Velekněz oteplovacího náboženství je nahý

Autor: Ivan Brezina | Publikováno: 15.3.2007 | Rubrika: Politika
Ekologie

Mladá fronta Dnes, 3.3.2007

Minulý týden získal Oscara "ekologický dokument" Nepříjemná pravda. Bývalý americký viceprezident Al Gore v něm burcuje svět do boje proti globálním klimatickým změnám. Zaklíná nás, abychom se v zájmu "přežití naší malé modré planety" uskrovnili a začali šetřit elektřinou.

O pár dnů později se ukázalo, že měl spíš dostat cenu Zlatého pokrytce. "Nepříjemný Al zhltne víc elektřiny než dvacet průměrných pravičáckých popíračů klimatických změn!" konstatovala občanská organizace Tennessee Center for Policy Research. Její aktivisté zveřejnili účty za elektřinu v Gorově rodinné rezidenci v Nashvillu (dvacet obytných místností, osm koupelen plus vyhřívaný bazén). Zatímco průměrná americká domácnost ročně spotřebuje 10 656 kWh elektřiny, Gore loni odebral 221 000 kWh. "Jen v loňském srpnu propálil 22 619 kWh..." - za jediný měsíc tedy zhltal více než dvojnásobek toho, co vystačí průměrné americké rodině na celý rok. A list USA Today už letos v létě odhalil, že rodina "zeleného Ala" je významným akcionářem naftařské společnosti Occidental Petroleum. Velekněz oteplovacího náboženství je tedy nahý. Klimatologové navíc upozornili, že jeho film obsahuje spoustu věcných chyb. Ministr životního prostředí Martin Bursík se navzdory tomu chystá Nepříjemnou pravdu protlačit do českých škol coby "kvalitní podklad pro přednášky o aplikované ekologii". Šéf Strany zelených tím vlastně dětem říká: "Osm koupelen je O. K. - pokud na to máte, klidně plýtvejte. Stačí jen chytře přesvědčit ostatní, aby šetřili za vás." Od roku 2010 chce Bursík českým domácnostem zakázat topení uhlím. Dotkne se to především nejchudších vrstev. Čím bude topit on sám?

Chystá se snad do svého barokního paláce na Malé Straně nosit v nůši klestí? Protože dopravovat biomasu autem by bylo velmi neekologické... Kolikrát víc energie než průměrná česká domácnost spotřebuje Bursík ve své procovské rezidenci? V jednom z jeho domů v centru Prahy sídlí kasino, čítankový symbol rozmařilosti. Jestlipak jsou tam žárovky nahrazeny ekologickými zářivkami, které Bursík před časem doporučoval Klausovi na Hradě?
Bursíkův stranický kolega Petr Pávek proslul jako propagátor obnovitelných zdrojů energie. Každý občan České republiky na ně ročně doplácí částkou 800 Kč. Své větrníky jezdí Pávek kontrolovat buď na silné silniční motorce, nebo v Jeepu Cherokee (tabulková spotřeba 15 l/100 km). Neměl by přesedlat na kolo?

Literární noviny řízené neúspěšným zeleným kandidátem na europoslance Jakubem Patočkou před časem psaly o německém sociálním ekologoviWolfgangu Sachsovi, podle něhož je třeba zamezit "zbytečnému plýtvání" a "nadbytečnému luxusu". "Teplá voda ohřátá na třicet stupňů k dispozici jednou denně na patnáct minut namísto čtyřicetistupňové vody k dispozici nepřetržitě," psal Sachs. V kolikastupňové vodě se koupe sám Patočka?
Václav Havel na Fóru 2000 naléhavě varoval před ekologickou krizí: "Lidstvo stále rychleji vyčerpává neobnovitelné zdroje, přispívá svou činností k oteplování Země... Nedělá nic pro to, aby tyto hrozby, o nichž už toho tolik ví, odvrátilo, a nechá se unášet jakýmsi samopohybem..." Sám Havel se nechává unášet osmiválcovým Mercedesem R 500 (tabulková spotřeba 12,5 l/100km).

Američtí i čeští Al Gorové by chtěli radikálně změnit naše životy podle svých vznešených ideálů. Pokud to myslí vážně, měli by jít příkladem a vzdát se vlastního pohodlí. Ale především by měli zveřejnit své účty za spotřebovanou energii.

6309 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Ukazuje se, že fanatická feministická genderistická neomarxistická ideologie škodí samotným ženám. Muži se v důsledku kampaně #MeToo proti sexuálnímu obtěžování stále více zdráhají spolupracovat se ženamiPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Prezidentský kandidát Jiří Hynek vypráví, co s námi dnes dělají Američané kvůli armádnímu kšeftu na vrtulníkyMístopředseda ČSSD Veselý o Zemanově milosti pro Babiše: Tak proto před ním vždycky změkne jak máslo...
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění