Prohlášení k 59. výročí komunistického puče

Autor: Mirek Topolánek | Publikováno: 28.2.2007 | Rubrika: Ostatní
Ne KSČM

Především se podle mého názoru ukazuje, že komunistické stereotypy mají tendenci přetrvávat a dokonce se vracet i tehdy, kdy už se mnozí domnívali, že byly nahrazeny demokratickými postupy a standardy.

Kdo by si třeba před sedmnácti lety pomyslel, že ještě někdy budeme muset řešit aféru, kdy inspekce ministra vnitra odposlouchává novináře a sleduje jejich hovory dlouhé měsíce zpět, aby zjistila jejich kontakty a zdroje.

Kdo by si v listopadu 1989 pomyslel, že ještě po sedmnácti letech budeme zasypáváni informacemi, na jakých důležitých postech pracují či ještě donedávna pracovali exponenti totalitního režimu.

Kdo by si pomyslel, že ještě v roce 2007 se bude komunistická strana otevřeně hlásit k "revolučnímu odkazu" Klementa Gottwalda, schvalovat jeho puč a zároveň se velmi vážně připravovat na vstup do vlády.

Jako premiér jsem často dotazován novináři, co udělám v tom kterém konkrétním případu, kdy je podezření na omezování základních práv občanů, zneužívání moci v duchu metod komunistické politické policie, či kdy do věcí veřejných zasahují lidé s totalitní minulostí. Odpovídám, že nic. Naštěstí. Naštěstí, dnes tyto pravomoci nenáleží předsedovi vlády, ale pouze a výlučně k tomu určeným nezávislým orgánům. Na médiích pak je, aby hrála roli veřejné kontroly a upozorňovala na každé ohrožení občanských svobod.

Studentům bych v této souvislosti vřele doporučil oskarový snímek Životy těch druhých, který skvěle mapuje atmosféru doby totality.

Nakonec, ale rozhodně ne v poslední řadě, při příležitosti tohoto smutného výročí vyjadřuji hlubokou úctu před všemi, kteří měli odvahu postavit se komunistické totalitě a skláním se před památkou všech obětí komunistických žalářů a šibenic.

4293 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Zahraniční tisk vnímá roztržku mezi Prahou a Moskvou jen jako bizarní záležitost ČeskaEU chystá žalobu na Astru Zenecu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Karty na stůl! Profesor Drulák rozstřelil vyhoštění. „Budeme mít ještě problémy,“ říkáDiplomat Kobza: Babiš mluvil pravdu, ale pak mu to vysvětlili. V Rusku ostrouháme, přijdou jiní
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění