Student pražského gymnázia promlouvá o propagandě na školní půdě. Je v tom namočená TOPka a zvedne se vám z toho žaludek

Autor: Redakce | Publikováno: 28.5.2018 | Rubrika: Rozhovor
Vlajka - Česká Republika

 

Pokud by člověk posuzoval realitu z pohledu médií, řekl by, že většina mladých lidí obdivuje Evropskou unii se všemi jejími regulacemi a dotacemi, vzhlédla se v ideologii multikulturalismu a politická korektnost je pro ně vlastně nejdůležitější věc na světě. Vám je asi sedmnáct let, platí to výše zmíněné i pro vaše vrstevníky?  

Samozřejmě nelze říci, že to tak platí o všech. Je řada studentů, i u mě ve třídě, která je zásadně proti politice EU, odmítá multikulturalismus, přijímání imigrantů cizích kultur, desítky moderních "nových pohlaví" a tak podobně. Co se týká politické korektnosti, tu odmítají z velké části všichni studenti, i ti z nich, kteří podporují proevropské politické strany. Ovšemže se občas najdou tací, kteří propadají hysterii při slovech jako třeba cikán, ale to jsou spíše politováníhodné výjimky.

Realita je tedy docela jiná, než jak by si ji člověk představil podle médií. Realitu nelze posuzovat z pohledu médií, obzvláště třeba podle média jednoho. V tom mi dá za pravdu drtivá většina lidí, tedy i mých vrstevníků. U médií je jeden problém, který já nazývám publicistickým populismem. Lid pro to má pěkné slovíčko "presstituce". Jde o to, že téměř každé médium potřebuje čtenost, tedy čtenáře; ty získává tak, že jim říká, co chtějí slyšet. Většinou nemůžeme hovořit o lžích, pokud jde o zprávy, nicméně objektivní skutečnost novináři obratně pozměňují tak, že je z ní jasně patrné, jak to vidí autor článku. Objektivita se mění v subjektivitu.

To samo o sobě je naprosto v pořádku, každý má jistě právo na svůj názor, ale nesmí se pak vydávat za nezaujatý zdroj čiré pravdy, jak je zvykem veřejnoprávních médií, která o většině vážných věcí, které nesouhlasí s jejich názorem, neinformují. Články takového druhu potom nepatří do novin, nýbrž na blog. Publicistika se stala opravdovým uměním, jak poskládat z malých pravd velikou lež. Potom je hloupé označovat některé servery jako dezinformační proto, že nejsou zcela objektivní... každý server, který znám, je z tohoto úhlu pohledu více nebo méně dezinformační. Nám třeba ve škole říkali, ať nečteme Parlamentní listy a že veřejnoprávní média jsou jediným skutečně objektivním zdrojem, na který se máme spoléhat. 

 

Nějaký druh propagandy je vlastní každému režimu a je tomu tak i v případě toho současného. Na školách šíří "osvětu" lidé, jako je bývalý gay pornoherec Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty, Dominik Feri z TOP 09 či "nezávislí" novináři z DVTV a dalších médií. Máte s něčím takovým vlastní zkušenosti?  

Ano, musím říci, že je to problém. Je to, jak podotýkáte. Budu teď hovořit o prostředí školním. Učitelé sami nám své názory nevnucují; občas je zmíní, někdy jsou zcela zjevné z toho, jak vyučují, ale nemůžu říci, že by nám je nutili. Když s nimi nesouhlasíte, maximálně se na vás podívají jako na idiota. Mnohem horší je to ale u oněch přednášek a besed, které přichází do škol dělat cizí; neziskovky, studenti a tak podobně. A to, co žákům povídají, z toho jde mráz po zádech a zvedá se žaludek. 

Dělali jsme na škole, náš ročník, takový festival přednášek a programů po vzoru Jednoho světa. Studentům byla v tom přenechána zdánlivě veliká volnost. Každý mohl a měl přijít s vlastním nápadem a podle toho zařídit program, pozvat hosta k přednášce či diskusi atd. Jenže — jak by se asi dalo čekat, probíhala cenzura. Ale jaká! Do školy bylo pozváno několik politiků. Ale nakonec směli přijít jen ti z TOP09. Byli pozváni spisovatelé; ale nakonec směli přijít jen ti, jejichž texty nebyly v rozporu s mainstream ideologií extremistické levice. Byli pozváni novináři... ale pokud je mi známo, nezakázali akorát Noru Fridrichovou. A přitom by náplní Jednoho světa měly být právě různé úhly pohledu. Jenže ... slavný soude!

To je jen jeden příklad z těchto dnů. Když bych měl třeba zmínit přednášky na téma sex, asi by mi mnozí čtenáři ani nevěřili, že někdo prezentuje čtrnáctiletým dětem nechutné zvrhlosti jako něco normální, ba je k tomu nabádá! Teď nemám na mysli respektování homosexuality, k němuž jsou samozřejmě žáci rovněž vedeni; museli jsme poslouchat mnohem horší věci. Kdyby jen lidi věděli, jakému vztahu k sexu jsou děti učeny... někteří by pak – doufám – víc už své dítě na takovou přednášku nepustili. Děsím se při představě, že někdo ze studentů to tehdy dětsky přijal bez zkoumání. Na jeho budoucí život a mravní vývoj by to mohlo mít katastrofické účinky. No a dovedete si jistě představit, jak asi vypadala přednáška o dezinformacích; o tom se nemusím zmiňovat nějak obšírněji.

 

Co se nezměnilo oproti období před rokem 1989, jsou mediálním a politickým mainstreamem oblíbené "nálepky". Dříve jste byl coby nepřítel komunistického režimu označován za "agenta imperialismu", dnes jste za "agenta Kremlu". A to jen kvůli tomu, že třeba kritizujete Evropskou unii či způsob řešení migrační krize.  Zatím se kvůli těmto postojům nezavírá do vězení a jejich zastánci jsou "pouze" dehonestování a odsunování na okraj společnosti....

Já bych to neviděl tak černě. Tak se to jen jeví z mainstream médií. Věřím, že většina národa při bližším zkoumání by musela býti klasifikována jako "agenti Kremlu". Jestli se zacházení "elit" s "nevzdělanou lůzou" posune ještě dál, věřím akorát, že tím bude podán jasný důkaz o nepohodlnosti kritiků režimu a že tito ve zvýšeném tlaku ze strany "elit" budou akorát povzbuzeni a posíleni. Tak se ve svém strachu a vzteku stanou "elity" nejlepšími pomocníky "agentů Kremlu", aniž by tomu chtěly nebo aniž by si toho byly vědomy.
 

Povšiml jsem si, že vám bylo v diskuzi na blogu i v rozhovoru pro idnes.cz vyčítáno, že sympatizujete s SPD. Jako by snad bylo (ideo)zločinem sympatizovat s politickou stranou, která prošla sítem demokratických voleb. Jak se vůbec díváte na situaci, kdy jsou některé strany silně ostrakizovány a jiné, například Piráti, jsou naopak protěžovány, byť názory některých jejích představitelů jsou, přinejmenším, velmi kontroverzní? Mohu připomenout podpis Ivana Bartoše pod antisemitskou petici, podpora Kliniky a Antify atd.

Tak já v první řadě nejsem horlivý zbožňovatel hnutí SPD, jeho postoj k EU a některým dalším otázkám je mi blízký, ale prostě nepodporuji přímou demokracii. Normální je, že si lidé zvolí politiky, aby za ně rozhodovali... když ale chtějí lidé o každé drobnosti pak rozhodovat sami,  je to proto, že politici jsou v očích lidu naprosto neschopní a nekompetentní k rozhodování. Přímá demokracie je nepevné a drahé řešení, které akorát přesouvá práci politiků na občany. To je přece absurdní.

To, že některé strany jsou v médiích upřednostňovány a jiné naopak hanobeny, je jen jasným poukazem na jakousi jejich nepohodlnost. Klidný pozorovatel pak hned vidí, jak urputná je snaha médií onálepkovat a pošpinit, aby náhodou někoho nenapadlo se zabývat programem a thesemi onoho politického subjektu. Co když by občan zjistil, že na tom vážně něco je? Potom ti, co byli doposud u moci, by o svá pohodlná křesla přišli... a to se nesmí dopustit za žádnou cenu.

 

Žijeme v době, která se, stejně jako zmiňovaný komunismus, vyznačuje prázdnými a bezduchými hesly, kterým nevěří snad ani ti, kdo je při každé příležitosti opakují. A právě o tomto pokrytectví a falešném moralizování byl i váš blog. Liberalismus jste v něm označil za "nejpokrytečtější ideologii současné společnosti". Přitom právě ti, kdo ji prosazují, se zaklínají "pravdou a láskou". Je to paradox...

Je to pravda. Pokrytectví, kam se jen podíváme. Ale proč by nám to mělo vadit? Je to patrné stále víc, každý pokrytec, sluníčkář a lhář se tím znovu a znovu veřejně označuje před lidmi. A lidé to vidí. Je jen třeba o tom začít mluvit. Jako v té pohádce Císařovy nové šaty. Potom bude mít lid pro "císaře" už jen zasloužený posměch.


Většina vašich souputníků nepíše blogy na celospolečenská a politická témata. Co na vaše názory říkají? Jaké byly reakce učitelů? Dnešní studenti jsou víc než kdy jindy povzbuzováni ke kritickému myšlení, ale obávám se, že vy jste se vydal směrem, ze kterého nejsou všichni nadšeni... 
No vlastně jsem byl příjemně překvapen. Mnozí se mnou nesouhlasili, ale nebyl to pro ně důvod k urážkám či posměchu. A mnoho lidí mě podpořilo. Vlastně to dopadlo úplně opačně, jak by asi mnozí čekali — ve škole bylo všechno v klidu a pořádku, kdežto doma jsem byl přivítán zdlouhavými hádkami; tam nikdo mé názory nesdílí. 

Jasně, že ne všichni své názory sdílí a otevřeně šíří, že nepíší blogy. To ale neznamená, že řada studentů mé názory nezastává. Jen ještě není tato část studentů slyšet. Zatím.

8680 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneObrana hotovostiForum 24 a Hlídací pes. Dva dezinformační weby, které si hrají na arbitra pravdy, peskují ty druhé a jiný názor než svůj označují za fake news. Sami ale fake news pilně šíříČerný scénář pro Ameriku. Reálně hrozí rozpad USA Náhle však tito naivnější občané nevěřícně zírají, že na zbožštěném Západě, kam jsme si zvykli obdivně vzhlížet, se kácejí další sochy. Už neobstojí ani Kryštof Kolumbus či dokonce ani Winston Churchill...

euPortal.cz

Hnutie Black Lives Matter podporuje potraty, homosexualitu a je proti rodinePosláním zpravodajských služeb USA je obelhávat nás

Eurabia.cz

Podle Langšádlová z TOP09 je islamistický režim Erdogana nezastupitelným spojencem ČR ...Šílený: Turecká tajná služba se podílela na imigrantských násilnostech ve Vídni!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

eOdborar.cz

Byl zprovozněn nový most mezi Ruskem a ČínouTakže když potřebují zničit Trumpa, tak kvůli tomu zničí i USA?

ParlamentniListy.cz

Dopis Schillerové nadzvedl starosty ze židle, vyvěšovaly se černé vlajky. Hejtman Netolický to teď chce změnit zákonem17 českých europoslanců zvedlo ruku na podporu protestů v USA a proti Trumpovi. Některá jména Klause juniora velmi nemile překvapila
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění