ROZHOVOR: "Bez dotací to jde pomaleji, ale radši si na vše vyděláme sami", říká šéf první soukromé ZOO v Čechách

Autor: Josef Provazník | Publikováno: 1.5.2018 | Rubrika: Rozhovor
Ekonomie

V loňském roce jste oslavili dvacet let výročí od založení ZOO Chleby, kterou jste vybudovali od píky. Byli jste svého druhu průkopníky, protože jste obdrželi v České republice licenci jako první nestátní ZOO. Jak jste na ten nápad vlastně přišli?

Celý život jsem se staral o různá zvířata a kolekce se neustále zvětšovala. První bylo : “Pane, můžeme se podívat?” No a když pak u vás zastaví v jeden den pět neohlášených autobusů, zjistíte, že máte Zoo.

 

Asi se ani nemusím ptát, jak těžké začátky byly?

Život je moc dlouhý na to, aby v něm nebyly pády a krize, četně rodinné. Je důležité to vše překonat a zoo neustále rozvíjet. A pak jsou také léta plná úspěchů a radosti: my máme jeden první odchov na světě, dva první v Evropě a asi 10 prvních odchovů v ČR.

 

Je v obecné rovině podle Vašich osobních zkušeností snadnější podnikat nyní či tomu bylo v 90. letech?

Tak to se vůbec nedá srovnat. Dříve na kolaudaci stačilo vyplnit jeden list, dnes jich je asi šest. Stavební řízení, je lakmusovým papírkem byrokracie. Svoboda v Čechách skončila odvysíláním posledního dílu České sody.

 

Nedovedu si úplně představit, s jakými konkrétními překážkami se provozovatel ZOO setkává. Předpokládám ale, že i v této oblasti existuje mnoho zbytečných regulací, nesmyslných nařízení, únavného papírování atd.

Tak k nám chodí na kontrolu paní z hygieny, paní z inspektorátu práce, veteriny, inspekce životního prostředí atd atd. Nedavno se telefonem ohlásila kontrola na chov domácí drůbeže. Přijelo z Prahy auto s dvěmi lidmi, odznakem ke kontrole, spočetli našich 9 slepic (!) udělali o tom zápis a zase odjeli do hl. města. To není vtip.

 

Jakým způsobem funguje financování ZOO Chleby? Jste schopni rozšiřovat počet zvířat, přicházet s novinkami a vůbec své podnikání dále rozvíjet bez dotací z Evropské unie?

Provoz naší zoo je na “chozrasčotu”, tzn. že výdaje jsou kryty z příjmu zoo. Zoo se neustále rozšiřuje, stavíme nové expozice, kdybychom stagnovali, lidé by přestali do zoo chodit.

 

Před téměř dvěma lety se v médiích rozšířily informace, podle kterých chce Evropská unie nařídit likvidaci mývalů, nutrií či želv v zoologických zahradách. Od té doby jsem ale nezaznamenal, že by tento bizarní návrh vstoupil v platnost...

Tak bohužel to platí! U nás to odnesl jelínek muntžak, který má v EU také stopku a já ho poslal do Zoo Baku. EU se tak podivně brání před invazivními druhy zvířat, ale přitom po statisících vpouští do EU tmavý invazivní druh z Afriky.

 

Co si jako člověk s více než dvacetiletou zkušeností z podnikání myslíte o dotacích?

Dotace z EU jsou hlavně pro miliardáře, na chudé lidi musí být přísnost, to je jasné. Když už ale dotace existují, tak já jako pravicový člověk o dotace žádám – je to jediná legální cesta jak dostat zpět své daně. Ale jsou to v podstatě drobné tak na ekologickou výchovu dětiček. Dotacemi si ten, kdo je dává kupuje lásku obyvatelstva, je to korupce ve velkém.

 

Pojďme od tématu dotací ke konkrétním počinům ZOO Chleby. Aktuálně jste otevřeli za značného zájmu médií i veřejnosti nový "medvědinec", jehož první obyvatele přicestovali až z Ruska....

Ano, ze Zoo Čita jsme dovezli pár medvědu himalájských. Naše pavilony obvykle odráží i danou architekturu, takže medvědi bydlí v ruském domku jako z Mrazíka a návštěvníci mají vyhlídku ze strašidelného domku baby Jagy. Celou expozici jsme postavili za své a byl to od nás velký sportovní výkon! Pavilon nám otevírali zástupci ruského vyslanectví a návštěvníci. Na tom pavilonu by totiž mělo být napsáno : “Návštěvníci sobě!” Jen oni svým vstupným stavbu financovali.

 

Chtěl jsem se zeptat, co unikátního Vaše ZOO nabízí a pak jsem si přečetl zmínku o získání dvou samiček a jednoho samce langurů duk v roce 2016. Na webu píšete, že jde o ještě vzácnější druh zvířat než třeba Panda a mají je vedle Vaší ZOO pouze ve dvou dalších zoologických zahrad na světě...

Opice langur duk i mají být nejkrásnějšími primáty Planety, a jsou nesmírně vzácní nejen v chovech, ale i v přírodě. Měla o ně zájem i slavná Zoo Beauval, která chová pandy i koaly, ale dostali jsme je my. Abychom je získali, zasedala komisekterá musela posoudit mnohastrannou zprávu a to, jestli jsme sto se o ně postarat. Třeba v Zoo San Diego tyto opice uhynuly a americké zoo se usnesly, že je již nebudou v USA chovat, protože to údajně nejde.

U nás jsou ale obě samice již gravidní : zřejmě dobrej oddíl! Dovážíme pro ně listí z Laosu a také specialní ovoce a rostliny z Vietnamu, což je finančně náročné. Také jsme nechaly udělat chemické rozbory listí kterým se opice ve Vietnamu živí a také chem. rozbory našeho evropského listí. Hledali jsme listy, které má největší afinitu k tomu Vietnamskému.

Ty opice jsou tak vzácné a krásné, že se na ně jezdí dívat v podstatě každý týden odborníci ze Zoo z celého světa. Tento týden tu byli ze Zoo Berlín a Hannover. Návštěvnici zoo jsou unešeni jejich krásou : říká se jim pětibarvá, nebo také oblečená opice.

 

Budování a provozování ZOO je podle všeho nikdy nekončící proces. ZOO Chleby si za dobu své existenci vydobyla silnou pozici a pokud jsem si dobře přečetl informace z webu, aktuálně je u vás k vidění asi 420 zvířat. Máte nějaký vysněný živočišný druh, který byste chtěl do Chleb přivézt?

V ČR je hodně zookoutků, ale my se snažíme odlišit a postavit plnohodnotnou zoo s plnohodnotnými expopzicemi. Proto nás jako jediné přijali do Unie Českých a Slovenských Zoo. Jsme také členy EARAZA – Euroasijské Asociace Zoo a Akvárií. A to členství si musíte zasloužit.

Vysněných druhů pro Zoo Chleby není málo, rádi bychom žirafy, ale těm je velmi drahé postavit pavilon.

rozhovor původně vyšel na serveru ParlamentníListy.cz

 

 

3628 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Sebevražda opravdu není řešení. Proč to média a politici nechápou? Pokud chcete, aby byla média plná vašeho "upalování", postupujte následovněKniha Prolomení hradeb od Petra Hampla určitě stojí za přečtení. Už ji máte doma? Správnej chlap je ženskáDotační socialismus nás žene do pekel

euPortal.cz

Tohle je další ukázka toho, k čemu vedou šílené ideologie genderu a politické korektnosti...Až přijde krize, nemůžeme čekat nic jiného než zhroucení a beznaděj, rozpadlé rodiny, explozi bezdomovectví a sebevražd. I řádění nadnárodních neziskovek, které se budou pracujícím ještě více vysmívat

Eurabia.cz

Indie nebude udělovat občanství muslimským imigrantům !Jako kůzlata: V Rakousku jen od začátku roku již pátá zavražděná imigrantem !

FreeGlobe.cz

Bude válka? Pentagon se chystá k útoku proti všem. Ale největším nepřítelem je údajně RuskoVýborně! Zelení šílenci se už nechtějí rozmnožovat

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Čtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...

eOdborar.cz

Takhle se lidí nebáli ani u nás za komunistické totality! Do městečka s 3 500 obyvateli, přijede 9 650 četníkůLevicová inkvizice zasahuje: Objevitel DNA, a nositel Nobelovy ceny, poukázal na nižší inteligenci Afričanů a byl okamžitě potrestán

ParlamentniListy.cz

,,Soukup? Znám ho. Bude to mazec.” Znalec porovnal šéfa Barrandova s Okamurou a ŽeleznýmDějeBIS? Nepřípustné! Bára Štěpánová upadla z koloběžky na hlavu. Babiš si ty presstituty snad platí, ani Slonková s Kubíkem nemohou být tak hloupí, lamentuje poslanec Volný
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění