Plynovod Nord Stream 2 dokončen. Ukrajina již nemůže vydírat Evropu a Rusko ...
Autor: Marie Divišová | Publikováno: 08.09.2021 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace
Dnes byly položeny poslední trubky podvodní části plynovodu Nord Stream 2. Potrubí se kladlo ze dvou stran a obě části se dnes pod hladinou "setkaly".  Nyní ještě zbývá oba konce vyzdvihnout nad hladinu a svařit, a celý plynovod na dně zasypat štěrkem, což bude trvat asi 2 týdny.

Dnes byly položeny poslední trubky podvodní části plynovodu Nord Stream 2. Potrubí se kladlo ze dvou stran a obě části se dnes pod hladinou "setkaly".  Nyní ještě zbývá oba konce vyzdvihnout nad hladinu a svařit, a celý plynovod na dně zasypat štěrkem, což bude trvat asi 2 týdny.


1. října začíná nová topná sezona a od tohoto data chce Gazprom začít dodávat plyn do severního Německa dvěma novými trubkami.


Sice má v Německu Nord Stream 2 spoustu odpůrců a Polsko i Ukrajina vyvíjejí horečnou aktivitu, aby provoz plynovodu ještě na poslední chvíli nějak zastavili prostřednictvím soudů. Ale Gazprom teď vlastně nemusí dělat vůbec nic. Stačí, když bude čekat a plnit jenom napevno nasmlouvané objemy. Kvůli nedostatku dodávek zkapalněného plynu LNG totiž ceny plynu (a také uhlí) v Evropě raketově stoupají. Dnes cena na burze TTF dosáhla dalšího historického rekordu 650 USD za tisíc kubometrů (pro srovnání, loni touto dobou se plyn obchodoval za 160 USD).

Kdo by stal o polske a ukrajinske fasisty? Navic ukrajinske trubky jsou stare 40 roku, konci jim zivotnost a pokud by se mely dal pouzivat, musely by se rekonstruovat za zhruba stejnou sumu, jako stal Nord Stream 2.

Plynovody ze SSSR do Evropy byly postaveny 1975-79. Zivotnost je ca 45-50 roku. Takze do roku 2030 a slus. Pak uz to bude hrozit nejakym vybuchem. A v poslednich 30 letech je Ukrajina temer vubec neudrzovala, a jsou tam velke ztraty, takze naklady na prepravu pres Ukrajinu jsou asi 3x vyssi, nez pres NordStream, kde je trasa z Jamalu o 2 tisice kilometru kratsi. To zaprve. A zadruhe, ty zdroje, odkud se bral plyn jsou temer vycerpane (Orenburg), nebo uz posilaji plyn jinam (z Turkmenistanu do Ciny). Tam ma cenu prepravovat tak 10-15 % evropske spotreby (Madarsko, Slovensko, Moldavie, Rumunsko). Kamkoliv jinam je to neekonomicke.


Můžete mrknout na video s animací spojování obou konců trubky:

 

Podpořte nás v bojí i za vaši bezpečnou budoucnost!

Jak nám můžete pomoci?

Sdílejte naše články.

Nebo finančním darem:

Číslo účtu: 2700168305 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 002
Ze zahraničí: IBAN: CZ2320100000002700168305, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
 
Případně kupte knihy u našeho spolupracujícího e-shopu a šiřte je mezi přátelí:
Ohrožená Evropa: Rodící se krize
Německý terorismus v Československu: Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě
Jak nás Západ okradl o naš zlatý poklad: Kam zmizel zlatý poklad republiky
Češi jako trojský kůň USA v Evropě? Zpravodajská služba - Vyšší forma diplomacie

Jak novináři manipulují
Politický nekorektní životopis aneb účtování s Mohamedem
Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy