Palestinci si došlápli na fotbalustu Messiho. Asi vám to uniklo, ale byl to zlé
Autor: Hana Lukešová | Publikováno: 01.11.2018 | Rubrika: Ostatní
Ilustrace
Dne 3.6.2018 šéf Palestinské fotbalové asociace Jibril Rajoub vyzval slavného barcelonského fotbalistu Lionela Messiho, aby nehrál v přátelském zápase mezi Argentinou a Izraelem v Jeruzalémě a vyzval své fanoušky, aby, pokud se Messi nepodřídí jeho tlaku nepodřídí, spálili Messiho košile.

Dne 3.6.2018 šéf Palestinské fotbalové asociace Jibril Rajoub vyzval slavného barcelonského fotbalistu Lionela Messiho, aby nehrál v přátelském zápase mezi Argentinou a Izraelem v Jeruzalémě a vyzval své fanoušky, aby, pokud se Messi nepodřídí jeho tlaku nepodřídí, spálili Messiho košile.

Při rozhovoru během tiskové konference v Ramalláhu Rajoub řekl novinářům, že napsal argentinské vládě a požádal, aby se Messi neúčastnil zápasu, který se měl uskutečnit 9.6.2018. V rozhovoru řekl, „tento zápas se stal politickým nástrojem“ a dodal v arabštině „izraelská vláda se snaží dosáhnout politického významu tím, že trvá na tom, aby se uskutečnil v Jeruzalémě“.

Organizátoři fotbalového utkání oznámili, že se přátelský zápas mezi Izraelem a Argentinou uskuteční v Jeruzalémě namísto Haify. Rajoub podle agentury AFP měl prohlásit, že „Messi symbolem míru a lásky, požádáme ho, aby se neúčastnil praní špinavých zločinů“ a dále pokračuje ve své tirádě „Messi má desítky milionů fanoušků v arabských a muslimských zemí. Požádáme všechny, aby spálili košile, které nesou jeho jméno a plakáty [s jeho obrazem]“.

V reakci na tento nechutný nátlak byl fotbalový zápas mezi týmy Izraele a Argentiny zrušen. Akci předcházely další divoké výhrůžky argentinským fotbalistům a propalestinští aktivisté mávali během mnoha demonstrací krvavými dresy, které měly zachycovat údajné izraelské zločiny vůči Palestincům. Jibrilovo vyhrožování potvrdil argentinský ministr zahraničí Jorge Faurie.

Dne 6.6.2018 The International Soccer organizations FIFA (Mezinárodní fotbalová asociace FIFA) oznámila, že podnikne disciplinární kroky proti Jibrilu Jaroubovi. Dne 24.8.2018 FIFA rozhodla, že Rajoub má roční zákaz navštěvovat všechna fotbalová utkání z důvodu podněcování k nenávisti a násilí vůči Messimu. Rajoub se v minulosti (roku 2015) také snažil, aby bylo Izraeli pozastaveno členství v FIFA, protože ho obviňoval z toho, že omezuje pohyb palestinských arabských hráčů.

K Rajoubovi stojí za to také zmínit, že roku 2014 prohlásil, že si „Židé páchají holocaust v Gaze, zatímco Židé si genocidu zasloužili pouze kvůli svému chování“, obvinil izraelskou společnost, že je „fašistická a rasistická“ a Izraelce prohlašuje za „nové nacisty“ a přibližně o rok dříve roku 2013 dokonce prohlásil, že pokud by Palestinci měli atomovou bombu, použili by ji proti Izraeli. Televizní moderátor se zeptal během vysílání Jarouba, jestli má Palestinská autonomie v plánu vrátit se k vyjednávání o míru s Izraelem, na tento dotaz odpověděl slovy „Poslouchejte. Zatím nemáme atomovou bombu, ale přísahám, že kdybychom ji měli, použili bychom ji dnes ráno“.