Věříte, že OLAF zničí Babiše? Chyba lávky

Autor: Jaroslav Míth | Publikováno: 10.1.2018 | Rubrika: Politika
Bestie

Proč nás OLAF ani kauza Čapí hnízdo nemohou zbavit Babiše? Důvody jsou v zásadě dva. Zaprvé organismus vystavený příliš dlouhé expozici se časem stává rezistentní. A zadruhé politické problémy se mají řešit politicky a ne doufat, že je za politiky vyřeší orgány činné v trestním řízení.

Rozhodně nejsem fanda Andreje Babiše, jsem jeho politickým konkurentem. Přesto dost dobře nerozumím všeobecnému očekávání, že nějaká „Zpráva OLAFU“ nebo trestní stíhání nás Babiše snadno zbaví. Nezbaví. Proč?

Dlouhá léta u nás média a protikorupční aktivisté vyvolávali protikorupční hysterii a vytvořili tak dojem, že tradiční politické strany rozkradly tisíce miliard. Proti tomu se nějakých padesát milionů zpronevěřených Babišem může jevit jako pakatel.

A nezapomeňme, že oproti situaci před nějakými patnácti lety, kdy pro daleko menší podezření odstupovali ministři, poněkud opadla důvěra v „orgány“. Bylo zcela nesmyslně obviněno a vláčeno po soudech mnoho politiků, mnohdy celá zastupitelstva! A výsledek? Všechny velké kauzy splaskly a nekonečně se řeší i na první pohled tak jednoduchá, jako je Rathova s krabicí od vína. Takže Andrej Babiš, ať se nám líbí nebo ne, není prvním politikem, který po obvinění nehodlá vystrašeně opouštět funkce.

Hlavní důvod je ale ten, že politické problémy se nemohou řešit nepolitickými, tedy trestněprávními prostředky. I v zemích dávaných nám za příklad neslouží trestněprávní stíhání politika k překreslování politické mapy! Slouží jen k výměně podezřelého za nepodezřelého.

Trestněprávní stíhání nemůže zbavit politika jeho politických protivníků! Zde udělal Bohuslav Sobotka kardinální chybu, že neřešil politický problém politicky. Když bylo zřejmé, že jeho ministr financí si sáhl na dotace pro malé podnikatele a veřejně lhal („vlastníky Čapího hnízda jsem na mou duši neznal“), měl se k situaci jednoznačně jako premiér postavit a ne doufat, že politický problém za něj nějak shora vyřeší policie. To nemůže a nebude nikdy fungovat!

Na jasné, ale riskantní politické řešení ve stylu: „Můj ministr financí veřejně lhal a jako druhý nejbohatší člověk v republice se neštítil vzít si dotaci určenou pro drobné podnikatele, a proto ho i s jeho ansámblem (ANO) vyhazuji z vlády a koalice“ nenašel odvahu. Problém zkoušel vysedět. Nakonec ho radši přeměnil do trestněprávní roviny a i pak naprosto směšně lavíroval. Došlo tak jen ke komické výměně ministra financí, ale s Babišovým ansáblem ANO vládnul dál.

Tím původní, jednoznačný morální a politický problém, překlopil do obtížně uchopitelné, do šířky, hloubky a mnoha vedlejších větví rozkošatělé právnicko-auditorské kauzy. Ta se nyní bude táhnout léta letoucí a jasně ohraničený problém jen zamlží a rozmělní.

Jedinou stoprocentně fungující cestou, jak se zbavit Andreje Babiše, je nabídnout lepší politickou alternativu prezentovanou skutečným politikem. Tedy ne jenom jeho karikaturou, která umí pouze politikařit. Dokud nebudeme mít politiky, budeme tu mít dále jen Babiše nebo jeho další alternativu.

převzato z blogu autora, titulek upraven redakcí

 

Čtěte také: 

 

2713 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

A tentokrát nechme politiku politikou. Je tu totiž jednoho mnohem závažnější témaTento mocný muž není žádný dobráček. Na lidech mu nezáleží a má toho na triku skutečně dostČeská pravice potřebuje "orbánizaci" jako sůl. Je ještě ale vůbec na čem stavět? Sorošovci nejspíš propadali ve škole z matematiky. Jinak si tyto jejich "výpočty" nedovedu vysvětlitHrobaři Evropské unie, jste tam? Tento článek byste si měli přečíst a potom začít balit své saky paky

euPortal.cz

Invaze z Afriky pokračuje: ve třech dnech 1400 migrantů, stovky se svrabem ... Gang imigrantů napadal důchodce a takhle to dopadlo... Podívejte se

Eurabia.cz

Když začali muslimové vyvražďovat přes milion křesťanů v Osmanské říši. Výročí o němž česká media mlčíPřestaňte urážet Nizozemce! V Praze útočili muslimští imigranti!

FreeGlobe.cz

Buduje se celosvětový systém sledování. Podporuje ho Bill Gates (+ video)Britská vláda dělá z nevinných důchodců ruské boty!

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

euServer.cz

Vzniku první a druhé světové války předcházely lži a provokace. Jako nyníAmerika je největším globálním potupitelem lidských práv v historii světa, mimo jakoukoli kontrolu jednající hegemon, snažící přivlastnit si nikým neomezenou totální nadvládu

eOdborar.cz

Plán EU vychází na 100%. V Německu je mezi mladými 15 let pouze 64% skutečných Němců ...Enoch Powell prorok a mučedník dnešní doby - záplava migrantů z Afriky a islámského světa zničí naše obyčejné lidi

ParlamentniListy.cz

Komunisti asi nevymřou tak rychle, jak jsme doufali, lituje Tomáš Cikrt. Zemanovi jsou už všichni ukradení, chce jen provokovatNaše země je průchoďák a nikdo neví, kdo sem vstupuje. Stačí se večer projít okolo Václavského náměstí... Bezpečnostní expert od Okamury promluvil i k útoku cizinců v Praze
Anketa
Kdo by měl být příštím prezidentem naší země? Ve třech kolech ankety jsme vám nabídli 27 prezidentských kandidátů. Z každého kola postoupili tři nejlepší. Tady jsou a vy teď rozhodněte, kdo je "nejlepší z nejlepších".
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění