Pár poznámek k článku Jiřího Ashera
Autor: Ondřej Šlechta | Publikováno: 26.03.2007 | Rubrika: Polemika
Ilustrace
USA mají nesporný vliv na poválečném udržení a ubránění demokracie v Evropě, ale otázka vybudování raketové, nebo radarové základny, není obranou demokracie v přímém slova smyslu, nýbrž jen vyústěním současné zahraniční politiky USA. Tím jí nehodnotím, zda je dobrá nebo špatná, jen chci říci, že je tato otázka daleko složitější a už vůbec ne tak jednoduše a politicky černobílá, jak to vidí Jiří Asher. Většina obyvatel ČR odmítá vybudování radarové základny, znamená to snad, že jsou všichni narudlí, nebo nahnědlí anti-demokraté ?

Článek „Kauza amerického radaru podle osvědčeného scénáře KGB“ (http://www.eportal.cz/ShowArticle.aspx?ArtId=1015), jehož autorem je Jiří Asher, považuji v současné diskusi o možném umístění amerického radaru pro jeho vysokou demagogičnost, zjevnou netoleranci k odlišnému názoru na problematiku a nešťastnému politizování celého tématu (proti jsou jen levičáci, bojující za čísi podivné zájmy), za velmi nešťastný. Přesto jsem se uvolil jej uveřejnit. Představuje na diskutovanou problematiku ojedinělý názor, avšak nutno dodat (a stále to opakuji), že s podobnými argumenty a přístupem, jaký pan Asher ve svém článku předvedl, konzervativní pravice diskredituje sebe sama. (šéfredaktor Eportal.cz)

Celý článek je v podstatě jen výčtem různých českých ultralevicových spolků spolu s popisem jejich činnosti. V tom, že tyto spolky, strany a hnutí vystupují vůči USA apriorně a často se v jejich případě jedná jen o čistě účelové organizace, má Asher pravdu. Nelze však souhlasit se zjednodušením, podle něhož znamená odpor vůči výstavbě radaru jakýsi proti demokratický postoj

cituji :

Demokracii se vždy pokoušely zničit politické strany a skupiny, které se snažily svět svázat rudou nebo hnědou diktaturou. Ve všech státech, kde po druhé světové válce byla dislokovaná americká vojska, zůstala demokracie zachována. I zde lze (možná !) najít jednu z odpovědí na otázku, proč se některé politické síly obávají možného vzniku americké vojenské základny na území České republiky.

Bez urážky, toto je čistá demagogie. USA mají nesporný vliv na poválečném udržení a ubránění demokracie v Evropě, ale otázka vybudování raketové, nebo radarové základny, není obranou demokracie v přímém slova smyslu, nýbrž jen vyústěním současné zahraniční politiky USA. Tím jí nehodnotím, zda je dobrá nebo špatná, jen chci říci, že je tato otázka daleko složitější a už vůbec ne tak jednoduše a politicky černobílá, jak to vidí Jiří Asher. Většina obyvatel ČR odmítá vybudování radarové základny, znamená to snad, že jsou všichni narudlí, nebo nahnědlí anti-demokraté ?

Rozhodně není pravda, že by platilo jakési pravidlo, podle kterého by základnu odmítali „zlí levičáci“, zatímco „správní konzervativci“ by byli pro. Ano, většina levicových organizací co je slyšet, je proti. Ale není to třeba tím, že jde o čistě účelové organizace (jak ostatně píše sám Asher)? Ale dobře, přidržme se pro tuto chvíli toho, že levice je většinou proti, stejně jako pravice je většinou pro. Zjednodušování, které autor ve svém článku předvádí, je však velmi zavádějící. Nevím, jak je na tom levicový tábor, ale z pravicového šlo v poslední době slyšet silné hlasy proti. A nešlo o „neznámá“ jména. Proti se ve svém článku postavil například známý ekonom Karel Kříž (http://www.eportal.cz/ShowArticle.aspx?ArtId=957) , či nedávno Michal Petřík (http://www.euportal.cz/ShowArticle.aspx?ArtId=1377) , poradce prezidenta republiky.

Názor na vybudování amerického radaru rozhodně není měřítkem nějaké pravicovosti, či levicovosti a už vůbec míry demokratičnosti. Kdo tvrdí opak, či tak naznačuje, občas připomíná svou argumentací doby již minulé. Ať tak nebo tak, je to škoda a svou činností jen odpuzuje případné stoupence, či v horším případě voliče.