"Chceme ukončit ten čtyřletý dotační mejdan, který zavedlo současné vedení města. Jsme vlastně takoví kontrarevolucionáři," říká lídr Brno+ Robert Kotzian
Autor: Redakce | Publikováno: 25.09.2018 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace
S lídrem Brno Plus Robertem Kotzianem jsme hovořili především o nadcházejících komunálních volbách, kterých se jeho hnutí účastní premiérově. Přesto by chtělo získat aspoň deset křesel v brněnském zastupitelstvu a v neposlední řadě "osvobodit" Brno od levicových aktivistů ze Žít Brno.

S lídrem Brno+ Robertem Kotzianem jsme hovořili především o nadcházejících komunálních volbách, kterých se jeho hnutí účastní premiérově. Přesto by chtělo získat aspoň deset křesel v brněnském zastupitelstvu a v neposlední řadě "osvobodit" Brno od levicových aktivistů ze Žít Brno.

 

Předseda hnutí Brno Plus Robert Kotzian

 

Z Prahy je to po dálnici do Brna jen 200 km. Když se ale tak dívám, jak se jihomoravská metropole změnila pod taktovkou Žít Brno, přijde mi, že se ta vzdálenost neustále zvětšuje....

Jak jsem pozoroval vedení hlavního města v končícím období, mám pocit, že obě města se pohybovala sice blízko k sobě, ale daleko od lidí. Ale vážně. Žít Brno a Zelení vnesli do správy Brna mnoho neuvěřitelných nápadů. I přesto, že lídrem koalice nebyla ani jedna z těchto stran, hrály významnou roli, zcela nepřiměřenou jejich zastoupení v zastupitelstvu. Především Žít Brno je zřetelným příkladem neomarxistů žijících a přemýšlejících mimo reálný svět.

 

Sdílená lednice, bizarní hromadná seznamka párů u příležitosti stoletého výročí republiky, její snad ještě bizarnější napadání kvůli tomu, že nezahrnuje páry stejného pohlaví, metro, toalety zdarma ve vybraných restauracích, výzva k přijímání migrantů...Výčet podobných nesmyslů by byl dlouhý. Jakoby Brno úplně ovládl levicový aktivismus a rozum, odpovědnost a fakta odcestovala pryč....

A to ještě není to nejhorší. My poukazujeme hlavně na dotační kšeftování a sociální experimenty, za které se utratilo už přes 200 milionů Kč. O multikulturalistických projektech nemluvě. Pak jsou tu škody napáchané v dopravě. Lidé se nás na ulici často ptají, proč to ti lidé z Žít Brno dělají. Hledají v tom nějaké racio, nějakou logiku. My jim odpovídáme, že tady logiku hledají marně. Říkáme jim, že je to něco mezi sebedojímáním páchaným dobrem a pocitem, že politici Žít Brno jsou nositeli vyšších pravd.

 

Teď před volbami jsem zase viděl dvě volební spoty brněnských politiků. Jeden, kandidát ČSSD, Oliver Pospíšil, vylézal z popelnice, čtyřiapadesátiletý primátor Vokřál si zase hraje v „cool“ klipu na patnáctiletého rappera... To ve mně osobně nevzbuzuje příliš důvěry...

Politici už rezignovali na standardní politickou práci. Možná to zní divně, ale je to tak. Asi je to dobou silného informačního přetlaku, který nejsnáze proniknete šokováním nebo nějakou kuriozitou. Někdy se ale zapomene na to, že se přitom můžete sami zesměšnit. Snad to nebude vyznívat sebestředně, když uvedu, že my se soustředíme na obsah. Na podloženou, věcnou a k jádru věci jdoucí argumentaci. Mediální prostor je přeplněn povrchním plácáním. Když řeknete jasnou a tvrdou pravdu, lidé vás budou vnímat. Vidím to při setkávání s občany každý den.

 

Jste kandidát hnutí Brno Plus na primátora. Ve městě žijete dlouhá léta a v minulosti jste byl také starostou jedné městské části. Jste tedy, na rozdíl ode mě, velmi dobře obeznámen s problémy, které město trápí. Mohl byste některé z nich zmínit? 

Největší problémy jsou územní plán, velký městský okruh a nové nádraží. Nad městem jako Damoklův meč visí hrozba konce platnosti současného územního plánu. Brněnská doprava se točí v kruhu. Jejím skutečným řešením je dokončení velkého městského okruhu. Přinejmenším je třeba postavit úsek Žabovřeská a propojit Husovický tunel a ulici Rokytovu. Podstatný je také Vinohradský tunel. Za nové nádraží jsme se jako jediní postavili v roce 2016, když tento klíčový projekt ohrožovalo referendum vnucené městu několika radikálními aktivisty. Upozorňovali jsme brněnskou veřejnost, že toto referendum je past. Náš boj jsme vyhráli.

 

Když jsem se díval na kandidátku Brno Plus, všiml jsem si, že tam máte projektanty, právníky (včetně vás osobně), sociální pracovnici, experta na marketing, profesora, ale ani jeden lidskoprávní aktivista, genderový specialista, dotační „odborník“...

No, myslím, že to bude tím, že tihle lidé z nás mají husí kůži (smích)…. Ale vážně. Lidskoprávní aktivismus, genderový aktivismus a podobné stojí na stejném ideovém základě neomarxismu. A to je úplný opak toho, co prosazujeme my.

 

Čím jsou podle vás levicoví aktivisté ze Žít Brno pro obyvatele města tak atraktivní? Já mám na základě svých osobních zkušenosti pocit, že je to prakticky to samé jako u Pirátů. Část voličů vůbec neví, koho volí a postačí jim, že oba tyto subjekty reprezentují onu tolik kýženou změnu...

Hlasy pro Žít Brno, které nyní sbírají Piráti, byly většinou hlasy protestní. Mluvil jsem s mnoha bývalými voliči Žít Brno, kteří dnes nevěří svým očím, čemu pomohli na svět. Ovšem část voličů Žít Brno s touto stranou souzní v ideové rovině. Za poslední čtyři roky jim vzrostlo sebevědomí. A to nelze brát na lehkou váhu. Na druhou stranu je pozitivní, že v posledních letech přestalo být pro politiky nemožné veřejně kritizovat neomarxistické neziskové organizace. Je třeba stále dokola říkat, že jsou stejnou součástí politické scény jako politické strany. Skutečnost, že tyto neziskové organizace neaspirují na místa v zastupitelstvech nebo v parlamentu, je nepodstatnou formalitou.

 

Na druhou stranu, vy patrně také sázíte na to, že přinášíte změnu. Mohl byste v několika větách onu změnu (k lepšímu) popsat? 

Ano, my chceme být změnou. Nicméně ne ve stejném smyslu jako bylo změnou Žít Brno. My chceme vrátit do Brna normální správu věcí veřejných. Chceme ukončit ten čtyřletý dotační mejdan, který zavedlo současné vedení města. Jsme vlastně takoví kontrarevolucionáři.

 

Když už jsem zmiňoval nedávnou výzvu Žít Brno k přijímání migrantů, co říkáte na současnou iniciativu lidovecké europoslankyně Šojdrové? Zdálo se, že na několik dní se stalo přijímání 50 syrských sirotků volebním tématem číslo jedna. Překvapilo mě, kolik citlivých lidí se najednou kolem mě vyrojilo. Z mého pohledu, emoce, či spíš prachobyčejný politický kalkul, zvítězily na celé čáře...

Myslím, že je to další z pokusů o citové vydírání české společnosti. Tragédií lidovců je, že nejsou schopni porozumět tomu, co je největší současnou hrozbou hodnotám, které by měli prosazovat. Je třeba narovinu uvést, že masová nelegální imigrace je největší současnou bezpečnostní a civilizační hrozbou pro naši společnost. Nikde není napsáno, že se tento problém nemůže přelít i do České republiky. Žít Brno je stranou, která se pokouší Brno tomuto problému otevírat. To se nám nelíbí a jejich multikulturně aktivistické projekty hodláme zrušit.

 

Pojďme v závěru od migrace k blížícím se komunálním a senátním volbám.  S jakým výsledkem byste byl vy osobně spokojen? 

Už několikrát jsme řekli, že naší ambicí je 10 křesel v Zastupitelstvu města Brna. Víme, že na to máme.