konfliktu, přičemž významná role v tom podle něj přísluší Evropě.

Radikální levicový politik Chávez, který přijel podle agentury AP do Evropy podpořit zdejší sociální hnutí, dále oznámil, že hodlá poskytnout zdarma nebo levně topný olej chudým obyvatelům Londýna. Jeho vláda prý o tom bude brzy jednat s britskými rafineriemi. Tento záměr, a to i pro chudé jiných evropských měst, již vyjádřil v sobotu na shromáždění nevládních a sociálních hnutí ve Vídni.

Chávez si proti sobě poštval západní vlády, když ve Venezuele posílil státní kontrolu nad ropným průmyslem a sblížil svou zemi s komunistickou Kubou. Venezuelský prezident před časem označil Blaira kvůli jeho spojenectví s americkým prezidentem Georgem Bushem za “figurku imperialismu”.

Levicově zaměřený londýnský starosta Ken Livingstone však prý uvítal Cháveze prohlášením, že jeho nástup k moci koncem 90. let byl “nejlepší zprávou z Latinské Ameriky v posledních letech”. Starosta si za přijetí Cháveze na radnici vysloužil ostrou kritiku ze strany radních z řad konzervativní opozice, dodala AP.

Kromě toho také Chávez pravdědobně dodá Íránu 21 stíhaček F-16, a pokud mu USA nedodají na tato letadla náhradní díly, dodá je i Kubě. Ne že by šlo o něco závažného, Írán by jinak mohl bez problémů nakoupit v Rusku, ale byla by v tom jistá ironie, kdyby íránci mohli válčit proti američanům pomocí jejich techniky.

www.pravdaoislamu.cz