Edmund Burke

Autor: David Floryk | Publikováno: 15.3.2007 | Rubrika: Kulturní válka
Edmund Burke

Společnost je vskutku kontraktem... Je partnerstvím ve veškerém bádání, partnerstvím ve veškerém umění, partnerstvím v každé ctnosti i v každé dokonalost ... stává se partnerstvím nejen mezi živými, ale mezi živými, mrtvými i dosud nenarozenými.

Edmund Burke (1729-1797), britský řečník, poslanec a myslitel, otec konzervativního smýšlení

Málokdo se mohl Edmundu Burkeovi rovnat ve výmluvnosti, s níž ve svých "Úvahách o revoluci ve Francii" napadl výbuch revolučního běsnění. Postoje, které tak Burke zformuloval, však nebyly nové. Ač pojmy "konzervativní" a "konzervatismus" se začaly v politickém smyslu užívat teprve po roce o padesát let později, jejich podstata existovala již mnohem dříve. Burke sám je nevymyslel; on je pouze vyslovil, pojmenoval, neboť je - tváří v tvář revolucionářům - shledal hodné uchování.

Ústřední myšlenky konzervativního politického myšlení posledních dvou staletí jsou v pozoruhodné míře pouhým rozšířením myšlenek, které tehdy Burke vyslovil.

Edmund Burke se narodil roku 1729 v irském Dublinu jako syn právníka; otec byl anglikán, matka katolička. Studoval v Londýně právo, studií však zanechal, neboť se chtěl věnovat literatuře. Publikoval své prvotiny, napsal knihu o estetice, krůček po krůčku jej však záhy začala vtahovat politika. Do té oficiálně vstoupil roku 1759 jako osobní sekretář Williama Hamiltona, který v Irsku zastával funkci místokrále.

V roce 1766 získal poprvé parlamentní křeslo a poté se stal poslancem ještě několikrát - a o svůj mandát také jednou přišel, to když neústupně hájil princip, že poslanec by zrazoval své voliče, kdyby obětoval svůj úsudek jejich mínění.

Kromě dvou letmých epizod odmítal celá léta v parlamentě jakoukoliv funkci, přesto se stal rádcem, organizátorem a mluvčím strany whigů - jak se nazývali liberálové oné doby. Může být vskutku překvapivé, že Burke nebyl torry - tedy přívrženec politického křídla, jež hájilo spíše práva monarchie, šlechty, statkářů a církve, nýbrž whig, tedy representant liberálního proudu, stranícího podnikatelskému živlu a hájícímu spíše zájmy drobné šlechty a měst. Toto členění politické scény sahá až do časů Slavné revoluce v 17. století a v mnohém je mimo anglickou realitu nepřenosné.

Nicméně je příznačné, že zatímco dědictví torryů - včetně tohoto označení - je dnes všeobecně přiznáváno britské Konzervativní straně, odkaz klasického "whigovského" liberalismu s jeho důrazem na svobodu zůstává dnes jakoby bez dědiců. Naopak, zdá se, že nekonzistentní obsah, jímž je pojem "liberál" dnes v Evropě naplňován, byl nejspíš vedl Edmunda Burka k domněnce, že francouzští revolucionáři se zmocnili nejen staré dobré Anglie, ale i celé Evropy - a nebyl by příliš daleko od pravdy.

Na rozdíl od mnoha politických teoretiků byl Burke člověkem, který se politice aktivně věnoval a měl s  ní osobní zkušenosti. Proto nikdy neargumentoval abstraktně, vždy se snažil najít nějaký konkrétní historický precedent, o něž by svá tvrzení opřel.

V parlamentu postupně spočinula na Burkeových bedrech téměř veškerá intelektuální i organizační tíže stranické práce. Měl chuť do díla, byl skvělým řečníkem a bravurně se orientoval v chaotické změti detailů, jež většinu politiků zoufale odpuzuje. V ekonomice stranil volnému trhu, jak jej prosazoval jeho přítel Adam Smith. Pracoval systematicky a chaotickou tříšť individuálních názorů svých kolegů poslanců zformoval do konzistentního politického programu a vytvořil tak z whigovské frakce stabilní politickou stranu.

Společnost, která se nereformuje, tvrdil, nemůže ani uchovávat to hodnotné, co má. Proto napřel všechny síly, aby vypracoval a prosadil ve sněmovně ekonomickou reformu, omezující královy pravomoci a posilující vliv parlamentu, což přineslo Británii trvalý prospěch.

V ostatních kauzách, do nichž jej zavedl jeho činorodý duch - patřily k nim především spor o práva amerických kolonií a debaty o korupci v britské správě v Indii, však již tolik úspěšný nebyl.

A nikdo neviděl naléhavost reforem lépe než Burke, jež reformám ve sněmovně zasvětil svůj život. Ale každá reforma, varoval, vyžaduje přeopatrné zásahy. Ano, byl pro změnu tam, kde systém nefungoval náležitě, ale měnit něco jen proto, že je to "zastaralé"? Jaká svévole! Burke neměl kupř. nejmenší pochopení pro všeobecné hlasovací právo - byl vždy liberálem, ale nikdy demokratem.

Pro mnohé překvapivě se Burke postavil na stranu amerických osadníků ve sporu s britskou korunou. Ale pro Burka v tom nebyl rozpor: V případě Francie hájil tytéž základní principy, které jej přiměly k obraně Američanů, Indů či Irů proti svévoli vlády. Hájil svobodu a zděděné výsady vůči králi, kritizoval zneužívání moci bez ohledu na to, zda v Británii, v Americe či v Indii. Jeho pozdější tvrdý, ironický, nesmlouvavý, vskutku prorocký útok na francouzskou revoluci byl proto tehdejší intelektuální elitou přijat s nevolí. Vždyť mnozí vkládali do Burka naděje, že právě on se postaví do čela revoluční vlny zpoza Kanálu, jež pomůže smést "starý režim" i v Anglii.

Jediná svoboda, o níž mi jde, napsal Burke, je svoboda - svoboda spojená s řádem. Sloučit svobodu s řádem usiloval po celý život. Hájil svobodu, ale velmi dobře věděl, že nemá-li být svoboda svévolí, je nutné, aby "choutky lidí byly omezovány, jejich vůle regulována a jejich city omezovány." To proto, že řád tohoto světa není libovolný, ale je odvozen z řádu, který nás přesahuje.

Úvahy o revoluci ve Francii vyšly roku 1790. A následovaly další pamflety, výzvy a dopisy, jež Burke postupně publikoval až do své smrti v roce 1797. Tato díla vytvářejí jakousi chartu konzervatismu.

Co chtěl Burke konzervovat? Hájil anglickou ústavu s tradiční dělbou moci, jíž považoval za nejpříznivější svobodě a řádu. Ale usiloval o zachování ústavy ještě starší a starší. Ve svých spisech a projevech s  procítěnou naléhavostí formuloval universální ústavu civilizace, k jejímž zásadám patří úcta k božskému původu společenského řádu, věrnost tradici, rovnost lidí před tváří Boží, oddanost osobní svobodě i soukromému majetku. Mravní řád, osvědčené zvyklosti, opatrná reforma - to jsou pravdy nikoliv anglické, nýbrž použitelné univerzálně; podle Burka platí právě tak v indickém Madrasu stejně jako v Bristolu.


V češtině dosud nevyšla monografie věnovaná Edmundu Burkeovi. K nejlepším zdrojům informací o jeho životě, díle a myšlení patří zejména tyto knihy:

• Edmund Burke: Úvahy o revoluci ve Francii, Centrum pro studium demokracie a kultury, Brno 1997

• Russel Kirk: Konzervativní smýšlení, Občanský institut, Praha 2000


"Spravedlnost a svoboda, jež nemohou existovat jedna bez druhé, byly Burkovou hlavní starostí po celý život - zákonu podřízená, přesně vymezená svoboda, jejíž meze byly stanoveny zvyklostmi. Bránil svobody Angličanů proti králi, svobody Američanů proti králi i parlamentu a svobody Indů proti Evropanům. Jistě ne proto, že by snad byly nějakými inovacemi objevenými ve věku Rozumu, nýbrž proto, že byly pradávnými výsadami zaručenými odvěkým užíváním. Burke byl liberální, protože byl konzervativní."

Russel Kirk: Konzervativní smýšlení, Občanský institut, Praha 2000

www.konzervativniklub.cz

 

8010 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s RusyPRIMA ukázala fotografií muže, který měl zemřít na koronavirus. Muž přitom žije a je plně zdráv!Jak ze sebe udělat totálního idiota. Kandidát na prezidenta Petr Pavel se neskutečně ztrapnilÚplná novinka, tohle by měl přečíst každý Čech! Základy islámu a jejich výklad

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůJ. R. R. Tolkien – zamilovaný do Najsvätejšej Sviatosti a Panny Márie

Eurabia.cz

Ochrana před koronavirem nikoho nezajímá už dva roky! Urgujové a převrat v Bělorusku jsou důležitějšíJaké jsou to ty demokratičtější formy výroby a distribuce? Aneb blbec v deníku PRAVO

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Zeman ještě ani nemá návrhy ministrů a už řvou. Ivan Vyskočil od plic: Hašteřivá domovnice Pekarová, traktorista Jurečka...Svobodu pro neočkované, ale ať jsou v izolaci! Co to je vůbec za lidi... Profesorka Syková se neudržela
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění