Jak nás Západ okradl o naše zlato a nechal nás platit za boj proti Hitlerovi
Autor: Redakce | Publikováno: 06.07.2021 | Rubrika: Historie
Ilustrace
Kniha Stanislava Motla, jejíž součástí je bohatý obrazový materiál, včetně desítek autentických dokumentů, formou dynamické reportáže popisuje dramatické pátrání po osudech zlatého československého pokladu v nejrůznějších archivech u nás i v zahraničí. Popisuje také mnohá zajímavá setkání s pamětníky a zveřejňuje utajované zápisy z vleklých a dramatických jednání o navrácení československého měnového zlata, jež bylo podmíněno tím, že Československo zaplatí USA a Velké Británii „daň za osvobození“, do níž spadaly mimo jiné uniformy a výzbroj nejenom živých, ale i padlých vojáků, včetně bomb, které naši letci shodili na Německo.

Anotace: Kniha Stanislava Motla, jejíž součástí je bohatý obrazový materiál, včetně desítek autentických dokumentů, formou dynamické reportáže popisuje dramatické pátrání po osudech zlatého československého pokladu v nejrůznějších archivech u nás i v zahraničí. Popisuje také mnohá zajímavá setkání s pamětníky a zveřejňuje utajované zápisy z vleklých a dramatických jednání o navrácení československého měnového zlata, jež bylo podmíněno tím, že Československo zaplatí USA a Velké Británii „daň za osvobození“, do níž spadaly mimo jiné uniformy a výzbroj nejenom živých, ale i padlých vojáků, včetně bomb, které naši letci shodili na Německo.

Stanislav Motl

Český novinář a spisovatel. Motlova tvorba zahrnuje široké spektrum témat – od autentických zážitků válečného reportéra až k dobrodružným příběhům, prožitým při extrémních sportech. Vystudoval Fakultu žurnalistiky UK a postupně se stal jedním z našich nejuznávanějších investigativních novinářů. Jeho životním tématem, kterému se začal věnovat už v časopisu Reflex a především pak v televizním pořadu Na vlastní oči, je holocaust a pátrání po nacistických zločincích. Jeho zásluhou se naše veřejnost dozvěděla o terezínském dozorci SS Antonu Mallothovi.

Z recenzi na Databazeknih.cz:

CAM6 

"Knihu doporučuji. Souhlasím s názorem "povinně zařadit do škol". Člověka až mrazí nad touto skutečností a je mi z toho smutno. Na jedné straně lidé, kteří usilují o bohatství naší země, pak o návrat zlata zpět a na druhé lidé, kteří toto všechno zahodí...Autorovi děkuji a smekám za fakt skvělou práci."

harena75 

"Doporučuji přečíst. Panu Motlovi se provedlo skvěle a čtivou formou zpracovat cestu našeho zlatého československého pokladu i jeho postupné vracení a zašantročování. Jako perličku nakonec přidal i rok 1998, kdy už jsme alespoň něco měli doma, ale bankovní rada České národní banky poklad prodala, resp. vyměnila za dluhopisy Spolkové republiky Německo."

Recenze uživatele Zorz na Kosmas.cz:

"Knihu jsem přečetl a mohu jenom doporučit. Je to strhující čtení, napínavé, a taky hodně deprimující, které člověka určitě obohatí o další vědomosti, ale hlavně důležité souvislosti. Kniha zpřístupňuje archívní materiály, ke kterým se jen tak snadno nedostanete. Přečíst tuto knihu je nepochybně přínosem. Názor na její pravdivost a relevantnost určitých tezí si poté může učinit každý sám."

Pro ilustraci:

Česká republika se zbavila svých zlatých rezerv, které rozprodala za minimální cenu a nakoupila za ně například dluhopisy Německa (ČR tak vlastně pomáhají německé ekonomice na úkor té české).

V roce 1993 měla ČR zhruba 70 tun zlata.

V roce 2020 to již bylo pouhých 7,8 tun zlata. Poté pod tlakem ČR znovu nakoupila trochu zlata a teď v roce 2021 ho má být již 9,48 tuny.

Ovšem je třeba si uvědomit, že na tom ČR těžce prodělala, protože prodávala své zlato za nízkou cenu a teď jej nakupuje za mnohem větší cenu.

Naopak takové Polsko v letech 2018 až 2020 nakupilo 125,7 tun zlata. A teď má 228,7 tuny zlata a další desítky tun chce nakoupit.

Maďarsko zhruba ve stejném období nakoupilo 31,5 tun zlata.

I Slovensko mělo v roce 2020 zhruba 31,5 tun zlata, tedy několik násobně víc jak ČR.

 

Název: Kam zmizel zlatý poklad republiky: O tom, jak jsme museli spojencům platit zlatem za to, že naši vojáci mohli po jejich boku umírat ve válce proti Hitlerovi

Autor: Motl, Stanislav

Vydavatel: Rybka Publishers

EAN: 9788086182698

ISBN: 80-86182-69-X

Popis: 264 stran, 15 × 21 cm

Kniha k zakoupení v e-shopu zde.

Důležité upozornění! Při nákupu nad 500 Kč poštovné zdarma!